Venat variçe e ezofagut


Nuk është një kusht i tillë si enët e gjakut variçe që zhvillojnë në stomak dhe ezofag. Venat me variçe të ezofagut nuk manifestohen deri enët e gjakut fillojnë të dilnin dhe rrjedh gjak. Pas gjakderdhje nga venat me variçe në hipertension portal mund të thuhet se kërcënon jetën e pacientit.

Hipertension portal tensioni i quajtur të lartë të gjakut në venë portal, përmes të cilit gjaku hyn mëlçisë nga e sistemit të tretjes, duke bllokuar rrjedhjen e gjakut nëpër mëlçi. Është e presionit të lartë që ndodh në venë portal, ekziston venat me variçe në stomak dhe ezofag. Venat janë veçanërisht të brishtë, kështu që lehtë mund të ndodhë boshllëk dhe, në përputhje me rrethanat, do të jetë një humbje e madhe e gjakut.


Hipertensionit portal është vërejtur zakonisht në cirroza e mëlçisë. Në cirroza e mëlçisë prekur dhe plagët ndodhë, ajo është konsumi alkooli i tepërt, hepatiti dhe sëmundje të ndryshme të mëlçisë. Ind Cicatricial rrjedhë të ngadaltë apo bllok të gjakut në mëlçi.

Simptomet e venat me variçe të ezofagut:
- stol rrëshinor zi ose me ngjyra të gjakut;
- të vjella gjak;
- u rrit norma e zemrës;
- presion gjaku i ulët;
- gjendja e shokut në rastet më të rënda.


Venat me variçe të ezofagut.
Nëse venat me variçe të ezofagut atje gjakderdhje, duhet menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore. Nëse gjakderdhja nuk mund të ndalet shpejt, ajo mund të shkojë në shok, e cila nganjëherë çon në vdekje. Në raste të rënda pacienti në kohën e vendosur në një dhomë që është zonë apo nën një tifoz ventiluar mirë, në mënyrë për të parandaluar gjakderdhje në mushkëri. Pas ndalur gjakderdhje, me përjashtim të masave të ndihmës dhe emergjente e parë që duhet të ofrojë trajtim dhe parandaluese masa për të shmangur gjakderdhje të mëtejshme.

Kur venat me variçe të ezofagut për të reduktuar presionin në venat për të parandaluar gjakderdhje, procedurat e mëposhtme mund të përdoren.

Sclerotherapy.
Ky injeksion i një zgjidhje me variçe venat veçantë përmes të cilit koagulimit të gjakut ndodh.
Fashë.
Rrota të vogla huyazytsi - goma, të vendosura direkt mbi enët e gjakut Dilated. Kjo metodë mund të eliminojnë enët e gjakut variçe dhe të ndaluar gjakderdhje.
Anashkalojë Splenorenalnoe.
Kjo procedurë kirurgjike me të cilat venë shpretkës lidh veshkën e majtë nga Vjena për të ulur presionin në venat me variçe dhe për të penguar gjakderdhje të mundshme.


Transyaremnыy portosystemnыy devijim intrahepatic.
Kjo procedurë është kryer duke përdorur X-rrezeve, i cili monitoron stent (pajisje cilindër) është zhvendosur në mes të mëlçisë. Stent duhet të lidhë të mëlçisë dhe portal venë. Në këtë procedurë, një kateteri është futur përmes një venë në qafë për të ulur presionin e lartë të gjakut në mëlçi.
Ndalimi furnizimin me gjak.
Me këtë procedurë kirurgjike heq venat me variçe rrjedh gjak. Ajo është përdorur në rast se operacioni bajpas sjellja nuk është e mundur, apo ajo nuk ka dhënë rezultate.

Mëlçia transplantim.
Përdorimi i kësaj procedure mund të zgjasë fazën e sëmundjeve të mëlçisë.

Është e mundur për të parandaluar venat variçe e ezofagut?
Nëse trajtojnë kohë dhe për të hequr variçe parë shkakton gjakderdhje, enët e gjakut e ezofagut, është e mundur për të shmangur ri-shfaqjen e gjakderdhje. Trajtimi i sëmundjeve të mëlçisë në fazat e hershme do të ndihmojë në parandalimin e venat me variçe të ezofagut. Përdorimi i barnave të caktuara, të tilla si për trajtimin e sëmundjeve të zemrës, beta-blockers të ndihmuar të ulët presion të lartë portal dhe, rrjedhimisht, të zvogëlojë shfaqjes së gjakderdhjes yyazytsirnist. Gjithashtu shumë i mirë në këtë situatë për një nitroglycerin gjatë vepruar.


Ushqimi për venat me variçe të ezofagut.
Kjo është rregull themelore për pacientin - për të vëzhguar një dietë:
- mundësisht gjatë ditës të kalojnë 4-6 vakte me një ushqim të vogël;
- vakt shikojnë padëshirueshme TV, lexojnë gazeta apo libra;
- ngrënie nevojë për 3-4 orë para gjumit;
- në fund të shtratit ku koka është e rekomanduar për të rritur 10 cm për përmbajtjen acid stomak nuk mund të merrni në ezofag.
Është e rekomanduar, si edhe njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e sistemit të tretjes, hani, steamed ose të gatuar produktet. Për pacientët me venat me variçe të ezofagut janë veçanërisht të ndryshme të dobishme të pure patatesh, ushqim pureed për të reduktuar acarim të ezofagut. Ju nuk mund të përdorni ushqim shumë të nxehtë ose shumë të ftohtë.


Ushqimi është e dëshirueshme për të eliminuar nga dieta:
- yndyrë dhe me shumë erëza ngrënies;
- turshi;
- Produktet e tymosur;
- ushqim skuqur;
- ngopur dhe shumë të yndyrshëm supë;
- ushqim trashë, të tilla si i krisur apo bukë bajate, si ajo mund të dëmtojë Mukoza esophageal;
- pije alkoolike;
- pije të gazuara;
- kafe dhe çokollatë, të nxitur sekrecionet e stomakut lëng, të cilat mund të goditur në ezofag më të ulët;
- lëngje;
- fruta dhe perime të papërpunuara, sidomos ato që kanë një predhë të përafërt.


Përdorimi i rekomanduar për ushqim:
- perime dhe supave të ulët-yndyrë;
- drithëra të ndryshme;
- ligët mish dhe peshk;
- djathrave të butë;
- djathë, qumësht;
- pelte;
- fruta dhe perime është e dëshirueshme që të përdorin të ziera ose steamed,
- Ju mund të përgatisë salcat dhe desserts.
Kur venat me variçe të dietë ezofagut dhe stomakut duhet të bëhet një mënyrë e jetës së pacientit, sepse kjo patologji kronike kërkon vëmendje të veçantë. Për të korrigjuar trajtim dhe dietë duhet të respektohen vazhdimisht dhe të shfaqen në një gastroenterologist dhe Hepatology.