Arterie koronare të anashkalojë shartim


Çdo vit numri i pacientëve të cilët janë diagnostikuar stenozë - ngushtimi i arterieve për shkak të ndërtimin e enëve të gjakut pllakave aterosklerotike. Zhvilluar si rezultat i çrregullimeve të qarkullimit të gjakut duke shkaktuar dëme dhe dobësimin e muskujve të zemrës, deri në nekrozë e seksione individuale të zemrës - infarkt miokardi. Shumë kanë dëgjuar për një operacion të tillë si enëve koronare bajpas të zemrës, por jo të gjithë kanë një ide për çfarë qëllimi kryer këtë operacion.

Çfarë është zemra koronare të anashkalojë?Si koronare operacioni operacioni bajpas synonte krijimin Alternativa të reja (Shunts) me anije të shëndetshme që janë të lidhura me arteriet koronare. Objektivi kryesor është që të anashkalojë koronare arterie operacioni për të rivendosur rrjedhën e gjakut pas incidentit për të parandaluar sulmin në zemër ose gjendjen infarkt. Transplant është shpesh venë nënlëkurës femurit, këmbë të ulët ose në Vjenë arterie kraharorit të pacientit.
Anashkalojë koronare arterie operacioni është kryer si në lezione të vetme dhe të shumëfishta në arteriet.

Operacioni i arteries koronare anashkalojë shartim


Në përgatitje për operacion të caktuar për një numër të testeve:

 • X-rrezet;

 • elektrokardiogramë;

 • Angiogram koronare për të gjetur vegla në flokët dhe shkallën e tyre të ashpërsi.


 • Kirurgji kryhet nën anestezi të përgjithshme, me pacient në një gjendje të gjumit. Zemra është ndalur për një periudhë të operacioneve, dhe funksionet e zemrës dhe mushkëritë kryejnë makinë të mushkërive. Procedura koronare të anashkalojë zakonisht merr rreth 5 orë.

  Pas operacionit pacienti është vendosur në njësinë e kujdesit intensiv ose njësinë e kujdesit intensiv, ku lidhur me pajisjet që kontrollojnë funksionet vitale dhe kontrollin shenjat vitale.

  Rehabilitimi pas operacionit bajpas koronare


  Pas operacionit, kirurgji koronare të anashkalojë duhet të çojë një jetë të rekomanduar nga ekspertë dhe kanë për qëllim për të marrë drogë. Kështu, ndërsa në spital, ju duhet:

 • Kryejnë ushtrime të frymëmarrjes për të reduktuar sasinë e lëngjeve në mushkëri, për shembull, fryj një tullumbace apo të bëjë 15 - 20 breaths thellë çdo orë.

 • Pas heqjes nxitje dhe frymë tuba, sigurisht që ecin.


 • Në kthehej në shtëpi e rekomanduar:

 • Kryen komplekse disa stërvitje.

 • Mos pini duhan dhe mos pi alkool.

 • Subscribe nga pesha.

 • Shmangni stresin rëndësishëm fizik.


 • Edhe pse zakonisht punojnë pacienti shkarkuar një ose dy muaj pas operacionit, shërimi kockave kafaz i kraharorit merr shumë më shumë: deri në gjashtë muaj. Për të shpejtuar procesin, është e këshillueshme që të veshin fashë të veçantë gjoks, dhe për të parandaluar pezëm venoz e rekomanduar për të shkuar në stockings mjekësore elastike.

  Po kaq i rëndësishëm në procesin e rehabilitimit pas operacionit bajpas koronare është dietë. Kur zgjedh një dietë, ju duhet:

 • Japin përparësi fruta, perime, produktet e qumështit, peshku ligët dhe të pulave.

 • Unsubscribe nga yndyror, i kripur, ushqim shumë të ëmbël.


 • Për të parandaluar aneminë, domosdoshmërisht të përfshihen në dietë e ushqimeve që përmbajnë hekur. Ky element gjurmë është i pranishëm në sasi të mëdha në produktet e mëposhtme:

 • rropulli (mëlçisë, veshkat, mushkëritë);

 • ushqim deti;

 • bishtajore (thjerrëzat, fasule, bizele);

 • perimet (spinaqi, karrota, lulelakër, panxhar);

 • fruta (mollë, pjeshkë, kajsi, banane);

 • manaferrat (raspberries, boronica, luleshtrydhe);

 • arra.