Metodat e shërimit pas pash


Zakonisht goditje akute është qarkullimi i varfër në tru, dhe ka një hemorragji, dhe kjo është manifestuar në rritje të mprehtë në presionin e gjakut që mund të shkaktojë atherosclerosis, sëmundje të veshkave, vaskulytlom, sëmundjet endokrine dhe shkaqe të tjera.
Aktualisht, pash filloi goditur të moshuarit dhe shpesh ndikon Mesme-goditje dhe njerëzit e madje edhe të rinj, si vdekshmëria nga aksidentet cerebrovaskulare qëndron në vendin e tretë, pas vetëm kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Prandaj është e nevojshme për të përdorur të gjitha metodat e shërimit pas pash.


Shumë shpesh prek njerëzit me shkelje goditje e metabolizmit lipidet, edhe njerëz që pijnë alkool, duhanpirësve, ata që çojnë jeteses joaktive, të ekspozuar-Nairn gjatë tendosje mendore, dhe i nënshtrohen rrezikun e pash njerëzve me një predispozicion gjenetik.
Në këtë drejtim, ajo u gjet se njerëzit me tre faktorëve të lartpërmendur negative, shpesh të prirur për këtë sëmundje, kështu që duhet të dini të gjitha metodat e shërimit pas pash
Goditje është e ndarë në 2 grupe është hemorragjike dhe hemoragjia ishemik dhe hemorragjike karakterizuar në tru ose substance sipas skeletit te saj. Fillon hemorragji për shkak të shpërthimit të enëve të gjakut cerebrale, veçanërisht fenomen ndodh kur presionin e lartë të gjakut, sepse metoda kryesore e rimëkëmbjes së këtij lloji të goditje duhet menjëherë të reduktuar presionin e gjakut.


Goditje ishemike mund të ndodhë kur nuk ka rrjedhë të mjaftueshme të gjakut në pjesë të ndryshme të trurit nëpërmjet bllokimit të enëve të gjakut të ushqyerit. Ndonjëherë ka raste kur të dy llojet e pash mund të ndodhë në të njëjtën kohë, në të cilin rast është shumë e vështirë për të shpëtuar pacientin.
Goditje hemorragjike shpesh ndodh në njerëz të çdo moshe, të dy burrat dhe gratë, dhe ai papritmas kthehet ditë pas lodhje, tendosje fizike ose eksitim.
Zakonisht goditje para se të shtyer fytyrë, dhimbje koke, dhe mirëmbajtjen e objekteve të ndryshme shfaqen në hije të kuqe, si dhe simptomat fillestare e pash hemorragjike janë manifestuar nga të vjella, çrregullime të vetëdijes, siç janë mahnitëse, dhe mund të jetë një humbje e plotë e ndërgjegjes.


Natyra e sulmit, sidomos për herë të parë, të vendosur pothuajse e pamundur, kështu që trajtimi duhet të synojnë normalizimin e aktivitetit kardiovaskulare, homeostasis, frymëmarrje, dhe sidomos në parandalimin e pneumonisë, bedsores dhe thromboembolism venoz, dhe të aplikojnë metodat e shërimit pas pash.
Veçanërisht e rëndësishme për të vëzhguar pjesën tjetër shtrat në goditje hemorragjike dhe të paktën tre javë, dhe stimulimit të drogës goditje frymë nuk duhet të mbajë. Goditje ishemike ndodh shpesh në njerëz të moshës së mesme dhe të vjetër, dhe fenomene të tilla ndodhin pas marrjes së një dush të nxehtë, stërvitje, faktorët emocionale dhe pas marrjes së alkoolit dhe duhanit.

Ajo fillon me goditje ishemike në çdo kohë, por më shpesh se këto fenomene ndodhin gjatë natës ose në mëngjes herët, dhe prekursorëve të goditje mund të jetë marramendje, dëmtim të ndërgjegjes, ndërprerje dhe për të parashikuar gjendjen e pacientit mund të jetë vetëm përcaktimi i zonave të prekura të trurit.
Ky lloj i pash është duke zhvilluar vetëm disa orë dhe kështu fillon të rritet niveli i mpirje dhe dobësi në këmbë dhe të armëve në njërën anë të trupit, dhe është një shkelje e gjuhës, me humbjen e hemisferën e majtë, gjysma fytyra bëhet mpirë, ka dhimbje koke dhe marramendje.


Me çdo lloj goditje pacienti duhet të hospitalizohen në departamentin neurologjik në kujdesin intensiv, ndërsa pacienti duhet të marrë barna që përmirësojnë rrjedhën e gjakut cerebrale, përveç droga duhet të jepet presionin e gjakut normalizohen.
Pasi përmirësimin e pacientit, ajo është bërë obligim ushtrim terapeutik dhe të kryejë mbikëqyrjen sistematike të statusit të saj, sidomos në pacientët me sëmundje vaskulare, e ndjekur nga ushqimi, gjumi dhe jetës, veçanërisht shikuar presionin e gjakut.

Nga dita e parë pacienti është antibiotikët paraparë për parandalimin e pneumonisë dhe hipertensionit gjatë përdorimit ujë të ftohtë ose akull. Në shënuar psikomotor agjitacion parenterale pacientit administruar diazepam apo GHB, dhe për lehtësimin e hiccups dhe të vjella japin antihistamines të ndryshme.
Është goditje e rëndësishme për ta kthyer pacientit çdo dy orë për të parandaluar bedsores dhe pneumoni, dhe të bëjnë kujdes me gojë, lëkurë dhe ushqeni pacienti lehtësisht të tretshëm dhe ushqim të lartë kalori.


Nëse ju shtyjë karrige e pacientit, duhet t'i jepet laxatives dhe vënë në urinar kateteri mbajtjes.
Medikamente që janë në gjendje për të zgjeruar enët e gjakut në tru nuk ka gjithmonë të çojnë në rezultate pozitive, për shkak të anijeve anormale reagim prekur zonë, e cila mund të çojë në rritjen e ishemi në zonat e prekura, e ashtuquajtura sindroma "vjedhin", por megjithatë duhet të japë papaverine parentaralno, jo-kapanoneve, Xantinol.

Ajo duhet të mbahet mend se pash ishemike është aksident akut cerebrovascular me indet e fortë e trurit dëme, dhe si rezultat shkelur funksionet e tij, duke rezultuar në infarkt cerebral, që shpesh përfundon në vdekje dhe paaftësi.

Çdo njeri duhet të dinë arsyet që shkaktojnë dëmtim të trurit, mungesa e ushtrimit, stresi, pirja e duhanit, pirja e alkoolit në sasi të mëdha. Metodat e shërimit pas pash shpejt do të blejnë shëndetin e humbur.