Distonia sëmundjeve të njeriut vaskulare


Gjatë jetës së tij çdo të trurit të dytë ", thuhet" shumë treguesit e mjedisit dhe në të njëjtën kohë duke e bërë rregullime, rritje apo normë të ngadaltë të zemrës, të mushkërive, duke rezultuar ricikloj ushqimin në energji, presin në rezervë ose të shpëtoj prej tij.
Trupi ynë është një kompleks, të rënduar jo vetëm nevojat fizike, por edhe reagimet psikologjike që ndonjëherë janë në gjendje të hutuar të gjitha kartat. Pra, asgjë befasuese në faktin se ndonjëherë trupi bën gabime, nr.
Problemet më serioze në reagimet e pavetëdijshme për disa faktorë të jashtëm kanë emra gjenerike. Ky i dystonia njerëzore vaskulare hedhur në fëmijëri, dhe më shumë - në zhvillimin intrauterine. Si rezultat i mungesës së oksigjenit të fetusit gjatë shtatzënisë apo në lindje mund të zhvillojë një defekt të sistemit autonom nervor. Ndonjëherë distonia vaskulare është i trashëguar. Marramendje, i dobët, tretje teka, "flash" dhe djersitje në këtë rast përcaktojnë gjenet. Përveç kësaj, shkaqet indirekte që dobësojnë trupin tonë si një e tërë dhe zbatojnë dystonia, është vitaminë mangësi. Në këtë drejtim, akute vaskulare dystonia, zakonisht në pranverë.Njeri i rritur shpesh ndonjëherë harron ankesat e tyre. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë rasti. Sipas statistikave, rreth 80% e grave vuajnë nga periudhave të shkurtra të dystonia në një mënyrë ose në një tjetër. Dhe një sëmundje të rritur të ardhurat më të vështirë dhe të dhimbshme se në fëmijët, dhe frekuenca e sulmeve është në rritje për shkak se trupi fituar përfundimisht rënduar nga sëmundjet kronike.
Për fat të keq, kjo sëmundje e njeriut nuk është gjithmonë e padëmshme. Ajo do të duket se nuk ka asgjë të keqe që një ndritshme pëllëmbët ditë pranverës djerse apo "faqet djegia. Megjithatë distonia vaskulare mund të ndikojë në sistemin kardiovaskular. Shenjat e tij janë dhimbje në zemër, rritje apo ulje në presionin e gjakut, dhimbje koke, humbje të kujtesës, lodhje, marramendje. Dhe kjo është një simptoma serioze. Seksi i bukur me një diagnozë e "dystonia vegjetative-vaskulare" shpesh ankohen për lodhje, slizlyvist, nervozizëm, swings papritur humor, dhimbje koke të shpeshta të ngjashme me migraines, humbjen e kujtesës.


Përveç kësaj, sëmundja prek personin dhe mushkëritë e tij. Shpesh pacientët flasin për "frymëzimit të pakënaqur." Ata shpesh psherëtimë, frymëmarrje, mungesa e oksigjenit, vuajnë gulçim, bllokimet e trafikut gjoks ankohen. Ka sulme natën në kohë e frymarrje ndonjëherë ngatërrohet me astmë. Sulmet e tilla janë quajtur psevdoastmatycheskymy. Ato karakterizohen nga mungesa e wheezing, paraqitja në kohë të caktuara, të tilla si kur bie në gjumë pas zgjimit, ndryshime të menjëhershme në presion atmosferik, shfaqja e eksitim ose frikë.

Të gjitha këto simptoma nuk do të thotë se ata do të ballafaqohen njerëzit vazhdimisht. Në të rriturit distonia vaskulare shpesh manifestohet paroksizmal. Këto sulme shpesh shkaktojnë djersitje papritur, palpitations, t'i shtyer të lëkurës, marramendje, dhimbje koke dhe dhimbje barku, tingëllim në veshët. Shumica e sulmeve ndodhin në gratë emocionalisht të paqëndrueshme dhe shpesh rozhvylovanyh.
Zonja vuajnë nga dystonia vegjetative-vaskulare, prirja gjithashtu të ndryshme të ankthit vlerëson veprimtarinë Aesop, tendencat histerike, vetë-respekt të lartë, ngjarjet mussyrovanyem gjatë pakëndshme. Nëse lëshoj prirjeve të tilla, ju mund të merrni në një rreth vicioz, pasi që të gjitha këto karakteristika negative vetëm ushqyer Dystonia.


Për sëmundja nuk ishte një jetë mallkim, është më mirë për të trajtuar. Në qoftë se shenjat e dystonia janë të rralla ose të vogla, ju mund të përdorni metodat konservative, por të besueshme:
• rutinë të shëndetshme çdo ditë, gjumë të paktën 8-10 orë në ditë, të bëni ushtrime në mëngjes, të reduktuar në një stres të arsyeshme mendore dhe emocionale, prohulyuytesya paktën 2-3 orë në ditë, Televizioni kufi shikimin kohë për 15 orë në ditë.
• Angazhohen në sport "beznormatyvnom" lojë ritëm. Njerëzit me dystonia vegjetative-vaskulare nuk duhet të shmangë të gjitha aktivitetet fizike, ju duhet vetëm vidyazykatysya në streset kufitare fut dhe klasa pushtetit në palestra. Dhe të kryejnë ushtrime tonik në shëndetin e grupit, çiklizëm, patinazh, luajnë pingpong, për të notuar.

• View menu, të kufizojë futje kripë, mish yndyror, miell dhe e ëmbël, të rritur sasinë e ushqimeve të pasura me kalium dhe magnez. Ajo mund të jetë bollgur dhe hikërror qull, sojë, bizele, fasule, trëndafil i egër, kajsi, rrush, kajsi, karrota, qepë, patëllxhan, majdanoz, sallatë, arra. Sigurohuni që trupi juaj merr acidet yndyrore polyunsaturated përditshme si ulliri, luledielli, vaj misri.
• A masazh terapeutik, fizioterapi tilla si elektrike, electrophoresis, trajtimit të ujit. Ato stimulojnë sistemin tonë nervor. Shumë e dobishme dhe kalitje procedurat, që nga nevojat për trajnim dhe sistemin nervor.

• një masë e mirë parandaluese kundër dystonia - seks. Shumë vënë re se pas seksit janë dhimbje koke, problemet e tretjes, të ftohtë. Sigurisht, ata nuk janë gjithmonë. Akoma më mirë, pa pritur për sulmin e dystonia enëve të gjakut, përdorni "ilaç". Seksi të mirë në mëngjes - është edhe një palestër dhe sëmundje parandalimin, dhe trajnimin reagimet tuaja pa ndjenja.
Dhe vetëm fazat më të avancuara të dystonia vegjetative-vaskulare kërkojnë trajtim mjekësor.