Venat me variçe në njerëz


Venat me variçe në njerëzit, është një problem mjekësore dhe kozmetike, për shkak të faktit se venat nuk janë vetëm të lënduar pacientët, por njësitë venoz njëjtat të gjymtyrëve të ulëta nuk duken estetikisht.
Ne e dimë se gjaku venoz duke lëvizur poshtë venat kundër forcës së gravitetit, ose gravitetit ka një efekt të caktuar, dhe gjaku shkon deri nëpër sipërfaqen e këmbë godet tokën dhe gjaku nuk kthehet prapa për shkak të këmbëve të sistemit valvula.
Prandaj, një person duhet të lëvizin gjakun nuk ngecë në sistemin valvul. Shkaqet kryesore të venat me variçe mund të jetë i trashëguar, dhe sëmundja shpesh zhvillon gjatë shtatzënisë, kur një grua drejton një mënyrë jetese i ulur.


Venat me variçe në njerëz, në varësi të qarkullimit venoz dhe mund të jenë të lidhura çrregullime hormonale, dhe të zgjatur për të gjetur këmbët e njeriut.

Për shkak të faktit se rrjedhje e gjakut venoz nga gjymtyrë të ulët mund të kryhet nga anijet sipërfaqësore dhe sistemeve të thella, si dhe lidh venat performnыm, kështu që në shkelje të valvulave të mëdha deje e venave të shkaktuara nga rritja e presionit venoz, është formuar dhe venat varices.
Në këtë drejtim, ka një mbingarkesë e venave në këmbë të ulët, venat me variçe në njerëz, ndërsa ka edemë, thrombophlebitis, ndryshon ngjyra, dhe në qoftë se sëmundja ka filluar, atëherë nuk mund të jetë plagë që janë shumë të vështirë për të shëruar.

Në rrjedhjen e ngadaltë e gjakut, clots gjakut mund të formojnë, dhe nuk ka trombozë, e cila mund të çojë në ndarjen e një mpiksje të gjakut, dhe ai mund të merrni rrjedhjen e gjakut në zemër e drejtë, arteries pulmonare.
Ai oblyteryruet pastrimin e saj dhe, në qoftë se madhësia e bandë të madhe, mund të prishin shkëmbimin gazit dhe të zhvillojnë hipoksi, e cila mund të çojë në zalisur, dhe në raste të rënda, vdekjen.

Sepse venat me variçe janë sëmundje e rrezikshme dhe duhet të trajtohet. Ka disa lloje të trajtimit të venat me variçe, ky trajtim konservativ, i cili është përdorimi i stockings elastike që përmirësojnë simptomat, por ata nuk do të çojë në një kurë.

Zakonisht veshur stockings gjatë gjithë ditës, dhe vënien e tyre në mëngjes, por ne kemi nevojë të dimë se çorape duhet gjithmonë të rrethuar dhe të pestë, për shkak të faktit se gjatë ecjes, procesi i ngjan pompë dhe çorape thembrën e këmbës duhet të kryer funksionet që rrisin fenomene të tilla, të cilat i lejon gjakut venoz të ngrihen në këmbë.
Shpesh kur venat me variçe duhet të mbështetet në kirurgji, sclerotherapy dhe koagulimit lazer endovenoznoyi.
Duhet të theksohet se nuk ka trajtime universale për venat me variçe, dhe edhe pse shkencëtarët janë duke u zhvilluar metoda të ndryshme për të arritur rezultate maksimale, si nga një pikëpamja shëndetësore, si dhe terapi kozmetike.


Zakonisht эndvazalnaya koagulimit lazer që kryhet pa shkurtime dhe birë është kryer, dhe në rrjedhën e operacionit të monitorohet nga ultrazërit dhe ajo është në ndikimin e rreze mbi muret e venave të mëdha, dhe në këtë mënyrë ndikimi fillon të ngushtuar lumen të venë në mënyrë që rrjedhjen e gjakut në zonën e prekur plotësisht ndalesa.
Përveç kësaj, përdoret aktualisht Cryo - venat termike ose nënlëkurës, variçe kjo metodë e re, dhe këto 2 metoda kryer duke përdorur frekuencë të lartë dhe të larguarit lazer, e cila çon në termike "shpërthyer" venat.

Nuk është kateter sklerooblyteratsyya kur futet në lumen të trungut venë tub të gjatë i uritur me një numër të hapjeve në anët dhe kështu ushqyer nëpërmjet saj sklerozont.

Rezultate të mira kozmetike në trajtimin e venat me variçe të ndodhë kur mynyflebэktomyy kur bën punctures duke përdorur pajisje të posaçme. Përdorura dhe individuale korrigjimi hemodynamic e rrjedhës së gjakut kur përdoren krossэktomyyu dyssektsyyu dhe venat perforating, me krossэktomyy performancës në vend të korrigjimit gojën e një trungu të madh venë duke përdorur një protezë sintetike ose fragment tabelë të kofshës, dhe ekzekutuar në çdo kombinim dhe zakonisht nën UZDG kontroll intraoperative.

Të gjitha këto trajtime të reja të të japë rezultate të mira, por të gjithë duhet të marrë masa për të parandaluar zhvillimin e venat me variçe.
Megjithatë, varices mund të trajtohen në shtëpi, sidomos në rastet kur një person i gjatë ulur në kompjuter ose kryejnë punë të tjera dhe është në këmbë të gjata, me lëvizje të vogël.
Sigurisht, parandalimi më i mirë i venat me variçe janë vrapim, ecje dhe dietë normale me një mbizotërim të frutave dhe perimeve.
Ju gjithashtu mund të sigurojë trajtim për venat me variçe përdorur zierje e HOPS dhe HOPS duhet të marrë një lugë, derdh një gotë me ujë të valë dhe mbush, mundësisht në një banjë me ujë për 20 minuta, dhe pastaj supë për të pirë një gotë 3 herë në ditë, mundësisht para ngrënies.E pra të naftës me hudhër për gatim të kësaj, është e nevojshme të hudhër, e cila është lëvore të bardhë dhe hudhër pastaj njëpasnjëshëm të përzier me vaj gjalpë.
Duhet të marrë 1 hudhër pjesë dhe 2 pjesë gjalpë dhe u përhap në këtë përzierje në pergamenë dhe aplikuar në fushat me probleme në këmbët e tyre, duke siguruar fashë pergamenë elastike, një kompresë dhe të lënë për natën, në mëngjes të hequr përfundojë, pije me ujë të ngrohtë dhe të vënë në çorape të ngrohtë ose çorape, procedurat e tilla duhet të kryhet të paktën 5 herë dhe të vijnë përmirësim të dukshëm.

Ka shumë receta e mjekësisë tradicionale për trajtimin e venat me variçe, por gjëja më e mirë është lëvizja, sidomos për gratë gjatë shtatzënisë, kur shumica yyazytsirnist është një shkelje e sistemit venoz valvula dhe kjo përfundimisht mund të çojë në zhvillimin e qëndrueshëm të venat me variçe.