Distonia sëmundje në trupin


Nëse një person është shpesh ngrirjes duart dhe këmbët, ai thotë se të varfrit furnizimit me gjak dhe dobësi vaskulare. Distonia shumë yyazytsirna. Kjo gjendje është folur shumë, por disa hapa konkrete për të bërë një ndryshim. Ndërkohë, kursi i komplikuar i sëmundjes mund të shoqërohet me shtetet krizës distonia me simptoma të pakëndshme, deri në sulme paniku. Flasim në sëmundjen Dystonia në trup.
Para së gjithash, normalizimin e jetës. Ecni çdo ditë të paktën një orë. Ndjerë dobësi dhe ftohtësi, shëtitje, të marrë frymë e ajrit të freskët. Më pak kafeinë, doza shoku ekspres shumë aktivisht të stimulojë sistemin nervor. Mundohuni të bilancit dietë dhe mos harrojmë për gjumë të mirë.


Shkelja e thermoregulation sugjeron dështimet në sistemin për t'iu përshtatur kushteve të mjedisit. Ngulitur në gjenet e programit të mbijetesës nuk ka ndryshuar që nga kohët e lashta, ne duhet të ndihen ndryshime në temperaturë, të mbajtur më 8-10 km në ditë për të marrë frymë ajër të pastër, hani ushqim të trashë, të pasura me vitamina dhe fibra. Por në vend që ne të ulemi në dhoma të nxehta ose me ajër të kondicionuar dhe hani produkte të rafinuara. Në njerëzit primitivë kishte fabrika e sheqerit - por ata nuk kanë dhe diabetit. Ne jetojmë në kushte artificiale dhe duke paguar çmimin për Sëmundjet e tij zhburrëri.


Ecni në këpucët e mammoths nuk kërkuara. Por kjo e dobishme organizëm model për situatat kur distonia sëmundja. Trajner receptorët ftohtë dhe të mësojnë ata për temperatura ekstreme - në këtë rast do të ndihmojë douches dhe procedurat forcim. Temperatura shëndetshëm dhomë që nuk i kalon 18-19 ° C ditë e natë - 15-16 ° C. Shumë Koreans dakord me kushte të tilla?! Ndoshta një shembull i mirë për sëmundjet dystonia na shërbejnë evropianët. Temperatura të ulëta në shtëpitë e tyre dhe të Buxhetit ruan dhe përmirëson shëndetin. Nëse ju nuk mund të vizitoni pishinë apo palestër, provoni më shpesh shkojnë në punë, në dyqan, për të vizituar në këmbë, bëni ushtrimet në shtëpi. Trupi më mëson që të përshtaten me ndryshimet në presion, lagështia dhe temperatura.


Chilliness konstante mund të tregojë hypothyroidism - një gjendje në të cilën gjëndër tiroide prodhon sasi të mjaftueshme të hormoneve. Në vetvete, dëshira për të vënë një duzinë sweaters - jo një arsye për të dyshuar një çrregullim hormonal.

Por në qoftë se ju të vini re përveç fitimit merzlyakuvatosti ënjtje në dystonia sëmundjes, humbja e madhe e flokëve, sleepiness vazhdueshme dhe dëmtim të kujtesës, pastaj një vizitë në një endokrinolog është zgjidhje e drejtë. Është e nevojshme të marrin në konsideratë një tjetër mundësi: ndjenja e ftohtë dhe ndjesi shpimi gjilpërash në duart mund të jenë polyneyropatyey duhur (fibra dëme nervore) që ndodh në diabet. Përcaktojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe trupi për të eliminuar diabetin. Kontrolloni gjëndër tiroide - nëse funksioni i saj është reduktuar, mjeku përshkruan terapi zëvendësuese, dhe pas 5-7 ditësh pacienti është përmirësuar dukshëm.