Trombozë thellë venë e gjymtyrë të ulët


Thrombophlebitis thellë - një formë phlebemphraxis e mesme, e cila ndikon në venë hlubokoraspolozhennыe. Thrombophlebitis thellë referohet rrallë dhe kryesisht është shkaktuar nga sepsë, e cila ndodhet në afërsi venat e prekura. Me ngjizur thellë thrombophlebitis të murit anije është e fiksuar në mënyrë të vendosur të mjaftueshme dhe në këtë mënyrë redukton ose eliminon mundësinë e formimit të pothuajse PE (emboli pulmonare).
Kur përdorni hetim të rëndësishëm si rezultat i kërkimit aktiv thrombophlebitis thellë mund të zbulojë pothuajse 10% e pacientëve me diagnozën e thrombophlebitis. Thrombophlebitis thellë mund te zhvillohet ne menyre te pavarur, dhe mund të jetë një komplikim i thrombophlebitis, venat goditës janë të vendosura në sipërfaqe. Kjo kryesisht ka të bëjë me venat e thella të këmbës të ulët dhe mënyrë të lokalizuar nën gjunjë dhe hips.
Thrombophlebitis thellë e gjymtyrëve të ulët


Më shpesh sëmundja zhvillohet në njerëz në moshë të vjetër, duke vuajtur sëmundje ESU, diabet, trashje dhe kancerit patologji. Në këtë rast, trombozë shpesh shfaqen si pasojë e traumave të rënda, operacionet traumatike dhe natyrës afat-gjatë, gratë që janë shtatzënë, para dhe pas lindjes. Përveç kësaj, thrombophlebitis thellë e gjymtyrëve të ulët mund të komplikojë shumë sëmundje infektive dhe karakterin purulent. Këto kushte lidhen me rrezikojnë faktorët për komplikime tromboembolike pronës.

Shkaku i thrombophlebitis thellë të ekstremiteteve të ulët është ndryshuar endothelium enëve të gjakut të prekur gjymtyrë. Kjo ndihmon dëme lirimin ynterletskynov se aktivizuar ujëvarë koagulimit dhe trombocitet. Si rezultat, endothelium karakterizuar nga rritja e trombohennostyu dhe adhesiveness, e cila mund të shkaktojë mpiksjen e gjakut.
Formimi i një mpiksje gjaku ndikon thromboplastin, ndodhet në indet, të cilat në sasi të mëdha hyn në gjak nga plagët e ndryshme në indet. Pothuajse 89% e ngjizur formuar në venat suralnыh sinuseve, e cila përfundon verbërisht në zgavrat e muskujve viç, dhe pastaj të hapur në venat hlubokoraspolozhennyh në këmbë të ulët. Në gjendje të relaksuar e muskujve në sinuseve tuaja pasive hyn në gjak, dhe kur ata zbrazur ulje. Kështu, kur pacienti nuk është lëvizje dhe muskujt e tij viç janë të shtypur në tryezë në kohën e operacionit, ose kur ai qëndron në shtrat, në sinuseve suralnыh proceset që ndodhin gjak ndenjur, të nxitur mpiksjen e gjakut.

Gjithashtu, të ndryshuar vetitë e gjakut për shkak të lëndimit gjatë operacionit dhe muret e shqetësuar deje, vetëm të kontribuojë në këtë proces. Forma shin thrombophlebitis thellë në mënyrë akute në pacientët që i nënshtrohen operacionit zakonisht fillon të zhvillohet një tryezë operativ.
Brenda gjashtë muajve, 70% e pacientëve të shërohet qenët i qartë e mbathje deje, por në 44% të enëve të gjakut të dëmtuara që ushqejnë mur venoz. Si rezultat i venave të thella janë të hollë dhe të paaftë për të parandaluar procesin e rrjedhës së kundërt gjakut, e cila çon në zhvillimin e CVI.

Në pacientët e kancerit hypercoagulation sotme, e cila në masë të madhe rrit rrezikun e clots gjakut. Në neoplasms malinje e indeve të veshkave patologjike përhapet venë renale në Cava inferior vena dhe pjesë mund të bllokojë plotësisht lumen. Një mpiksje e tillë mund të rritet në një zemër privat.
Simptomat thrombophlebitis thellë e gjymtyrëve të ulët gjatë ditës nuk ka foto të qarta. Gjendja e përgjithshme e pacientit është e kënaqshme me një dhimbje të vogël në muskujt këmbë, e cila rrit me lëvizjen, duket i vogël ënjtje në të tretën e poshtme të këmbës. Një tipar karakteristik i sëmundjes është dhimbje në muskujt këmbë kur të vendosur, mbrapa e këmbë (simptomë Homansa).

