Cardiosclerosis aterosklerotike


Kohët e fundit në praktikën mjekësore është diagnoza gjithnjë e më e zakonshme e cardiosclerosis aterosklerotike. Megjithatë, shumë pak uninitiated në njerëz të mjekësisë kuptuar këto fjalë. Në infarkt fakt - është formimi gradual i indeve lidhës në vend të muskujve të vdekur të zemrës. Shkatërrimi i qelizave të miokardit mund të ndodhë për arsye të ndryshme, por më shpesh për shkak të ishemi, mungesa e oksigjenit dhe të gjakut të furnizimit, e cila është shkaktuar nga ngushtimi i enëve të gjakut dmth. Cardiosclerosis aterosklerotike është një proces patologjik, provokuar nga pllaka yndyrore mbivendosjes anijeve.
Aterosklerotike infarkt: shkaqet dhe simptomat


Si është zhvillimi i cardiosclerosis aterosklerotike? Densitet të ulët lipoprotein rrinë në muret e arterieve dhe venave dhe capillaries të vogla. Me kalimin e kohës, vendi i ngjitjes së grimcave të huaja formuar pllakë që mbulon pjesërisht apo tërësisht e anijes. Kështu, muskujve ngjitur nuk po bëhet mjaft atrophies ushqimit dhe vdes. Për të mbushur boshllëkun, formuar, në vend të indet nekrotike rritet kordon, duke formuar plagët. Lezione të vogla duke u bërë më shumë - ind lidhës zëvendëson gjithnjë e më shumë zona të trupit. Zemra pushon të funksionojë normalisht.

Shumica cardiosclerosis atherosclerotic nuk ka simptome të veçanta, që rrjedh si një proces sfond me manifestimet e tjera të ishemi. Megjithatë, ndonjë nga simptomat e listuara më poshtë duhet të jetë një shkak për shqetësim serioz:
· Angina. Dhimbje akute në zemër, shpesh radiating në krahun e majtë ose qafë. Dhimbje shkon larg pas marrjes tableta nitroglycerin apo veten në dhjetë apo pesëmbëdhjetë minuta;
· Rrahje zemre të parregullt - aritmia;
· Dështim Zemra;
· Gulçim me pak tendosje. Në raste të rënda - gulçim në pjesën tjetër;

· Mbipopullim në mushkëri;
· Shfaqja e hematomas;
· Pleurit - inflamacion i indeve që rrethojnë mushkëritë;
· Ascites - grumbullimi i lëngjeve në zgavrën e barkut.
Është e rëndësishme të mbani mend se në mungesë të trajtimit të duhur, simptomat e cardiosclerosis aterosklerotike do të shfaqet gjithnjë e më shumë, derisa ajo do të bëhet e përhershme.


Diagnoza e cardiosclerosis aterosklerotike


Për të konfirmuar diagnozën, mjekët përshkruajnë një numër të studimeve:
· Kimi klinike të gjakut që zbulon një sasi në rritje të lipoprotein densitet të ulët ose hyperholysterynemyyu;

· Electrocardiography duhet të identifikojnë dështimit të zemrës e shkaktuar nga mbivendosja lumen vaskulare, plagët sklerotizues apo fushat e miokardit vdekur;
· Ehokardiografi mundëson për të vendosur nivelin e contractility miokardi;
· Ajo gjithashtu mund të caktohet një numër studimesh të tjera (gjoks X-ray ose diagnostifikim ultratinguj e zemrës).


Trajtimi i cardiosclerosis aterosklerotike


Për fat të keq plotësisht të kuruar cardiosclerosis aterosklerotike jo. Sepse të gjithë terapi është reduktuar për të eliminuar simptomat dhe manifestime të tjera negative të procesit patologjike. Kështu, për lirimin e angina përdorur nitroglicërinë nën gjuhë. Për të parandaluar zhvillimin e dështimit të zemrës parashikuar të ndryshme anti-aritmia dhe droga kardyostymulyruyuschye. Përveç kësaj, një metodë e rëndësishme e agjentëve antiplatelet të tilla si aspirina. Kjo është për të ruajtur mjaft gjak në gjendje të lëngët, dhe për të parandaluar mbivendosjes së trombo në vaskulare lumen qelizave të kuqe të gjakut dhe trombocitet.

Është e rëndësishme për të ngrënë të drejtë dhe për të mbajtur rutinë e përditshme. Pacientët me cardiosclerosis atherosclerotic ushtrimit të rënda kundërindikuar nevojshme gjumë qetësues. Ndikojnë edhe banja minerale të përbërjes të ndryshme (sulfide hidrogjeni, radonit, halorët, dioksid karboni dhe kështu me radhë. D.) dhe Aromatherapy. Duke treguar trajtim spa. Në vitet e fundit, metoda janë zhvilluar arteriet të pastra koronare të pllakave aterosklerotike dhe lumen zgjerimin kapilarët duke metalike ", me kujtesën." Për të parandaluar këtë sëmundje është e nevojshme për të filluar për të eliminuar mundësinë e formimit të pllakave aterosklerotike. Kjo kontribuon në të ushqyerit e mirë, stërvitje të moderuar. Përveç kësaj, është e rëndësishme për të parë një mjek në kohë në shfaqjen e simptomave të dyshimta. Një kardiolog të ndodhë edhe në njerëz të cilët janë në rrezik të cardiosclerosis.