Receta tradicionale tensioni i gjakut


Presionin e lartë të gjakut ose hipertension ndryshe - problemi i kohës sonë. Statistikisht, tensioni i lartë i vuan çdo grua të tretë dhe të gjithë njerëzit e pestë. Presionin e lartë të gjakut duhet të trajtohen si raste të lënë pas dore mund të çojë në sëmundje serioze të tilla si infarkt miokardi dhe goditje në tru. Për ta bërë këtë, shumë shkencëtarë të botës zhvilluar barna të veçanta që mund të reduktojë presionin e gjakut. Megjithatë, krahas trajtimit mjekësor, ka receta popullore për të zvogëluar presionin. Me të cilën për të normalizuar dhe më e rëndësishmja, të vazhdojë të ruajë numrat normale presionin e gjakut. Cilat janë receta e njerëzve për uljen e presionit të mund të përdoret për të trajtuar hipertensionit, ju mund të mësoni duke lexuar këtë artikull.


Receta tradicionale tensioni i gjakut
Recetë №1. Merrni 500 gram rrit shqyer fllad, mina atë mirë për lirimin e llaç lëng druri dhe shtoni 500 g mjaltë dhe 250 ml raki. Masë që rezulton me kujdes Llokoçis me një shpatull druri dhe derdh në një kavanoz qelqi. Banka fort mbyllni kapakun dhe të vënë në një vend të errët për 1 muaj. Disa herë gjatë tërë banka duhet të marrin dhe të shkundur përmbajtjen. Infuzion përfunduar dhe për të marrë 1 tbsp 3 herë në ditë me ushqim.

Recetë №2. Lule akacie mbushur buzë dhe i hedh ujë të valë. Cover dhe të lënë të ftohtë. Pastaj, infuzion duhet të thahet dhe të marrin 1/2 filxhan 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Kursi i trajtimit për 2 javë, pastaj 2 javë pushim.


Recetë №3. Muzik veçmas përmes një mulli mishit me lëvore limoni, boronicë, malit hirit dhe të egra u rrit. Çdo slurry të marrë 2 tbsp dhe derdh mjaltë të freskët natyrore. Të gjitha të përziera tërësisht dhe infused për 12 orë. Masë që rezulton duhet të hani 1 lugë 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje për 30 minuta para ngrënies.

Recetë №4. Për recetë e këtij populli kërkohet 3 kg qepë, të cilat duhet të jetë ngërç përmes një mulli mishit apo shtrydhëse frutash e perimesh dhe shtrydh lëng nga ajo. Me volum rezulton lëng shtoni një kile mjaltë, 25 copa të mureve arre. Përzierje dhe pour 500 ml vodka. Liker infused nën kapak të mbyllur për 10 ditë në një vend të ftohtë të errët. Atëherë ajo duhet të thahet dhe ngrij. Merrni 1 tbsp 2-3 herë në ditë para ushqimit.


Recetë №5. 2 tbsp grimcuar thata fasule shutters mbushi dy gota me ujë të valë, vihet në zjarr dhe vlim për dy orë në ngrohje të ulët. Pastaj tendosje supë dhe 1/2 filxhan marrë 3 herë në ditë.

Recetë №6. Rrënja e rrikë në shumën prej 250 g pastrohen dhe rubbed në rende trashë. Hidh tre litra ujë të ftohtë dhe vihet në zjarr. Vlim supë duhet të jetë për 20-30 minuta. Pastaj ftohtë dhe tendosje. Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë, pas ngrënies.


Recetë №7. Tre limon i madh dhe tre kryetarët e madhe e ngërç hudhër në një mulli mishit, derdh një litër ujë të vluar dhe të lënë për 2-3 orë. Pastaj tendosje dhe për të marrë 1 tbsp 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit për 2 javë, pastaj një pushim.

Recetë №8. Red panxhar - një mjet i shkëlqyer për reduktimin e presionit. Për këtë panxhar të freskët rubbed në rende gjobë dhe shtrydh lëng me napë. Merrni lëng për 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë.

Recetë №9. Një filxhan panxhar imët integruar të përzier me një filxhan mjaltë të freskët. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies për tre muaj, pastaj të marrë një pushim dhe të përsëritur trajtim.


Recetë №10. Bimët medicinale celandine pastrohen dhe të thata. Ngërç përmes një mulli mishit dhe shtrydh lëng. Lëng rezultuar ruajtur në një kavanoz të mbyllur në frigorifer. Për të reduktuar presionin e nevojshëm për të shpërndarë 3 pika lëng në një gjysmë gotë me ujë të ngrohtë dhe pini 30 minuta para ngrënies 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje.

Për të pasur një efekt të mirë në presionin e njerëzve receta të gjakut duhet të ndjekin disa rregulla. Gjëja e parë për vidyazykatysya pirjen e duhanit dhe alkoolit, të zvogëlojë futje kripë, bëni ushtrime në mëngjes, normalizimin e gjumit dhe shpesh ecin në ajër të pastër. Jetë i sigurt për të blerë aparat matës tensioni - pajisje për matjen e presionit të gjakut. Presion të moshuarit duhet të matet tre herë në ditë: në mëngjes pas zgjimit, drekë - gjatë gjendjes fizike të aktivitetit dhe në mbrëmje - para gjumit.