Foto simptomatike bëhet shprehje të mprehtë në trombyrovanyy të tre palë hlubokoraspolozhennyh këmbë venoz. Ajo karakterizohet nga dhimbje të forta, arching ndjenja energji, këmbë edemë, kombinuar me cianozë e lëkurës dhe të rritjes së temperaturës.
Kur shpërndarjen e venë trombozë në kofshë, i formuar ënjtje e saj, e cila është pothuajse gjithmonë e papërfillshme në rast të bllokuar gojën e venë të thellë femurit, i cili ka shumë anastomoses me degët e venave. Prekje goditi Vjenë dhimbshme. Dhe me të thellë kofshës venë thrombophlebitis dhe prapa gju zhvillon ënjtje, dhimbje dhe kufizim të lëvizjes në gju.

Yleofemoralnoho pacientët trombozë karakterin ankohen për dhimbje në kofshën e përparme dhe pjesët e saj të brendshme, këmbë dhe muskujt ijë. Kjo i dhënë fund është më voluminoze, ajo shtohet veten nga këmbë në ijë, dhe nganjëherë ënjtje shtrihet në mollaqe. Ngjyra mund të jetë gjymtyrët zbehtë, dhe mund të lëvizin në cyanotic.
Ndonjëherë thrombophlebitis thellë fillon papritur dhe jo me pamjen e dhimbjes akute në këmbë pulsating karakter. Kjo gjymtyrë mund të jetë i ftohtë dhe onemet, atëherë nuk është ënjtje në rritje të shpejtë, është e vështirë për të lëvizur gishtat, uljen ndjeshmërinë e tyre dhe temperatura, vështirë pulsin dallueshėm në këmbë. Me patologji e përhapur ka qenë një rritje të mprehtë në gjymtyrë, duket i fryrë dhe shumë të dendur. Lëkura është flluska ngjyrë vjollcë dhe ndonjëherë edhe e zezë me lëng i lëngshëm ose hemorragjike. Përveç kësaj, shënoi dhimbje dhe lot karakter shumë të fortë me mungesën e pulsation në periferi. Për thrombophlebitis ashpër të thellë të ekstremiteteve të ulëta karakterizuar nga zhvillimi i shokut dhe gjymtyrë venoz gangrenë.

Për të diagnostikuar sëmundjen, metodat e mëposhtme provimit si phlebography, Doppler, manometry, rheography.


Thrombophlebitis akute të thellë


Ky proçes karakterizohet nga patologjik inflamacionit të murit venoze dhe trombozë në lumen saj. Në akut trombo formuar thrombophlebitis të thellë, të fiksuara fort në inflamacion venë mur. Përveç kësaj, ajo mund të përhapet në peryvazalnuyu paravazalnuyu dhe fibra.
Nga faktorët e thrombophlebitis akute thellë kontribuar përfshijnë: reduktuar veprimtarinë fibrinolytic e karakterit të gjakut; prekur muret e enëve të gjakut; hypercoagulable; ngadalësuar dhe ndryshuar qarkullimin; ngriti rheology gjakut; alergji; mosha të avancuara; patologji onkologjike; shtatzënisë; obeziteti dhe venat me variçe në dispozicion. Rreziku i mjaftueshëm karakterizohet phlebemphraxis formuar në periudhën postoperative, të cilat kontribuojnë në shfaqjen e shumë faktorëve.

Thrombophlebitis akute thellë shpesh zhvillohet në gjymtyrët më të ulët, për shkak të karakteristikave tipike morfologjike dhe funksionale të venave të vendosura në këmbë të ulët - venat suralnыh.

Kjo sëmundje karakterizohet nga i papritur shfaqjes arching ndjenja në anën e pasme të këmbës, pastaj shënoi ënjtje e prapme të këmbës dhe kyçin e këmbës. Më tej ka dhimbje në pesë karakter spontan. Lëkurës cianozë pandryshuar ose të lehtë në këmbë të ulët dhe këmbë. Palpovana zonë pa dhimbje i fryrë, dhe dhimbje shumë është vërejtur vetëm në venë e prekur. Lëvizja e përbashkët kyçin e këmbës është gjithashtu i kufizuar për shkak të dhimbjeve dhe simptomë vërejtur Homansa.

