Kardiak tamponade - simptoma, shkaqet, emergjente


Kardiak tamponade - një lloj sindromi akut klinike se ka një lidhje të drejtpërdrejtë me një shkelje bruto i zemrës dhe hemodinamikën e saj për shkak të akumulimit të shpejtë të lëngjeve në cipë e zemrës dhe presionin në rritje brenda cipë e zemrës. Tamponade kardiak mund të karakterizohet nga siklet në gjoks, dyspnea rënda, tachypnea, sinus takikardi, puls paradoksale, presionin e ulët të gjakut, venat e qafës fryrë, zalisur ose shoku.
Diagnozë "tamponade kardiak" Të dhënat është i bazuar në ekzaminimin fizik, EKG, ehokardiografi, radiografi, mbajtja e duhur të zemrës catheterization. Kur tamponade kardiak mund të tregohet birë emergjente cipë e zemrës, dhe në disa raste - perykardyotomyya.


Shkaqet e zemrës tamponade


Kur shkelja kardiak tamponade e hemodinamikën varet jo vetëm nga sasia e lëngut, si shpejtësia e kapacitetit të saj të rrjedhës dhe shkallën e cipë e zemrës. Në gjendje normale gropë rreth zemrës mban një 30-40 ml lëng, dhe presioni brenda tij është 0 mmHg. Për shkak të kapacitetit rrjedhës adaptive ngadaltë dhe akumulimin e deri në 2 litra shfrim rreth zemrës çon në rritje jo aq e theksuar në presionin në zgavrën e vet. Por futja e papritur e edhe sasi të vogla të lëngjeve (rreth 100 ml) është një rritje e papritur në presionin brenda perkyarda zgavër, e cila çon në ngjeshje e zemrës dhe të vendosur atë pranë pjesët e sipërme dhe të poshtme të venave uritur. Për shkak të kësaj pengesë formuar rrjedhjen e gjakut në zonën ventricles, e cila redukton akumulimin e tyre gjatë diastole, reduktimin e sulmeve në zemër dhe lirimin.

Ne e dimë se në fund të diastole presioni në barkushe të drejtë dhe atrium është 8 dhe 6 mmHg, ndërsa në barkushe të majtë dhe atrium - 16 dhe 12 mm Hg. Tamponade kardiak zhvilluar në rastin kur presioni është i njëjti nivel i presionit fund-diastolik në ventricles.
Tamponade zemrës është një gjendje kritike që është shkaktuar nga akumulimi gradual i lëngjeve në cipë e zemrës, një rritje të konsiderueshme në presionin brenda cipë e zemrës, një shkelje presion diastolic ventrikular mbushje, duke çuar në një reduktim të mprehtë në prodhim kardiak. Në kushtet e shenjave klinike të tamponade kardiak mund të jetë akute, kronike dhe veshin.

Tamponade zemrës zhvillon për shkak të akumulimit në zgavrën rreth zemrës varion natyrën e lëngshme dhe të gazit. Lëngu në skaplyvaemaya zgavër mund të përfaqësohet si: gjak, limfatike, qelb, transudate dhe exudate.
Më shpesh, tamponade akute kardiak zhvillohet përmes haemopericardium - gjakderdhje në zgavrën rreth zemrës që zhvillon në lëndime të mbyllura apo të hapura të gjoksit apo zemër. Ajo gjithashtu mund të zhvillojë nëpërmjet ndërhyrjeve në gjoks (biopsi miokardi, instalimi i kateteri qendror venoz e zemrës e një hetimi, operacionet në sistemin e frymëmarrjes ose zemra). Ka raste kur tamponade akute kardiak zhvilluar nga infarkt miokardi, i shoqëruar nga këputje spontan i zemrës; deng aneurysm aortic; ndaj barnave në trajtimin e koagulimit të lartë të gjakut (antikoagulante).

Kardiak tamponade komplikuar tuberkulozi, idiopatike ose purulent perykardytov, tumoret rëndomtë e gjoksit, dështimi i veshkave, myxedema dhe sëmundjet sistemike (lupus, etj).

Simptomat e zemrës tamponade


Shenjat e tamponade kardiak karakterizohet nga një kufizim të mprehtë pompimin e zemrës dhe të prodhimit të saj. Pacientët ankohen natyrën kryesisht jo-specifike. Në mënyrë tipike, këto përfshijnë: një ndjenjë e compression gjoks dhe ashpërsia, panik ndjenjë dështimi i zemrës, gulçim rritje natyrës, dobësi të rënda, djersë e ftohtë.

Me një provim sy pacienti shpesh shfaqin cianozë e lëkurës dhe mukozës, origjinës takikardi shkelje psikomotor, shpesh frymë cekët, pulsin paradoksale, hipotension. Dëgjim auscultated ton shurdhër në zemër. Në foton e tamponade akute kardiake nëpërmjet veprave të fuqishme të sistemit sympathoadrenal mund të jetë presioni i skuqur gjak për disa kohë dhe përmirësim të shënuar e kthimit venoz.
Klinika e vështirë ndërsa tamponade akute kardiake, pëlcitur të aortës shkaktuar ose myocardium, mund të manifestuar veten zhvillimi i dobët dhe rrëzohet natyrën hemorragjike. Këto shtete kërkojnë operacion urgjent kirurgjik, pa të cilën nuk vjen vdekja.

