Dystonia vegjetative-vaskulare, shkaqet dhe diagnoza e dystonia vegjetative-vaskulare


Distonia autonome dhe distonia autonome-vaskulare - dy në mënyrë të barabartë diagnoza, duke reflektuar të njëjtat çrregullime të në sistemin autonom nervor. Diagnoza "distonia Neurocirculatory" - tregon gjithashtu çrregullime autonome, por kryesisht e zemrës dhe enëve të gjakut. Psikiatrit të gjitha llojet e sëmundjes e quajtur "çrregullime psikosomatike" dhe "Depresioni".


Distonia vegjetativ (distonia vegjetative-vaskulare)


Distonia autonome dhe distonia autonome-vaskulare - dy në mënyrë të barabartë diagnoza, duke reflektuar të njëjtat çrregullime të në sistemin autonom nervor. Diagnoza "distonia Neurocirculatory" - tregon gjithashtu çrregullime autonome, por kryesisht e zemrës dhe enëve të gjakut. Psikiatrit të gjitha llojet e sëmundjes e quajtur "çrregullime psikosomatike" dhe "Depresioni".
Nga pikëpamja e të kuptuarit të funksioneve dhe rëndësinë për trupin e autonome çrregullimeve të sistemit nervor të gjitha aktivitetet e saj të quajtur si duhet distonia vegjetativ (VD).
Simptoma të përbashkëta për të gjitha format e dystonia vegjetative janë:Rritja lodhjen mendore dhe fizike;
Çrregullime emocionale (nervozizëm pamjaftueshme, rritet ankthi, tendenca për të depresionit);
Dobësimi i kujtesës;
Gjumë të dobët (vështirësia bie në gjumë, zgjim të shpeshta në 3-4 orë);
Dobësi e përgjithshme, shurdhim në kokë dhe një ndjenjë e dobësisë në mëngjes;

Rritja e djersitje;
Parehati në ndryshimin e motit.Shkaku kryesor i këtyre çrregullimeve në fëmijëri janë të shtatzënisë vështirë ndodh nënën apo lindjes të vështirë. Në të rriturit - stresi emocional, intelektual dhe mbingarkesës fizike.
Përveç simptomave të zakonshme të dystonia vegjetative karakterizohen nga:Shkelja e organeve të brendshme: zemra, tubave bronkial dhe mushkëritë, ndihmon tretjen e ushqimit, urinar dhe organet riprodhuese;
Vuajtjet e sistemit musculoskeletal, ngurtësi manifestuar në mëngjes, thekson lokale dhe dhimbje në muskujt e qafës, mbrapa, këmbët;

Ndryshimet në nerva ndijor, manifestohet neyropatycheskymy dhimbje djegur dhe dhimbje kokë karakterin dhe dhimbje e fytyrës, dhimbje në gjoks, mbrapa, bark, gjymtyrë;
Shkelja e sistemit të enëve të gjakut, manifestohet presion të ulët apo të lartë të gjakut (IRR sipas llojit hypotonic apo të përziera), tendencë për të zalisur, zyabkostyu gjymtyrë.Disa nga simptomat e dystonia vegjetative karakterizohet nga një manifestim të vazhdueshme.
Tjerët - duke pasur spazmatik, në formën e:Sulmet Panic (krizat autonome);
I dobët;
Urinim i pavullnetshëm;
Dhimbje neuropatike;
Hyper-hypohydroza dhe të tjerët.Çdo person i cili vuan Dystonia vegjetativ është një firyazykay vendosur "simptomat e sëmundjes.
Nuk ka të njëjtat teste rigoroze laboratorike ose MRI, apo me ultratinguj, ose X-rrezet nuk mund të zbulojë Dystonia vegjetativ. Kjo mundësoi psikiatër dhe neurologë besojnë më të gjitha format e manifestimeve të sëmundjes të çrregullimeve mendore. Për më tepër, devijimet psiko-emocionale janë më se e mjaftueshme.

Në mjekësi, në raste të vështira nuk është një gjë e tillë si ish iuvantibus (ish yuvantybus Latine -. Përdorim gjyqi). Supozoni se për ato situata ku specialistë sëmundja nuk është e qartë, por ajo i ngjan diçka si sëmundje të njohur. Pra, paraprakisht (dhe papritmas do?) Të emërohet si trajtim me një sëmundje të ngjashme. Nëse ndihma - prandaj reflektimet profesionale ishin të sakta. Nëse jo - atëherë kërkimi vazhdon.


