Ngushtimi i enëve të gjakut në tru


Ngushtimi i enëve të gjakut në tru mund t'i atribuohet sëmundjes. Shkaqet vasoconstriction vendosur. Por fakti mbetet se ngushtimi i enëve të gjakut është një shkelje e rëndë e furnizimit me gjak të një prej organeve më të rëndësishme të trupit të njeriut - të trurit.
Ka dy arsye kryesore për këtë hipertensionit vasoconstriction dhe arteriosklerozës. Hipertensioni përkeqësohet microcirculation gjakut. Kur tensioni i gjakut hedhje anije të vogla gradualisht veshin jashtë. Sëmundja është atherosclerosis prek arteriet më të mëdha se furnizimit me gjak të trurit. Kur arteriet janë ngushtuar, në mënyrë që ata janë më pak elastike, por herët a vonë të çojnë në të çara në muret dhe të çara në ana e tij të krijuar uyazyka favorshme për mpiksjen e gjakut. Trombo ka tendencë të rritet, duke çuar për të përfunduar arterie atrofi dhe në të njëjtën kohë për nekroza e indeve që janë ushqyer me gjak. Ndonjëherë mjekët vërejtur në njerëzit në të njëjtën kohë vetëm dy shkaqet ngushtimi i enëve të gjakut në tru, e cila në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson procesin e shërimit.Vasoconstriction mund të ndodhë papritmas, zakonisht një goditje ndodh. Njerëzit të cilët kanë pasur një goditje të ketë pasoja të ndryshme, dikush e humb dhuntinë e gjuhës, dikush në gjendje për të lëvizur, dhe dikush vdes në disa ditë.
Shpesh ka një formë kronike e ngushtimin e enëve të gjakut në tru. Kjo formë zhvillohet për disa vjet. Këtu janë disa nga simptomat që tregojnë një ngushtim të enëve të gjakut në tru, fyerje, nervozizëm, dhimbje koke, lodhje, rritje tearfulness. Nëse trajtimi nuk është kryer, mund të fillojnë problemet e mëposhtme: humbje afatshkurtër e kujtesës, vizion të paqartë, dhimbje koke të rënda.

Shpesh njerëzit nuk i kushtoj vëmendje për këto simptome dhe e konsiderojnë atyre fenomeneve të lidhura me moshën mjaft normale. Disa njerëz mendojnë se trupi i tyre reagon ndaj motit ndryshime. Në fazat e avancuara të sëmundjes tek njerëzit mund të ndryshojnë ritmin, koordinimin shqetësuar, përkeqësuara aftësinë për të menduar funksion shkelur në mënyrë të qartë të organeve pelvike.

Diagnoza. Mbajnë atë në mënyra të ndryshme. E para - një të drejtat e inspektimit fizik. E dyta - një Doppler, ky lloj i diagnozës ka për qëllim studimin pengesa vaskulare, studiuar ndryshimet fiziologjike në këtë fushë. Llojet më moderne dhe efikase e angiography diagnostike CT është konsideruar dhe MR angiografi. Këto metoda mund të përcaktojë të gjitha foto e diagnostike e enëve të gjakut në tru.

Trajtim. Para së gjithash ju duhet të përcaktojë arsyet për, dhe pastaj do të vazhdojë për trajtim. Farmaceutike dozim në çdo individ. Përshkruar shpesh për të zgjeruar enët e gjakut papaverine. Shumë i dobishëm për konsum trurit dhe lecithin e jodit është gjithashtu e nevojshme për të mbajtur një fizioterapi veçantë dhe masazh qafën dhe kokën. Është e nevojshme për të pirë larg një kurs të vitaminave dhe mineraleve, me origjinë të rëndësishme organike.

Ushqyerit. Një faktor i rëndësishëm në trajtimin dhe parandalimin e kësaj sëmundjeje është dietë. Çdo ditë në dietë duhet të përfshijnë frutat dhe perimet disa herë në javë që të jetë peshku dhe prodhimet e detit. Ndikuar negativisht enët e gjakut ushqime të tilla: kripë në sasi të mëdha, ushqime të tymosur, ëmbëlsirat, pijet e ëmbla, yndyrna shtazore.

Është e nevojshme për të shpenzuar më shumë kohë jashtë dhe të jetë i sigurt për të ushtruar. Nëse jeni mbipeshë nevojë për të shpëtoj prej tij.

Konkluzionet. Ngushtimi i enëve të gjakut në tru është e rrezikshme për shëndetin. Nëse trajtimi nuk është kryer, një person mund të humbasin mundësinë për të udhëhequr një jetë normale. Prandaj, sa më shpejt që të jetë e mundur për të filluar trajtimin. Gjëja e parë për të ndryshuar dietën dhe stërvitje të përditshme. Natyrisht, kjo duhet të bëhet vetëm pas konsultimit me një mjek, ai duhet të përcaktojë cilat ngarkesa mund të kryhet, dhe të cilat nuk janë.