Me zhvillimin e ngadalshëm të simptomave të zemrës tamponade të ngjashme me simptomat e dështimit të zemrës. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dobësi, dhimbje të butë në gjysmën e djathtë të gjoksit, humbje e oreksit, rritja dyspnea në tendosje, ascites dhe hepatomegaly.
Dyshohet tamponade kardiak mundur zhvillimi i përbashkët i tachypnea pacientit, dyspnea, presioni në rritje brenda cipë e zemrës, tensioni i gjakut ulet në mungesë të simptomave të dështimit të majtë ventricular.

Është e rëndësishme për të kryer ehokardiografi ose EKG, X-ray inspektimit, dhe në disa raste chrezpyschevodnoe echocardiography.

Trajtim kardiak tamponade


Një gjendje të rrezikshme për jetën, kur tamponade kardiak i pacientit tregon evakuimin emergjent e lëngjeve nga cipë e zemrës duke përdorur një cipë e zemrës birë (perykardyotsentez) ose kirurgji. Për të siguruar mbështetje hemodinamik e nevojshme për të terapisë infuzion intravenoz me nootropics plazmës.
Perykardyotsentez kryhet nën kontrollin e fluoroscopy ose Ehokardiografia, me monitorimin e vazhdueshëm të presionit të gjakut, norma e zemrës dhe presionin e vnutryperykardyalnыm. Qëndrueshme klinike cipë e zemrës birë përfitim me tamponade kardiak është tashmë në gardhin 30-50 ml të lëngshme nga zgavër të saj.

Pas evakuimit të rrjedhje në rajon rreth zemrës mund të futet drogë antibacterial (antibiotikët, ose Cephalosporins penytsylynnovoho seri), agjentët hormonale, drogë sklerozyruyuschye. Për të parandaluar përsëritjen e akumulimit lëngjeve në kullimit rreth zemrës zgavër me qëllim të krijimit të evakuim të përhershëm të lëngjeve.
Nëse ka një rrezik të lartë të tamponade korrente kardiak, përparësi në trajtimin e kësaj sëmundjeje preferojnë kirurgji (perykardyotomyy) i cili siguron evakuimin më të plotë të lëngjeve nga zgavrën rreth zemrës. Në kryerjen e perykardyotomyy bëjnë një vrimë në mur për kullimit të zgavrën rreth zemrës dhe të kryejë auditimin e sipërfaqes së saj të brendshme për të zbuluar lezione tumor për shkak të lëndimit ose haemopericardium.

Nëse koha nuk diagnostikojnë tamponade kardiak, ajo është në pothuajse të gjitha rastet vdekja ndodh pacientit. Situata mund të jenë të paparashikueshme në zhvillimin e tamponade kardiak dhe haemopericardium nga një atak në zemër apo dëmtim serioz, aneurysm pako aortës. Diagnoza e hershme dhe trajtimi emergjent në këtë sëmundje parashikon përfundim të suksesshëm dhe rrjedhën e procesit të rehabilitimit.
Masat parandaluese për tamponade kardiak janë trajtimi perykardytov si në kohë, ndërhyrjet inxhinieri pajtueshmëria gjatë procedurat invazive, sistemeve të mbikqyrjes zhortuvalnoyi terapi antikoagulant gjakut në grupin e trajtimit, trajtimi i sëmundjeve oportune.

Emergjente kardiak tamponade


Ndihma e parë në tamponade kardiak është trajtimi i sigurt. Tamponade zemrës zhvillon pas lëndimit në gjoks apo zemrës, pneumatoraks, infarkt miokardi, etj Kur fraktura të shumta brinjë të prodhojë imobilizuyuchoyi byntovoyi imponuar zakonshëm rrethore dhe të kryejë perkusion e gjoksit për të zbuluar karakteristike shurdh tonet e tamponade. Me një pneumatoraks hapur dhe valvulare, e cila hapur, të mbajtur jashtë kryesisht vënien e dressings permbylles mbi plagë.

Në një rrahje zemre, veçanërisht, dhimbje të lehtësojë intravenoz zgjidhje 50% të aspirina ne nje doze prej 2 ml ose 2% solucion promedolom doze prej 2 ml me tamponade kardiak kryerjen aktivitete emergjencës mjekësore që konsiston në kryerjen e çaj shpejtë e kavitetit rreth zemrës, njekohesisht me rregullt transportimin pacientin në pozicion janë mbështetur në një barelë në spital.
Në të njëjtën pozitë të pacientit kryer shpuese cipë e zemrës në pikën e lartë qoshe mes segmentin mesor e harkut majtë bregdetar dhe procesin xiphoid. Mbledhja e lëngjeve mbajtur llojin Dyufo gjilpërë, e cila ka një leje të gjerë. Shpim kryhet në një drejtim të tërthortë deri pas sipërfaqen e sternum dhe brinjë hark kënd prej 30 ° në lidhje me sipërfaqen e gjoksit.

Gjatë cipë e zemrës shpuese nga lumen e gjilpërës del rrjedhë e vazhdueshme e gjakut. Në zgavrën rreth zemrës la gjilpërë gjatë transportit të pacientëve, siç përcaktohet në sallën e operacionit, duke mbajtur thoracotomy dhe gjakderdhje përfundimtar ndaluar.