Simptomat e përgjithshme të thrombophlebitis akute të thellë përbëhet nga ndjenja sjellin të sëmurë të pacientit temperatura, humbje e oreksit dhe një shtet të thyer.
Metoda kryesore e trajtimit të thrombophlebitis akut të thellë është korrigjimi i hemostasis, e cila do të ndalojë ecën formimin e një mpiksje gjaku. Për këtë respektimin rigoroz të pjesës tjetër të caktuar shtrat për dy javë; eliminon dhimbje; vrull refleks i anijeve larguar; emëruar për të drejtuar dhe anticoagulants indirekte; Terapi mbajtur fibrinolitik, antibiotikët dhe aktivizuesit fibrinolysin; emërojë Aktovegin, Trental, dekstran, aminophylline që të përmirësojë përbërjen e gjakut.Arsyet thellë thrombophlebitis


Ky proces patologjik është një kërcënim serioz për jetën e pacientit. Prandaj, për trajtimin e kësaj sëmundjeje është një aspekt themelor i konsultimit në kohë specialist, do të përcaktojë shkakun, i cili promovon formimin e patologjisë dhe të përmbushjes së terapi komplekse.
Thrombophlebitis thellë diagnostikuar në të dy gjinitë me përparësi në mesin e grave. Përveç kësaj, kjo patologji sot zë një vend kryesor në mesin e të rinjve, për shkak të funksion të ritmit modern të jetës.

Shumë njerëz si rezultat i aktiviteteve të tyre profesionale kanë një kohë të gjatë për të qëndruar në këmbët e tij. Shumica e grave shkakton zhvillimin e avantazh të thellë thrombophlebitis është këpucë vazhdueshme veshur me takë të lartë dhe shtatzënisë.
Përveç kësaj, muret e dobëta të venave si pasojë e një lloji të caktuar të kolagjenit; Reduktohet shpejtësia e fluksit të gjakut, i cili promovon formimin e stagnimit të gjakut në venat (patologjinë kardiak, trashje); rritur koagulimit të gjakut, si rezultat i faktorëve të trashëgueshëm, e kombinuar me një shtet hypercoagulable, dehidratim, infeksion, e gjithë kjo vlen edhe për faktorët e thrombophlebitis thellë duke përgatitur.

Gjithashtu procesi patologjik i clots gjakut mund të formojë shkak të immobilization zgjatur, që shkakton stanjacion. Por tumoreve të ndryshme, disa grup i drogës, natyra hormonal dhe kushtet alergjik mund të shkaktojë rritjen e koagulimit të gjakut.
Zhvillimi i inflamacionit venat ndikojnë traumat, kirurgji, plagë, medikamente intravenoze, mikroorganizmave nga mjedisi.


Trajtim të thellë thrombophlebitis


Për trajtimin e kësaj sëmundjeje duke përdorur trajtime të tilla si konservator dhe shumë më pak efikase. Nëse defectively trajtimi i thrombophlebitis thellë pothuajse 50% e pacientëve mund të zhvillohet emboli pulmonare brenda tre muajve. Metodat adekuate për trajtimin terapeutik të sëmundjes anticoagulants ostroprotekayuscheho të zvogëlojë mundësinë e zgjerimit emboli trombo dhe pesë për qind.

Shumica e pacientëve të fillojë trajtimi i thrombophlebitis thellë me heparin intravenoz bolus ndjekur pikoj tij intravenoz. Në mënyrë tipike, metoda adekuate është përdorur heparynoterapiyi 30.000-40.000 DE drogës në ditën e shtatë apo dhjetë ditësh. Dhe në katër ditët e fundit të anticoagulants indirekte shtesë të përshkruara për një periudhë prej tre muajsh. Përveç kësaj, kjo skemë e zakonshme terapeutike Heparin mund të zëvendësohet me peshë të ulët molekulare, e cila është administruar subkutane.

Masat Konservatore përfshijnë pjesën tjetër krevat, emëruar drogë fibrinolytic (fibrinolysin, Tselyaza, Streptodekaza, streptokinase), anticoagulants indirekte (Pelentan, Dykumaryn, Fenilin) ​​agjentët antiplatelet dhe përgatitjet Efekti rheological (Reohlyuman, Reopoliglyukin, Trental, Polyfer), diuretics (furosemide, Lasix), antibiotikët dhe antiseptics.
Trajtimi konservativ i thrombophlebitis thellë të kryera në lidhje me metodat e mëparshme të rritur të pacientëve. Kështu në fund këmbë të shtratit e ngritur në një kënd prej 20 gradë, dhe pjesa tjetër shtrat rekomandohet vetëm në procesin e hershme patologjike në edemë ekzistuese dhe dhimbje. Gjatë zhdukjen e dhimbjes dhe të reduktuar ënjtje ushtrimet e përshkruara gjimnastikor që përmirësojnë rrjedhjen venoz. Të gjitha klasat janë kryer nën mbikëqyrjen e rreptë të një LF mjek.

Trajtimi operativ i thrombophlebitis thellë bëhet mundësisht në fazat e hershme të procesit patologjik në flehmazyy prania, yleofemoralnoho trombozë purulent ose thrombophlebitis. Në dy rastet e para të kryera trombэktomyya, dhe e fundit - të zbulojë një absces. Si rezultat i venoz retromboza metodë e shpeshtë e preferuar e terapisë fibrinolytic.