Sindroma akute koronare


Diagnoza e "sindromës akute koronare" është paraprake dhe është një grup të simptomeve, të cilat mund të ndodhin në infarkt miokardi (lartësi dhe pa segmentit lartësi ST) dhe angina që është e paqëndrueshme.
Arsyet e shtetit
Shkaku i sindromës akute koronare është një përçarje e muskulit të zemrës, ose më mirë furnizimin e saj të gjakut. Kjo ndodh kur:

 • formimin e pllakave aterosklerotike, ngushtimin lumenin e enëve të gjakut;

 • Shkelja e elasticitetit dhe formimin e zonave të dendur në arteriet që furnizojnë miokardit me gjak;


 • thrombosed pllaka arterie, të cilat mund të jenë në çdo pjesë të trupit, por marramendës dorëzuar rrjedhjen e gjakut në arterie koronare.


 • Provokojnë sindromin akute koronare mund të jenë faktorë të tillë si:

 • jetese pasive;

 • dietë paekuilibruar;

 • diabeti;

 • presionin e lartë të gjakut;

 • predispozicion gjenetik;

 • stresi i vazhdueshëm.


 • Ajo duhet gjithashtu të theksohet se diagnoza e sindromës akute koronare më shpesh ndodh në meshkuj dhe në njerëzit mbi 40 vjet.

  Simptomat e sindromës akute koronare


  Si në shumicën e çrregullimeve kardiake, simptomë kryesore e sindromës akute koronare është dukuri e zgjatur (mbi një orë) dërrmues dhimbje në miokardit dhe pjesët e majtë të trupit. Ajo mund të shoqërohet me dyspnea (gulçim). Përveç kësaj, ka dobësi të rënda, deri në zalisur. Lëkura duket djersitje dramatike zbehtë dhe të ftohtë, shkalla shqetësuar zemrës.

  Ndihma e parë për sindromës akute koronare


  Dyshimi i sindromës akute koronare nevojë për ndihmën e parë. Para ardhjes së ambulancës është:


 • Ju duhet të shkoni butësisht hequr trupin e sipërme, mbështetur në mbështetëse, rroba dhe kështu me radhë. Z.

 • Përtyp 1-2 tableta të aspirina (acidit acetilsalicilik).

 • Shto tabletë nitroglycerin sipas gjuhës (në mungesë të stabilizimit lejuar të drogës çdo 5-10 minuta).

 • Të sigurojë mjaft ajrit të freskët duke hapur dritaret.


 • Trajtimi dhe parandalimi
  Trajtimi i sindromës akute koronare fillon pas yyazytsirnosti instalimin e sulmit në zemër dhe përfshin masat e mëposhtme:


 • Pjesa tjetër rreptë shtrat.

 • Terapi oksigjeni.

 • Pranimi i ilaçeve dhimbje.


 • Në secilin rast individual caktuar për pritjen e drogës që synojnë heqjen manifestimet aterosklerotike. Në mënyrë tipike, këto barna këto grupe:

 • blockers beta (ilaçe që ju ulin normën tuaj të zemrës, eliminimin e dhimbjes);

 • nitrateve (droga të cilat zvogëlojnë nevojën e zemrës për oksigjen dhe promovojnë vasodilatation);

 • droga që zvogëlojnë viskozitetit të gjakut;

 • përgatitjet e efektit protyvotrombotycheskym;

 • statin (droga, mund të zvogëlojë kolesterolit);

 • droga që ndikojnë në shpërbërjen svezheobrazovannыh e clots gjakut.


 • Me paraqitjen e shpeshtë e sindromës akute koronare dhe nën parametra të caktuara mund të rekomandohet metoda kirurgjikale e rivendosjen e fluksit të gjakut në zemër. Kjo stenting dhe kirurgjia koronare anashkalojë.
  Infarkt Parandalimi, duke përfshirë edhe pas sindromi akute koronare është një ndryshim jetese drejt përmirësuar cilësinë e tij. Për këtë është e nevojshme për të shqyrtuar dietën tuaj, e pasuruar me fibra, perime të freskëta dhe fruta. Ju duhet gjithashtu të reduktuar konsumin e ushqimeve yndyrore.

  Mundësisht vidyazykatysya zakone të këqija (pirja e duhanit dhe alkoolit), më shumë se sa të shpenzojnë kohë jashtë. Kardyonahruzky, not, yoga të japë rezultate të mira në forcimin e muskujve të zemrës dhe reduktimin e stresit. Si mjekësisë parandaluese duhet të monitorojë presionin e gjakut dhe nivelin e kolesterolit në gjak.