Ajo duhet të thuhet se distonia relativisht vegjetative, llojet ekzistuese të ilaçeve (dy hypotonic, dhe të përziera sipas llojit) - ajo tërësisht ish iuvantibus. Cilat janë rezultatet e tyre - njerëz të sëmurë nuk e dinë nga tekstet shkollore.

Për më tepër, dhe diagnoza, trajtimi recetë bazuar vetëm në ankesat subjektive të pacientit dhe mjeku mendimit, sepse nuk ka një studim kjo sëmundje nuk ka treguar.


Shkaqet e Dystonia vegjetative-vaskulare (mosfunksionim autonom)


Faktorët kryesorë që shkaktojnë zhvillimin e dystonia vegjetative-vaskulare përfshijnë:predispozicion gjenetik;
Trupi kirurgji endokrine. Shpesh shfaqet më qartë gjatë p.sh. aktive VD hormonal gjatë pubertetit;

sëmundjet e gjëndrave endokrine (tiroide, veshkave gjëndra, gonads);
stresi, neuroses, stresi emocional;
Lezione Organike trurit (trauma, tumoret, cerebrovascular aksident - stroke).

Diagnoza e dystonia vegjetative-vaskulareSi të njohin Dystonia vegjetative-enëve të gjakut? Nëse ju të kthehet zbehtë ose skuqem lehtë, ju shpesh marramendje, errësuar e syve, sidomos pas lëvizje të papritur, në këmbë, dhimbje koke ndonjëherë konvulsiv, rrit djersitje, rrahje zemre të shpejtë apo të ngadalshëm, ndjenja ndërprerje në zemër, një ndjenjë e vështirësi në frymëmarrje apo ftohet Duart mpirë dhe këmbët, ju do të shpejt të merrni të lodhur, ju reduktuar performancën, shpesh ndjejnë lodhje, dobësi - ka shumë të ngjarë që ju keni një Dystonia enëve të gjakut dhe duhet të kërkojnë kujdes mjekësor. Për shkak të shumëllojshmëri të simptomeve diagnozën e Dystonia vegjetative-vaskulare komplikuar dhe kërkon ekspertit, mund të jetë një terapist, neurolog, kardiolog, përjashtimi apo diagnoza e sëmundjeve të ndryshme të shoqëruar me shenja të ngjashme.Ajo përdor metodat e mëposhtme të diagnozës, si electrocardiography (EKG), elektrokardiogramë përditshme check, rheovasography - Metoda grafike e lëkundje regjistrimit gjakut impuls mbushjen e anijeve në organet dhe indet. Traktin gastrointestinal eksploruar përmes gastroscopy për të vlerësuar gjendjen e stomakut mukozës duke përdorur endoscope (një pajisje optike me një pajisje të ndriçimit tuba).
Për të kryer studimin e sistemit nervor - эlektroэntsefalohrafyyu metodën grafike të regjistrimit të impulseve bioelectric truri Tomografi e kompjuterizuar - një metodë e hulumtimit, ku nga X-ray imazheve të marra shtresë të caktuar (fetë) e trupit të njeriut (p.sh., kokë). Me CT mund të regjistrojnë ndryshime të vogla rrezet pryymalnosti, e cila nga ana ju lejon të shihni dhe çfarë nuk është e dukshme në të thjeshtë x-rrezet, ekspozimi rrezatimi gjatë CT është dukshëm më e ulët se sa konvencionale provim X-ray.

Vlen të përmendet rezonancë bërthamore magnetike (NMR) - një metodë e diagnostikimit (jo të lidhura me X-rrezeve), e cila ofron një shtresë e imazhit në kompjuter në nivele të ndryshme, për të ndërtuar një rindërtim tre-dimensionale e një fushë të caktuar të trupit. Për NMR sekuenca impuls zhvilluar imazhe të ndryshme të këtyre strukturave, të cilat ofrojnë kontrast optimal midis indeve normale dhe të ndryshuar. Bazuar në të dhënat e studimit dhe një sërë manifestimeve të jashtme të sëmundjes, të vënë një diagnozë dhe trajtim strategji definitive zgjedhur.