Historia mjekësore hipertensionit arterial


A është e mundur për të parandaluar sëmundje të tilla si hipertension? Rasti, përvoja e mjekëve dhe letrave të shumta kërkimore në këtë fushë konfirmoj që të jetë e mundur. Këtu vetëkontrolli kryesor dhe dëshira e pacientit. Hipertensionit arterial apo hipertensioni është një sëmundje kronike më të shpeshta në mesin e njerëzve më shumë se 30 vjet është shoqëruar me rritjen e presionit të gjakut. Siç e dini, plotësisht kurë sëmundja nuk është e mundur, por me anë të presionit të vet të gjakut mund të ndiqni me sukses. Rritur presioni - është një nga faktorët kryesorë, që rezulton në sëmundje koronare të zemrës dhe zhvillimin e sëmundjeve të veshkave. Mjekët herët hipertensionit arterial qartë, dhe pacienti do të mbahet gjatë anketës, më pak rrezik të komplikimeve të sëmundjes në të ardhmen. Cili është shkaku i kësaj sëmundjeje? Siç rezulton, mbeten të panjohura në 90% të rasteve të sëmundjes së rëndë të tilla si hipertension. Rasti, i cili ka studiuar dhe ka studiuar specialistë me përvojë të vini re disa faktorë që rrisin rrezikun e hipertensionit. Lista përfshin: Moshës dhe gjinisë drejtat, predispozitë gjenetike, veshka dhe zemrën. Një nivel i lartë i adrenalin, pirja e duhanit dhe alkoolit. Përveç kësaj, hipertensionit kërcënon një person komplikime të tilla si sulmi në zemër, goditje, dëmtim vizual, dëmtimit të trurit, zemrës dhe dështimi i veshkave. Sëmundja mund të shoqërohet me dhimbje koke, marrje mendsh dhe fluturon ndezje para syve të tij. Edhe pse tensioni i lartë zakonisht nuk shoqërohet me asnjë simptomë. Por, siç vuri në dukje më parë, secili person që vuajnë nga hipertensioni mund të kontrollojë tensionin e gjakut.


Nëse pacienti është mbipeshë, ai duhet, të paktën një pak për të humbur peshë, sepse të qenit mbipeshë rrit rrezikun e hipertensionit dhe zhvillimit. Ushtrime sportive të rregullta, të tilla si running, ecje, not apo çiklizmit ndihmon në parandalimin e presionit të lartë të gjakut. Ajo është gjithashtu kufizimi i kripur dhe yndyrore ushqimeve, alkoolit dhe duhanit. Por mjekët e rekomanduar për të rritur konsumin e frutave dhe perimeve, të cilat mundësisht hani 2-3 herë në ditë. Është e rëndësishme që pacienti ka vizituar rregullisht mjekun e tij. Për fat të keq, disa shenja të qarta të rritjes së presionit të gjakut nuk ekziston, dhe kështu në dukje apo ndonjë simptome të tjera pamundur për të përcaktuar se presionin e gjakut filloi të rritet ose është rritur. Në këtë rast pacienti është rekomanduar për të matur rregullisht presionin në shtëpi dhe e përcaktuar në mënyrë rigoroze nga mjeku për të marrë ilaçe. Gjithashtu, të paktën një herë në vit për të vizituar mjekun për monitorimin e efektivitetit të trajtimit dhe gjendjen e përgjithshme. Nga ana tjetër, një mjek me përvojë, caktimin e diagnozës, që kryen më shumë teste të pacientit, që kontrollon statusin e fundus, shqyrton zemrën dhe veshkat. Gjithashtu mjeku antyhypertenzyvnuyu përshkruan pacientit terapi i cili është nën mbikqyrje të vazhdueshme. Në raste të tilla, zakonisht pacienti është i shtruar në spital për ekzaminimet e nevojshme dhe zgjedhjen individuale terapi. Ekspertët janë të ndarë në disa ashpërsia arterial hipertensionit, përcaktohen parametrat e presionit dhe komplikacione të ndryshme nëse ato janë zbuluar. Nëse pacienti është vendosur me saktësi dhe të konfirmuar diagnozën - hipertensionit. Historia mjekësore e sëmundjeve tregon se, të jetë i sigurt për të marrë të gjitha ilaçet e përshkruara nga mjeku dhe të ndjekin rekomandimet e mjekut. Nëse presioni është normale - nuk e kaloni medikamente dhe të përpiqen për t'i përdorur ato në të njëjtën kohë të ditës. Nëse tensioni i gjakut do të vijë në dhe të stabilizuar sundimin e saj, rreptësisht e ndaluar për të ndaluar marrjen e ilaçeve. Çdo pacient duhet të dini dhe të mos harroni se presioni është mërzit më atë vetëm për shkak të ilaçeve të vazhdueshme. Nëse administrata e drogës për të ndaluar ose të fillojë të marrë ato për rastësi, ajo rrit rrezikun e përsëritje dhe komplikime. Një person i shëndetshëm, anëtarët e familjes të cilët kanë vuajtur apo vuajnë nga hipertensioni arterial të lartë, apo kanë kthyer 30-vjeçare, ajo është e rekomanduar për të matur në mënyrë periodike presionin. Për më tepër, ajo duhet të vidyazykatysya pirjen e duhanit, alkoolit, dhe të ndjekë dietën slabkosolenyy malozhyrnuyu. Si dhe ushtrim, të përpiqet të shmangë stresin dhe të mbajë një peshë normale të trupit. Në qoftë se fëmijët të prirur për trashje, ankohen për dhimbje koke, vizion të dobët, të ketë sëmundje të zemrës, veshkave dhe predispozitë gjenetike, ata inkurajuar prindërit të kontrolloni dy herë në vit të presionit të gjakut tek fëmijët.