Goditje


Ndryshimet patologjike në muret e enëve të gjakut, brishtësia e tyre dhe elasticitet të ulët shpesh të çojë në goditje hemorragjike. Goditje është një gjendje shumë e rrezikshme, vdekshmëria pasi ajo është më shumë se 40% të rasteve. Prandaj është e rëndësishme që të njohin goditje hershme hemorragjike dhe të kërkojë ndihmë.

Shkaqet e gjakderdhje në truFaktori më i zakonshëm që provokon shkëputjen e enëve të gjakut, është konsideruar si hipertension dhe krizë hypertensive. Në situata të tjera goditje diagnostikuar pas arsye:


 • atherosclerosis;

 • ndryshimet në strukturën e enëve të gjakut në tru nga inflamacion;

 • Patologjia e gjakut;

 • mangësi vitaminë;

 • dehje akute;

 • ishemi e zemrës;

 • tumor kanceroz trurit;

 • dëmtimi mekanik në kafkë;

 • diatez hemorragjike;

 • encefalit;

 • aneurysm vaskulare;

 • diabeti;

 • amyloydnoe lezione vaskulare.


 • Në raste të rralla, të krijojë Shkaku nuk është e mundur.

  Simptomat e një hemorragji të trurit


  Statusi Klinike raportimit varet nga faktorë të tillë si intensitetin e lezioneve, departamenti në të cilën anija ruptured, shkalla e rrjedhjes së lëngjeve biologjike.

  Shenjat e zakonshme të gjakderdhje në tru:

 • shtypjen e ndërgjegjes;

 • fortë dhe dhimbje koke të mprehtë;

 • konfiskimet;

 • të vjella.


 • Nëse goditje hemorragjike goditi tru i vogël dalluar simptomat e mëposhtme:

 • anim detyruar kreu në anën;

 • miosis;

 • arrhythmias të frymëmarrjes;

 • koordinimi i dobët i lëvizjeve (ataksi);

 • marramendje;

 • forcimin e dhimbje në shpinë.


 • Nëse dëmtimi gri dhe trurit çështje bardhë shteteve:

 • astereohnoz;

 • konfiskimet;

 • ulur tonin e muskujve;

 • anosognosia;

 • hemiplegia;

 • irritim i sistemit nervor;

 • përkeqësimi i orientimit në hapësirë;

 • Karakteristika jambik patologjike;

 • abulyya.


 • Kur hemorragji ka ndodhur në pjesët e thella të trupit, ka klinika të tilla:

 • bradycardia;

 • humbja e vetëdijes;

 • hipertermia;

 • Mungesa e reagimit të nxënësve për efekt të lehta;

 • shtypja hemodynakymy;

 • dështim të frymëmarrjes;

 • të vjella;

 • venitje reflekset;

 • hemiplegia.


 • Gjakderdhje të gjerë në tru çon në koma, shpesh - të thellë, e cila është shumë e vështirë për të sjellë pacientit. Pas kësaj komplikacion rrit rrezikun e vdekjes (30-35%).

  Pasojat e një goditje masive hemorragjike apo hemorragji të trurit


  Më të rrezikshme konsiderohen muajt e parë pas sulmit, sidomos nëse viktima ra në gjendje kome. Që ai të qëndrojë në këtë shtet, keq komplikimet fokale:

 • paraliza e muskujve të fytyrës dhe gjuhës;

 • humbja e ndjesi ose gjymtyrëve të trupit;

 • çrregullim gjuha;

 • një rënie të fortë në mprehtësi vizuale;

 • Çrregullimeve mendore.


 • Përveç kësaj, një tjetër 12 muaj pas goditje hemorragjike mund të ri-gjakderdhje që mund të përkeqësojnë situatën apo për të rritur rrezikun e vdekjes.

  Është e rëndësishme të theksohet se edhe gjatë periudhës së rehabilitimit (24-36 muaj) mund të përjetojnë pasoja shumë negative, veçanërisht në aspektin e funksionit të muskujve dhe ndjeshmëri.

  Trajtimi i hemorragji të trurit


  Terapia përbëhet nga disa faza:

 • Normalizimi i tensionit të gjakut me droga antihipertensive dhe qetësuesve.

 • Eliminimin e dhimbjes përdorur analgjezikë, droga jo-steroidal anti-inflamator.

 • Warning edemë (dexamethasone, ilaçe osmotike diuretike).

 • Forcimi elasticitetin e enëve të gjakut mur e capillaries përmes hemostatikov.

 • Mbulimi i funksionit të trurit duke përdorur nootropics.


 • Pas normalizimit të pacientit është thelbësor rehabilitimi, respekti për punën dhe pjesa tjetër, korrigjim dietë.
  Në raste të rralla caktuar ndërhyrjen neurosurgical për të eliminuar xhepat e hematomas derdhje të gjakut.