Venat me variçe, Trajtimi i venat me variçe


Venat me variçe të këmbëve - një gjendje në të cilën enët e gjakut janë të prekur venat sipërfaqësore e këmbëve. Njerëzit më të zakonshme të kenë është këmbë të gjata, ose të kryejnë punë të rënda fizike.
Gjaku nga sistemi venoz lëviz kryesisht lart nga këmbët në zemër, shkon kundër gravitetit. Në mënyrë që gjaku rrodhi dhe nuk rrodhi tërhiqen natyra shpikur një valvul të veçantë brenda mureve të venave që parandalojnë aktuale e kundërt. Kështu, rrjedha e gjakut është lehtësuar kundër forcës së gravitetit. Pra, toni i mureve venoz është i rëndësishëm.Shkaqet


Një nga shkaqet specifike të këmbëve variçe atje. Për zhvillimin e sëmundjeve të kontribuojë për disa arsye. Megjithatë, të gjitha simptomat që lidhen me ndryshimet shkelje strukturore venë mure, thyerje të valvulave venoz.
Para së gjithash, zhvillimi i venat me variçe duhet të frikësohen njerëzit me një predispozicion të trashëguar ndaj sëmundjes.
Faktori trashëguar ende nuk është sëmundje. Ajo u gjet se faktorët kryesorë të rrezikut përfshijnë:
 • ushtrim të tepruar;

 • karakteristika aktivitetet profesionale (punë ulur ose në këmbë);

 • pasiviteti fizik (mënyrë jetese i ulur);

 • kontribuon në zhvillimin e venat me variçe shtatzënisë;

 • trashje, mbipeshë;

 • çrregullime hormonale;

 • sëmundje apo kushtet që shkaktojnë rritjen e presionit intra-abdominale (. kapsllëk, Mts sistemin e frymëmarrjes);

 • kontracepsioni hormonal.

 • Gjithashtu duke kontribuar - pirja e duhanit, udhëtime të gjata, takë të lartë veshur konstante. Prandaj, njerëzit me predispozicion trashëguar, ose ata që janë në rrezik për këto arsye, ata kanë nevojë për të kryer masa parandaluese, të monitoruar gjendjen e këmbëve të tyre, të mbajë këmbët e tij kur simptomat e para të këmbëve me variçe të kërkojë këshilla nga profesionistë, dhe nëse është e nevojshme, të fillojë trajtimin e venat me variçe.

  Simptomat


 • venë thickened;

 • venat shtrembëruar në këmbë, të errët blu ose vjollcë;

 • pigmentim kafe në kyçin e këmbës dhe këmbë të ulët;

 • Dhimbje të forta;

 • herë pas here gjykata dukuri në këmbë muskujt;

 • dukuri e ulcerat mbi lëkurën e këmbëve ose në nyje.

 • Komplikime të mundshme
 • ulcerat e lëkurës;

 • ekzemë;

 • thrombophlebitis, etj

 • Trajtim


  Diagnoza e sëmundjes nuk është punë pas diagnoza dhe trajtimi cakton mjeku fleboloh. Trajtimi do të varet nga faza e sëmundjes, prania e komplikimeve dhe mosha e pacientit, dhe përfshin disa metoda: terapi konservative (pa metodat operative) dhe trajtim kirurgjik.

  Herët variçe kryejë trajtim konservativ. I caktuar venotoniky ilaçeve - të dyja për përdorim të jashtëm në formën e vajrave, dhe për përdorim të brendshëm. Këto barna janë të destinuara për të përmirësuar qarkullimin venoz, dhe për të njëjtën gjendje venat. Të gjitha intricacies dhe detajet e trajtimit është më e mirë kontrolloni me mjekun tuaj, sepse një mjek ka të drejtë të caktojë barna. E pra, këtu ne shikojmë për qëllime arsimore vetëm disa pjesë.
  Trajtimi i këmbëve variçe ointments

  Ointments dhe gels janë bërë popullore për të dy parandalimin dhe trajtimin e sëmundjes në fazat e hershme. Ointments dhe gels janë tre grupe të produkteve.

  1. Venotonyzyruyuschye:
  Venyton - në vaj përmban ekstrakte të pjekur kali gështenjë fruta. Vaj mund të rritjen e elasticitetit të venave dhe për të hequr inflamacion. Aplikoni për të lëkurës 2-3 herë në ditë.
  Antystaks - të marrë një mjet të bazuar në ekstraktet e gjetheve të rrushit. Heq ënjtje, stimulon qarkullimin e rrjedhës së gjakut në kapilarë. Ky vaj ka vendosur veten si një mjet i mirë në trajtimin e formave të hershme të venat me variçe. Vaj është aplikuar në zonën e prekur, jo më shumë se dy herë në ditë. Efekti maksimal është vënë re pas gjashtë muajsh.

  Përveç këtyre dy ointments, ointments venotonizuyuchoyu për të përfshirë detraleks, Troxevasin, Venoruton, hynkor Fort etj
  2. Heparoyidy:
  Heparin - është një mjet i fuqishëm për hollimin e gjakut, duke zvogëluar rrezikun e clots gjakut. Të gjitha automjetet heparynsoderzhaschye kërkojnë konsultime të detyrueshme, kështu të aftë për të provokuar një reaksion alergjik dhe pezmatim i lëkurës. Ky grup gjithashtu ointments përfshijnë: Trombofor,
  Lioton,
  Trental,
  Curantil
  3. Burimet e kombinuara:
  Venolayf - në vaj nuk është vetëm heparin por Troxerutin, e cila ndihmon në eliminimin e edemë. Përmban gjithashtu provitamin B5 që hydrates lëkurën dhe redukton acarim.

  Trajtimi me venat me variçe Leeches e këmbëve
  Leeches mjekësore përdoren për të trajtuar venat me variçe që nga vitet e lashta. Efekti i trajtimit të Leeches mjekësore konkluduar si vijon: rrodhe gjakut gjiri hedh në hirudin substancë të gjakut që thins gjakut. Kështu, përmirëson qarkullimin, heq bllokimet e gjakut.

  Pra trajtojnë burimet natyrore. Hirudotherapy nuk duhet të frikësohen, dhimbja ndihet vetëm në kohën e kafshimit, dhe pjesa tjetër e kohës pacienti ndjen asgjë. Trajtimi i Leeches mjekësore ka një girudoterapevt certifikuar mjek.

  Laser Trajtimi varices këmbët
  Эndovazalnaya lazer koagulimit (EVLK) - është një metodë shumë efektive e trajtimit, sidomos në kombinim me trajtime të tjera të venat me variçe. Procedura kryhet nën anestezi lokale. Pas një operacioni tre javë lëkura është lënë, disa shenja të dukshme apo gjurmë të tjera të trajtimit lazer.
  Mos shtrëngojë me trajtimin e venat me variçe, por shpenzojnë parandalimin e sëmundjes, bazuar në arsyet e zhvillimit. Mblidhni sa më shumë nga faktorët e tij të jetës që kontribuojnë në zhvillimin e venat me variçe e gjymtyrë të ulët.