Distonia drejtat e Sëmundjeve


Sindromi Psychovegetative, distonia neurocirculatory, sindromi mosfunksionim autonom, vegetonevrozah - të gjitha këto terma janë të dystonia njerëzore. Interesante, lista e sëmundjeve nuk është aktivizuar, distonia nuk është konsideruar si një sëmundje
Megjithatë, njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje, është e vështirë të shëndetshme. Në periudhat e acarimin jeta e tyre shumë më të komplikuara, dhe mjekët shpesh vetëm ngritje e supeve. Këto periudha shpesh ndodhin në fund të pranverës - fillim të verës. Ky është një ndryshim të mprehtë në presion atmosferik. Si për të ndihmuar veten ose të dashurit?Si dystonia qartë të enëve të gjakut?
Statistikat thonë se 80% e njerëzve disi manifestuar Dystonia vaskulare. Megjithatë, shumë prej tyre vuajnë nga kjo sëmundje për jetën, nuk e di në lidhje me të. Dystonia manifestohet vetëm në rastet kur nuk është një shtytje apo stimul. Ajo mund të jetë një shumë të stresit, mungesa e gjumit, ndryshimeve hormonale dhe shumë faktorë të tjerë.
Sulmi i parë i pacientëve Dystonia vaskulare kujtohet për një kohë të gjatë: ai duket se Toka shkon nga këmbët, zemrës rrahje wildly, nganjëherë ngrin, duke mbuluar djersitje të ftohtë gjymtyrë, presioni ashpër rritet dhe bie, është fyt com, mushkëritë nuk mund të thirrni Ajri në këtë njeri të shtetit që mbulon panik. Ndjenjat e tilla të zgjasë nga disa minuta në disa orë. E pra, në qoftë se në një situatë të tillë të vështirë, së bashku me pacienti rezulton personi i cili mund të ndihmojë - të japë një qetësues ose të shkaktojë të brigadës "ndihmës së parë".


Çdokush që ka përjetuar krizë diencephalic apo sulm Dystonia fillon subconsciously presin për sulmin e ardhshëm. Disa njerëz mendojnë qasjen e saj - të ndjehen dobësi e papritur, tringëllimë në veshët, dhimbje koke, mpirje në duar dhe këmbë.
Shpesh sulmet Dystonia ndodhin çdo ditë. Njerëzit me probleme duhet të ndryshojë jetën tuaj - e përjashtuar nga puna, për të shmangur duke vizituar vendet publike, duke udhëtuar në automjete, komunikimin me miqtë. Më pas, ata duket se sulmet më të dhimbshme të sëmundjes. Ato janë shoqëruar nga ankthi fortë, dridhje, problemet me fshikëz dhe zorrë dhe simptoma të tjera të dystonia vaskulare.

Sëmundja është e fshehtë në që pacientët e studimit nuk zbulojnë ndonjë shqetësime serioze në trup. Rastet kur pacientët përfundimisht duhet të mbështetet në ndihmën e psychotherapists.

Çfarë ndodh gjatë sulmit të sëmundjes?
Trupat tanë mund të rregulloj veprimin e ndonjë stimujve të jashtëm ose të brendshëm. Ky proces quhet adaptim. Kur ajo i plotëson në tru është hipotalamus. Ai është në gjendje të mbajë presionin e gjakut optimale, norma e zemrës, ngrohje, traktit gjerësi të frymëmarrjes, aktivitetin e ndihmon tretjen e ushqimit sistemit, reagimin e nxënësve të dritës, formimin e urinës. Shkaku i të gjitha sëmundjeve të pacientëve Dystonia vaskulare - reaktivitet hipotalamus.

Në njerëz të shëndetshëm, përshtatja ndodh imperceptibly, gradualisht. Por në njerëzit me dystonia çdo ndryshim (ndryshimi i motit, shfaqja zihet fryma në shtëpi e një erë të re, të shëndosha të mprehta, e keqe apo një lajm i mirë) të shkaktojë një reaksion sikur njeriu mbi njeriun ishte në rrezik të vdekshëm.

Si për të përballuar me sulmin?
Para së gjithash, kjo është sëmundja e njeriut duhet të merret me qetësi. Frika e sulmit vetëm përkeqëson situatën. Ndjerë krizën afrohet, pacienti duhet të:
• kaloni në diçka tjetër, për shembull, lexoni një libër, të shikojnë TV apo të telefononi miqtë;

• dritare e hapur për dhomë ishte ajër të pastër;
• shtrihem, ngriti këmbët e tij, është siguruar qasje në gjak në tru;
• strehim dhe duart e ngrohta dhe këmbët;
• Ju mund të bjerë këmbët të këmbëve në ujë të ngrohtë, të marrë një qetësues, të tilla Corvalol, valokordin, tarifë qetësues.

Çfarë nuk duhet të bëni në dystonia enëve të gjakut?
• Ju nuk mund të gënjejë dhe panik, të bien në apati, kjo situatë vetëm përkeqësohet situatën;
• angazhohen në aktivitete tronditëse e trupit, të tilla si sportet ekstreme;

• uria organizëm përdhunim apo aktivitet të rëndë fizik;
• gjithmonë mbani një numër të madh të tableta, është pa vetëdije u përgatitur për të sulmuar personin;
• Pirja e duhanit dhe alkoolit të pijshëm;
• përdorin stimuluesve të ndryshme - kafe dhe pije të energjisë në doza të mëdha të vitaminave B;
• filma shikojnë dhe programet me skena të dhunës;
• mbështeten vetëm në medikamente të tilla si ilaqet kundër depresionit, qetësuesit, tarifat e qetësuesve, etj.;
• shpenzuar shumë kohë në kompjuter.


Si për të ndihmuar trupin të përballuar me dystonia vegjetative enëve të gjakut?
Për të mposhtur këtë sëmundje duhet të ndiqni këto rekomandime:
• të sigurojë që Dystonia nuk është i "fshehur" sëmundje të rënda të tilla si hipertension, sëmundje të zemrës, sistemin nervor, çrregullime mendore, endokrine patologji;
• kuptojnë se sulmet e dystonia nuk është kërcënuese për jetën;
• ruajtur stilin e jetës tuaj, pa humbur kohë duke pritur për sulme të reja;
• konsultohet me terapist për të adresuar psiko-emocional sulmet shkaqet;

• Mos ia privoni veten gjumë të plotë, për t'i dhënë trurit një tjetër;
• ushtrim, e cila është në gjendje për të zbutur vehetatyku, të tilla si vrapim, tenis, artet marciale, çiklizëm, not;
• të marrë douches për anijet e trajnimit;
• të gjetur hobbies, mësime interesante;
• të zbatojë një kurs masazh ose akupunkturë, për të zotëruar teknikën e relaksimit të muskujve, të tilla si gjimnastikë në Strelnikova;
• angazhohen shëndetin e shpinë, rritjen e ulët dhimbje prapa si dystonia.