Sëmundje e obliterans endarteritis në trup


Shpesh rreziku i fshirë endarteritis duhanpirësit prirur. Provokojnë këtë sëmundje edhe mund të hipotermi dhe ngrirja, dëme infektive dhe toksike, duke përfshirë fungale, çrregullime të koagulimit të gjakut, arteriosklerozës. Këta pacientë ankohen për rritjen e ndjeshmërisë ndaj temperaturë të ulët dhe lodhje në këmbë, mpirje, dhimbje, dhimbje kur ecin dhe madje edhe pushimi në gishtërinjtë shfaqen ulcerat, dhe më pas mund të zhvillojnë nekrozë dhe gangrenë të këmbëve.
Para trajtimit të përshkruajnë, mjeku kryen testin. Kjo mund të jetë një angiografi rezonancë magnetike në trup, dhe Doppler me ultratinguj dhe përcaktimi i faktorëve të koagulimit, që qarkullojnë komplekset imune në gjakun periferik dhe lymfotsytohramma. Testet mund të tregojnë rënie në numrin e limfociteve, imunoglobulinat abuzimit. Le të flasim për obliterating endarteritis sëmundje në trup.


Në mënyrë tipike, trajtimi i fshirë endarteritis - shumë të gjatë - ose sëmundje mjaft i urtë ketë jetë. Ju mund të kenë nevojë arteriet kirurgjikale zëvendësim. Unë nuk dua të trembë askënd, por zjarri e lehtë për të parandaluar se sa për të shuar, sepse në shenjën e parë të sëmundjes, për të cilën kam thënë vetëm mbi, ju duhet menjëherë të ndërmarrin veprime.

Para së gjithash duhet për të eliminuar plotësisht duhanin trupit dhe alkoolit, pasi ato janë më të favorshme për vrull të gjatë të enëve të gjakut. Ne do të duhet të ndjekin një dietë - për të minimizuar sasinë e kripës në mënyrë drastike të kufizuar, dhe mundësisht të eliminuar plotësisht nga mielli tuaj menu dhe të ëmbël. Gjithashtu mbani kontrollin e niveleve të presionit të gjakut, kolesterolit dhe sheqerit, në mënyrë që mos të bëjë diabet, e cila shkakton lezione të tjera të arterieve. Pacienti duhet të lëvizë sa më shumë që të jetë e mundur, duke e bërë të mundshme, me ndalesa në këmbë, çiklizëm apo biçikletë, duke notuar. Por temperatura e ujit duhet të jetë jo më e ulët se 22-23 gradë.


Mjekët zakonisht përshkruajnë një varg të terapisë fizike për trupin, duke përfshirë pranimin e sulfurit të hidrogjenit dhe baltë banjot, trajtime limfodreniruyuschiy, masazhet, por vetëm nëse nuk ka trombozë. Sa për drogat farmaceutike, tableta përshkruara zakonisht trental apo injeksione dozë aspirina është rritur gradualisht, duke e çuar në 150 mg në ditë, me pentoksifillina. Ky medikament ndihmon për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në indet, saturates gjakun me oksigjen dhe rrit furnizimin e gjakut. Kursi i trajtimit me këto barna jashtë 2 herë në vit. Gjithashtu emëruar tiklopidina pritjes (tiklid), e cila redukton viskozitet gjakut dhe fibrinolysin Warfarin që të parandaluar mpiksjen e gjakut.


Struktura e kursit janë të detyrueshme dhe antispasmodics. Kjo mund të jetë një jo-spa, SERMION, acid nikotine. Por pamjaftueshmëri kronike arterial, kur këmbët enët e mëdha të ngushta, duke marrë këto barna duhet të dosed.

Këtu janë trajtimi për deri në 3 muaj;
Trental 1 - 1. tabletë 2 herë në ditë.
2. Nykoshpan - 1 tabletë 3 herë në ditë menjëherë pas ngrënies, duke filluar me 1 pilulë në ditë dhe gradualisht duke rritur dozën deri në 3 tableta në ditë.

3. askorutin 1 tabletë 3 herë në ditë gjatë ose pas ngrënies.
4. Çdo ditë të marrë 1.000 mg e substancave që përmbajnë glucosamine chondroitin, me pilula. Ky medikament parë Arthro mirë amerikan-glucosamine ose chondroitin Dopel me Hertz. Gjithsej një tabletë prej këtyre barnave përmban sasi të drejtën e substancave të nevojshme. Në të njëjtën kohë në mëngjes dhe para gjumit duhet dritë fërkoni lëvizjet fshij vaj Traumeel S bretkocë byobalzam ose gur me kërpudha vajra që rrisin rezistencën e indeve për ta redukuar inflamimin dhe dhimbje. Ju mund të shtoni vaj heparynsoderzhaschye ose xhel kapyllar e flavosomamy.

5. Të jetë i sigurt për të marrë drogë që përmbajnë Omega-3 (omehanol, okeanol) - 2 kapsula gjatë ngrënies 2 herë në ditë.
6. Pini një kompleks të B vitaminave një herë në ditë me ushqim.
7. Përveç se duke marrë vitamina E, C dhe B6 shtesë - Tashmë dy herë në ditë me ushqim.

Për kursin e parë 3-mujor të ilaçeve për të marrë 134 pikë 5 6. Në 3 muajt e ardhshëm - drogë me 2345 pikë.
Përfitojnë dhe këmbë kontrast banjot në gju me hala zierje (vlim 5 minuta, pastaj të lënë të ftohtë), plotësohet me 5 tbsp kripë. Pas kësaj lubricates njollat ​​e lënduar apo venolayfom ose Troxevasin ose multyfermom, por ju mund vetëm vazelinë.

Në fazat e avancuara të sëmundjes këto para, mjerisht, nuk është e mjaftueshme. Kanë qendrat vaskulare trajtimit apo spitale. Oozing plagë në obliterating endarteritis trajtohen si ulcerat variçe, e thatë dhe yndyrat shkëlqyer të gjelbër ose të ngurta Permanganat kalium. Kur obliterating endarteritis të dobishme për pastrimin e enëve limon dhe qumësht - ajo do të jo vetëm anije, por edhe forcimin dhe shëruar zemrën. Kursi zgjat 2 javë. Çdo ditë ne kemi nevojë për 3 limon dhe 1 litër qumësht. Agjërimi në mëngjes pini 1/3 litër qumësht, atëherë lëng i 1 limoni. E njëjta përsëritur në mesditë dhe në kohën e gjumit. Efekti i pastrimit do të jetë edhe më e dukshme në qoftë se gjatë këtyre 2 javë ngrënë vetëm ushqim vegjetarian.


Ju mund të pastër anijeve supë patate. Tërësisht larë 4-5 patate, derdh 05 litra ujë, vlim për ngrohje të ulët për 15 minuta. Ftohtë pak të ngrohtë për filtrin e shtetit. Merrni 05 filxhan 30 minuta para ngrënies 3 herë në ditë për një ose dy javë në varësi të shtetit.