Ushqyerit dhe sëmundje kardiovaskulare


Statistikat e paepur: sot kardiovaskulare sëmundje janë shkaku kryesor i vdekjes. Stresi të vazhdueshëm, mënyrë jetese të sëmurë dhe të ushqyerit të pahijshme duke çuar në faktin se një në katër prej nesh pas 30 vjet dhe çdo sekondë mbi 60 vuajnë nga hipertensioni. Kur kjo është e kombinuar me trashje dhe pirja e duhanit, rreziku i hipertensionit, sulmet në zemër dhe tru rritur 7 herë. Pra, të kujdeset për shëndetin e tyre të zemrës duhet të përparojnë.
Natyrisht, zhvillimi i sëmundjeve të sistemit kardiovaskular është i ndikuar nga shumë faktorë. Ju mund të shtoni të mungesës mësipërme të ushtrimit dhe të trupit karakteristika të tilla si abuzimi tretje të karbohidrateve dhe proteinave tepërt në gjak. Megjithatë, ajo është e të ushqyerit dhe sëmundjet kardiovaskulare janë të ndërlidhura në mënyrë që trajtojnë këto sëmundje ose të angazhohen në parandalimin e është e mundur vetëm nëpërmjet të ushqyerit e duhur.Shumica e ushqimeve kanë disa prona medicinale, kështu që e drejta e zgjedhjes në shumë raste mund plotësisht vidyazykatysya nga duke marrë drogë. Në anën tjetër, të ushqyerit e dobët shpesh çon në komplikime të sëmundjeve që ndikojnë negativisht në rrjedhën e trajtimit, shkakton rikthim. Përveç kësaj, droga janë shpesh bashkëveprimi me komponente ushqimore për të formuar komponimet qëndrueshme që janë ose thithen dobët ose parandaluar veprimin e drogës në trup.


"Mekanizmi" sëmundjet e sistemit kardiovaskular - një organizëm thjesht kimike helmimi substancave të caktuara që vijnë së bashku me ushqim. Prandaj, të ushqyerit terapeutik duhet të përbëhet të neutralizuar ose tërhiqet nga trupi i këtyre substancave.
Një nga faktorët e hipertensionit është natriumi, i cili ndalon heqjen e lëngjeve. Gjaku fillon razzhyzhatsya, rritje në vëllime, duke komplikuar zemrën. Produktet me shumë e pasur me natrium, por burimi i saj kryesor është kripë ushqim.


Një pasion për ushqime të kripura - fatkeqësi tonë. Së bashku me qytetërim erdhi tek ne dhe metodave të reja të gatimit të tilla si ushqim të konservuar, turshi, turshi. Krijuar se personi mesatar përdor 3 herë më shumë kripë se ai ka nevojë. Doza ditore normale e këtij produkti është 5 m, dmth 1 lugë pa krye. Në mënyrë tipike, të hamë rreth 12 gram kripë çdo ditë, dhe nganjëherë '20 nuk është për t'u habitur që ne kemi rritur presionin e gjakut. Por të mësohen me një sasi normale të kripës nuk është e vështirë. Ajo duhet ta bëjë në mënyrë graduale. Salt pa dietë kërcënuese krizë hypertensive.


Futje kripë Limit është e rëndësishme për njerëzit me sëmundje kardiovaskulare. Shumë prej tyre thonë se sasi të tepërt të kripës në dietë të çon në përkeqësimin e shëndetit. Për pacientët të tilla janë produkte të rëndësishme që përmbajnë kalium dhe magnez. Këto elemente janë të "luftuar" me sodium. E pasur me kakao kalium, kikirikë, bajame, patate, bizele, rrush të thatë, green onions, kajsi, pjeshkë, rrush pa fara e kuqe, i tretë, krap. Shumë i magnezit gjendet në hikërror, meli, krunde gruri, mollë, të egra u rrit, lakër, domate, fruta të thata.

Përveç kësaj, pasi kripa nuk është e dëmshme në vetvete, sepse ajo vetëm mban lëngjeve të tepërta në trup, të ketë njerëz kardiovaskulare sëmundje duhet të kenë në arsenalin e tyre diuretike për të ndihmuar të përballen me ujë të tepërt.

Tjetër burim i sëmundjeve të sistemit kardiovaskular eshte kolesterol. Efekti i saj në enët e gjakut si proces sedimentimi shter tubacione për furnizimin me ujë. Nëse keni hapur kapakun mbi muret e tij ju mund të shihni shtresa e shkallës. Në mënyrë të ngjashme, kolesterolit depozituar në muret e enëve të gjakut tonë, gradualisht ngushtuar ato. Zemra merr vështirë të pompimit të gjakut, ajo shkon për të sëmurë, mode zgjeruara.

Përveç kësaj, njerëzit enët e gjakut të shëndetshme janë të lëvizshme, fleksibile, elastike, bymehet dhe bie, që rreh në çdo rrahje zemre. Çfarë ndodh kur enët janë të mbuluara në kuadër të kolesterolit të fortë? Ata janë të ngurta dhe, mjerisht, e brishtë. Ky është një shembull atherosclerosis, duke çuar në sëmundje ishemike të zemrës, hipertensionit, sulmet në zemër dhe tru.
Fakti që është e nevojshme për të luftuar kolesterolin, sot e di se ndoshta të gjithë. Por ne po ndryshojnë për këtë dietën e tyre? Në frigoriferë, shumica prej nesh mund të gjeni yndyrë proshutë, djathë, gjalpë, krem ​​dhe vezë, ndërsa ndihmësit kryesorë në luftën kundër kolesterolit - karrota, lakër, prej trangujve, turnips.


Një tjetër faktor i rëndësishëm që ndikon në sistemin kardiovaskular është dietë. Në mënyrë tipike, pacientët me sëmundje kardiovaskulare - njerëz të pasur. Duke u përpjekur për të përballuar me plotësinë, ata janë duke u përpjekur për të ngrënë më pak. Vidyazykavshys apo edhe nga mëngjesi në darkë, gjumit shpesh ngrënë me babëzi "të hale", duke menduar se fituara agjërimin përzemërt darkë gjatë ditës. Kjo është e gabuar, sepse trupi nuk është në gjendje për të mbajtur një pjesë të madhe një herë ngarkimin, dhe gjatë uyazyka mënyrë jetese i ulur, në mënyrë që të gjithë kalori në të cilat një person i nevojiten gjatë ditës së punës, të shkojnë në "depo" zemra u ngarkuar paund tepërt yndyrë. Kështu një rreth vicioz: sëmundje - mungesa e ushtrimit - plotësinë - sëmundjet e zemrës. Si për të thyer? Ju duhet të sjellë konsumin kalori në përputhje me kostot e tyre, në mënyrë që trupi përdorur për qëllimin e kalorive, nuk u rrit shtresë yndyrore. Është e nevojshme për të ndjekur një dietë.