Çrregullime të shkurtër të qarkullimit të gjakut në tru


Mendoni - dorës mpirë, dhe bota e jashtme për të përshkruajë dy ose tre minuta e qartë pazakonshme humbur ndjenja kaloi shpejt, ju pa dhimbje - kështu që ne duhet të shkoni te mjeku? Ne duhet të, dhe menjëherë! Kjo mund të jetë një atak ishemik i përkohshëm (TIA), dhe injorojnë atë të sigurt. Çfarë çrregullime të qarkullimit të gjakut afatshkurtra në tru?
TIA - atak ishemik i përkohshëm. Ajo është shkaktuar nga bllokimi i enëve të gjakut fragmente të shkurtra e pllakave aterosklerotike ose clots gjakut dhe të çojë në çrregullime neurologjike. Manifestimet e tyre varet nga cila zonë e trurit i mungon gjakun e oksigjenuar dhe ashpërsia e deficitit. Marramendje, bilanci i paaftë dhe koordinimi, vizion reduktuar, vizion të dyfishtë, dobësia e muskujve të fytyrës dhe gjymtyrët që u shfaq në to një ndjenjë e mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash, zatrudnena, ajo nechlenorazdelnaya Kjo mund të tregojë një TIA. Simptomat rrallë vazhdojnë më shumë se disa orë dhe restaurimi i rrjedhës normale të gjakut plotësisht zhduken. Dëmtimi i indeve të trurit atak ishemik i përkohshëm, gjithmonë kthehet, dhe ajo kurrë nuk mund të ndodhë përsëri. Por nuk është një lajm i keq - transferuar atë në një të tretën e pacientëve pas zhvilluara goditje.Disa sëmundje - skleroza e shumëfishtë, migrenë, epilepsi, tumoret e trurit, sëmundja Meniere, diabeti - ndodhin me simptomat e ngjashme. Prandaj, diagnoza "TIA" është e mundur vetëm pas një shqyrtimi të posaçëm. Neyrovyzualyzatsyya - kompjuter ose rezonancë magnetike të imazhit të trurit lejon për të zbuluar ose të përjashtuar praninë e pash dhe tumoreve.
Ultratingull - skanimi i dyfishtë, me ultratinguj Transcranial Doppler ose - është përdorur për të vlerësuar pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut të kokës dhe qafës. Karotide angiografi - X-ray shqyrtimit të arterieve karotide me kontrast administratën e mesme - tregon kur të dhënave Imazhe dhe me ultratinguj janë të pamjaftueshme për diagnozën. Echocardiography është bërë obligim për të zbuluar mpiksjen e gjakut formuar në dhomat e zemrës. Electroencephalography është e nevojshme për epilepsi dyshuar ose ndonjë përshtatje tjetër vrullshëm. Diagnoza laboratorike është e nevojshme për të përcaktuar e glukozës në gjak, kolesterolit, viskoziteti dhe koagulimit të parametrave.


TIA - një shkelje e rëndë e afatshkurtër dhe vonesa e aksesit në një mjek nuk mund. Trajtimi filloi brenda një jave pas kryerjes së një sulm në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e episode të përsëritura dhe goditje në tru. Nëse studim zbuloi se rrjedha e gjakut cerebrale ishte thyer trombo, përshkruajnë agjentët antitrombocitare - drogë që zvogëlojnë trombozë. Me rritur viskozitetit të gjakut uljen e koagulimit të saj treguar marrjes anticoagulants dhe në pacientët me presionin e lartë të gjakut - droga antihipertensive.


Atherosclerosis zbuluar kërkon një qasje të ndryshme. Terapia e barnave përfshin përdorimin e statins. Këto ilaçe të ndihmojë për të normalizuar nivelet e kolesterolit, të parandaluar formimin e enëve të gjakut në muret e pllakave aterosklerotike dhe për të parandaluar shkatërrimin e tyre. Kur lumen e arterieve që furnizojnë trurin me gjak, ngushtuar nga më shumë se 70%, kirurgji rekomanduar. Karotide endarterektomi, përfshin heqjen e arsimit aterosklerotike dhe, nëse është e nevojshme, prosthetics arterie. Angioplasty është e detyruar zgjerimin dhe shkelje afatshkurtër të enëve të gjakut pajisjes shtrat të veçantë - stent. Metoda e kirurgjisë varet indikacioneve individuale.


"Hyrje" e sulmit rastit ishemike - arsye serioze për të rishikuar zakonet e tyre dhe ndryshimet e jetesës. Ndiqni një dietë të ulët - më pak se 30% të totalit të përmbajtjes kalori të ushqimeve - yndyrë. Shpëtoj prej kg shtesë - humbje peshe edhe 5 kg zvogëlon rrezikun e TIA korrente dhe goditje në tru. Ushtrimi. Ndiqni moshën adekuate dhe veprimtarinë shëndetësore. Metoda afatshkurtër e shkeljes kontracepsionit. Shmangni marrjen e kontraceptivëve oral me një përmbajtje të lartë të estrogjenit. Pirja e duhanit. Thuaj lamtumirë për cigare - ajo do të rrisë në masë të madhe shanset tuaj për arratisjen e pash.