Infarkt miokardi në të moshuarit


Infarkt miokardi në të moshuarit, është një sëmundje e rëndë karakterizohet nga humbja e shpejtë dhe e qelizave të muskujve shtrëngohet, miokardit dhe pastaj fillon duke zëvendësuar qelizat e vdekura të indeve vend trashë lidhës dhe plagët janë formuar postinfarction.
Vdekja qelizore ndodh si rezultat i ndryshimeve të pakthyeshme dhe ishemi miokardi, dhe gjithashtu mund të ketë ndryshime në qelizat për shkak të shkeljes së metabolizmit të tyre.
Shpesh infarkt miokardi transferuar në këmbë, por në të njëjtën kohë njerëzit mund të ecin, të drejtuar, nuk shkojnë as te mjeku, por edhe në mbingarkesë të vogël fizike, ndjejnë një dhimbje koke, sidomos kur të lartë atmosferik presion, lodhje dhe gjendja e keqe, e cila i atribuohet motit të pafavorshme.


Në rastin kur një infarkt miokardi në person të moshuar ndihet, ai po kryen electrocardiographic kërkimore (EKG) dhe ultratinguj zemrës dhe vetëm në këtë rast, personi i mëson e një sulmi në zemër.

Megjithatë, infarkt miokardi në periudhën fillestare është zhvilluar shumë shpejt, dhe është e vështirë të mbajnë, nuk ka ndjenjë shumë në gjoks, që hyn në thellësi të shfaqet, dhimbje të mprehtë në gjoks, sikur diçka fasha vise gjoks.
Infarkt miokardi në të moshuarit mund të ndodhë kur disa faktorë shkaktuar, disa goditjet apo rritja e papritur e tensionit të gjakut, sidomos gjëra të tilla zakonisht zhvillohet gjatë natës ose në mëngjes herët, pikërisht në këtë kohë e ditë të trupit të prirur për mpiksjen e gjakut.

Infarkt miokardi njeri shumë frikësuese, ai rrëshqet frymë dhe ai fillon drejtimin nëpër dhomë dhe gjen një vend të frikës së vdekjes.

Pas një fillimi të fortë për të ndryshuar ngacmim dobësi të rënda, një njeri i mbuluar me djersë të ftohtë dhe dhimbje janë mjaft të forta, dhe kështu fillon, ulet tensioni i gjakut, pulsi bëhet i shpeshtë, por e dobët dhe kjo është konsideruar si një simptomë shumë e rrezikshme në këtë sëmundje.
Të gjitha dhimbjen e infarktit të miokardit në të moshuarit, në rritje me intensitet më të madh, dhe me valë-si natyra, pastaj përsëri të fillojë të dobësohet, por për të kaluar në vet dhimbjen e tyre të tillë që ata nuk mund të hiqet duke përdorur Vasodilators. Kjo glicerinë mund dhe duhet të marrë si pectoris dhe infarkt miokardi, por pas marrjes së mjekim duhet të thërrasë një ambulancë.

Pacienti me infarkt miokardi rreptësisht e ndaluar për të pirë alkool dhe duhan, por duhet në mënyrë strikte të respektojë pjesën tjetër shtrat dhe kështu të përjashtojë ndonjë lëvizje të papritur.

Infarkt miokardi në të moshuarit mund të marrë aspirinë, ketorolac, spazhan, maksyhan, baralgin ose Analgin, por vetëm kur nuk ka contraindications.
Infarkt miokardi në pleqëri nuk është gjithmonë rasti me simptoma klasike, ai është formë kënaqur shkrirë dhe shpesh mjekët nuk mund të bëj diagnozë.

Infarkt miokardi mund të marr pjesë në maskaradë si gastro-intestinale traktit dhe në këtë rast të përzier pacientit dhe të vjella të fillojë, dhimbje shumë të rënda në rajonin epigastrike të barkut. Në këtë rast pacienti mund të dërgoni me kirurgji akute të stomakut dhe të vënë një cholecystitis diagnoza Përkeqësimi apo pancreatitis akute, Ulçera shpuar stomakut ose apendiksit akute, forma barkut e kjo ndodh mjaft shpesh.
Për të diagnostikuar saktë infarkt miokardi, electrocardiographic hulumtime sjellje, por mjekët duhet të kërkojë jo vetëm pacientin, por edhe familjen, në të cilin rast ata do të jenë në gjendje të kuptojnë se infarkt miokardi njerëzore.


Disa herë infarkt miokardi, në formën e astmës, por jo dhimbje dhe shqetësim kryesor te tyre dhe pacienti ka gulçim mund të bëjnë jo vetëm frymë por nxjerr, nje forme e sulmit zemrës, më shumë si astma, por mjek menjëherë eksperiencë përcakton se kjo është infarkt miokardi por jo astma.
Kjo formë e infarkt miokardi, më shpesh në të moshuarit dhe shpesh një sulm të dytë në zemër, në këtë rast muskujt e zemrës poyavlyutsya zona të mëdha të qelizave të vdekura.
Kjo formë e infarkt miokardi, sidomos në të moshuarit është shumë e rrezikshme për jetën e pacientit, sepse zemra e humbet funksionin shtrëngohet, rrjedhjen e gjakut dhe mund të prishin në masë të madhe. Do të fillojnë të zhvillojnë dështimit të zemrës dhe duhet të bëjë përpjekje të mëdha për të shpëtuar këtë pacient.


Nuk është një formë e infarkt cerebrale në të moshuarit, dhe kjo është, rrjedha shumë e rrezikshme shqetësuar gjakut në pacientët e arterieve cerebrale dhe goditje fillon, pacienti humbet vetëdija, ai mund të paralyzovatsya gjysma e trupit, si pjesë e fytyrës dhe gjymtyrë, në këta pacientë, dhe shpesh të moshuarit pagjumësi zhvillon, një person humb kujtesën.
Infarkt miokardi në të moshuarit duket të heshtur ose të heshtur formën e një sulmi në zemër dhe është në formë të përsëritur dhe në këtë formë e sulmit në zemër fund specifike fibrave nervore të dëmtuara, dhe këto fibra duhet të shpejt të marrë abuzimi furnizimit miokardit të gjakut dhe në këtë mënyrë këtë sinjal trupi, dhimbje.


Në këtë rast, sinjalet e dhimbjes nuk janë paraqitur, dhe personi i vetëm ndjen të përzier dhe dobësi, pastaj mbuluar trupin, por është gradualisht duke u bërë një sulm në zemër dhe njerëzit mbajnë në këmbët e tyre, dhe e kthen atë mjaft nga aksidenti, kur ai do të bëjë një elektrokardiogramë.
Ka aritmicheskaya formë e sulmit në zemër dhe këtë formë të trazuar ritmin e zemrës, por pa dhimbje, dhe shenjat e tilla mund të përsëritet infarkt miokardi, sidomos në të moshuarit.
Kjo formë e infarkt miokardi zhvillon kundër arteriosklerozës, ndryshimet në muskujt e zemrës dhe dështimi ekzistuese zemra që zhvillon gjatë stresit, stërvitje, ose pas anginë paraprak që nuk ka qenë mirë polechena.