Vegjetative-vaskulare distonia të llojit hypotonic


Distonia vegjetative-vaskulare ose VSD në llojin hypotonic, ka të bëjë me ato sëmundje që mjekësia konvencionale nuk e konsideron atë një patologji serioze, dhe njerëzit rreth - sëmundje. Kjo diagnozë nuk është laborator ose dëshmi instrumentale dhe shpesh të ekspozuar vetëm në bazë të ankesave të pacientit, por, në fakt, IRR të llojit hypotonic - një sëmundje e vështirë ndodh, e cila në masë të madhe ul jetën e pacientit dhe shkaktoi atij shumë vuajtje.
Vegjetative-vaskulare distonia - një mosfunksionim i sistemit autonom, i cili është përgjegjës për ruajtjen e bilancit në trup. Kryesisht në IRR vuan sistemit të qarkullimit të gjakut, ndërpreu rrymën normale të lëngjeve përmes enëve, organet dhe indet nuk marrin ushqim të mjaftueshëm, zhvillimin hipoksi trurit, kequshqyerja dhe stanjacion e gjakut Përveç kësaj, sistemi autonom përgjegjës për punën e sistemit të tretjes dhe të transferimit të ngrohjes.


Arsyet për llojin hypotonic vvd


Dystonia të llojit hypotonic quajtur sistemi patologji vaskulare që zhvillohet si pasojë e stresit psikologjik, stres të vazhdueshëm apo emocion të lartë. Në mënyrë të ngjashme sëmundje vuajnë emocionale, njerëzit nuk ekuilibruar mendërisht ose njerëz të cilët janë të gjatë në drejtim të presionit psikologjik dhe nuk janë në gjendje për të ndryshuar situatën. Kjo shpjegon rastet e VSD e fëmijëve dhe grave - 90% e të gjithë pacientëve që vuajnë nga dystonia.
A e dini se njerëzit e mjekësisë tibetian ndarë në tre kushtetutë - një e erës, biliare dhe mukusit. Nëse doni të dini kushtetutën, atëherë ju duhet të kalojë këtë

provë
. Ndoshta ka mësuar Kushtetutës dhe lexim rekomandimet e tij për mënyrën e jetesës dhe të ushqyerit do të ndihmojnë trupin tuaj të gjeni ekuilibrin e brendshme, harmoninë e brendshme.
Në tensioni psikologjik dhe stresi, të shkaktojnë sistemi patologjike vaskulare maj kushtet e mëposhtme:
 • Shkelja e statusit të imunitetit - patologjinë në sistemin imunitar, trupi është vazhdimisht qarkullon ndërmjetësuesve inflamatore dhe substancave të tjera që shkelin funksionimin normal të sistemit humorale të trupit.

 • Shkelja e komunikimit midis sistemit nervor qendror dhe receptorët humoral. Në tru për të punuar sistem autonom plotëson hormonet hypothalamus dhe shkeljet transferimin në çdo fazë, shkakton Dystonia. Shumë shpesh një abuzim i tillë për shkak të mungesës së hormoneve mukozën e zorrëve të vogla në duodenitis, zhardhokët ose sëmundjeve të tjera.

 • Lëndime të trurit, distonia vaskulare mund të ndodhë pas tronditje apo therjes trurit.

 • Simptomat:

 • reduktim të qëndrueshme në presionin e gjakut;

 • dhimbje koke të shpeshta, migraines;

 • dobësi dhe lodhje;

 • marramendje, i dobët;

 • të përzier;

 • humbja e oreksit;

 • humbje peshe;

 • rritur djersitje;

 • chilliness;

 • ulur performancës, emocion, dobësi;

 • ftohjet dhe alergjitë e shpeshta;

 • takikardi;

 • meteozalezhnist.

 • Njerëzit që vuajnë nga dystonia vaskulare në llojin hypotonic, duket i zbehtë, anemike, ata janë rrënuar shpesh nga dhimbje koke, marramendje, zalisur. Shpesh ata gjetën një deficit prej peshës trupore, lëkurë të zbehtë, djersitje të tepruar, duart dhe këmbët janë gjithmonë të ftohtë dhe të lagësht. Përkeqësimi i sëmundjes mund të shkaktohet nga një ndryshim në kushtet e motit, mungesës së oksigjenit, lodhje dhe stresi. Gjithashtu mund të zhvillojnë sulme paniku gjatë acarimit.

  Nga dystonia vehetososudsytoy vuajnë dhe jo rrallë fëmijët. Ky fëmijë duket kapriçioz, i mbytur në lot, ushqim të dobët dhe lëvizje të vogël. Shpesh sëmundja është e qartë pas fillimit të orarit të mësimit - në rritje ngarkesën e punës, mungesa e aktivitetit fizik, stresi i vazhdueshëm shpejt "shkundur" sistemin nervor dhe humoral.
  Prindërit e një fëmije i cili ka marrë një diagnozë duhet të përpiqet të ndryshojë stilin e jetës së tij, të paguajnë më shumë vëmendje për trajnimin fizik, ekspozimi ndaj ajrit të freskët, kalitje dhe ushqimin e duhur. Fëmijët që vuajnë nga probleme të ngjashme, dhe kështu që është një ankth të lartë dhe dyshimi, dhe nëse prindërit do të fokusohet në sëmundjen e fëmijës, për të trajtuar atë si një të sëmurë dhe kjo mund të ndikojë negativisht në psikologjinë e fëmijës dhe shkakun e sëmundjeve psikosomatike.

  IRR trajtim të llojit hypotonic


  Trajtimi vvd - problemi është shumë e vështirë dhe kërkon shumë përpjekje nga mjeku dhe pacienti. A nuk mbështeten në një dozë të vetme të ndonjë ilaç ose për të ndihmuar në ndonjë procedurë mjekësore. Treat IRR duhet të shqyrtohet tërësisht profesionistë të ndryshme dhe duke i kushtuar vëmendje shumë për probleme psikologjike.
  Për trajtimin e VSD sipas llojit hypotonic shpesh përdoren të njëjtat taktika si për trajtimin e hipotension - që është duke u përpjekur për të rritur ton enëve të gjakut dhe për të forcuar trupin.

  Kur simptoma të rënda, sulme paniku apo sulme me lodhje të fortë nervor, mjekët përshkruajnë një pacient merr qetësues, qetësues dhe qetësues të butë. Kjo ndihmon për të reduktuar stresin pacientit, lehtësimin e spazma e muskujve dhe për të përmirësuar gjumin dhe oreksin.
  Përveç kësaj, të monitoruar të gjitha sistemet e trupit dhe, nëse është e nevojshme, të fillojnë trajtimin e sëmundjeve oportune.
  Phytotherapy - përdorimi i bimëve të ndryshme dhe tarifat mund të japin efekt të rëndësishëm pozitiv në IRR. Infuzion i murriz, Leonurus, Eleutherococcus, rrënjë xhensen dhe të tjerët, forcimin e enëve të gjakut, një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular dhe gjendjen e trupit të njeriut, si një e tërë.

  Trajtimi kryesor i dystonia - një ndryshim në stilin e jetës, refuzimi i shprehive të këqija, stërvitje, shëtitje, forcim dhe pjesa tjetër e mirë, e duhur.