Nivelet e ulëta të trombocitet në gjak


Sa herë që ne dorëzojë gjakun, ajo është testuar për numërimin e trombociteve. Kjo është qelizat më të rëndësishme në trupin e përfshirë në koagulimit të gjakut. Nëse zbuluar nivele të ulëta të trombocitet, mjekët thonë se në lidhje me këtë sëmundje si Thrombocytopenia. Kjo sëmundje është një kauzë të përbashkët menstruacioneve të rënda, formimi hematoma, paraqitja e bruises te vogla dhe bruises në trup, papritmas del gjakderdhje nga hunda. Nëse trombocitet jo të mjaftueshme në gjak, ajo mund të shkaktojë një goditje apo edhe vdekje.

Pse një nivel të reduktuar të trombocitet gjakutMangësi trombociteve është shpesh rezultat i një numri të infeksioneve:

Herpes - një sëmundje e lëkurës që prek rajonin e buzët, hunda, organet gjenitale,
Hepatiti - kur sëmundja është infeksion i mëlçisë, rritja e saj në madhësi, inflamacion,
infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes, gripit,
mononukleoza - natyra viral të sëmundjes të cilat mund të transmetohet nepermjet pështymë e pacientit,
virus i imunodeficiencës - një sëmundje pashërueshme që ndikon në sistemin imunitar.


Një nga manifestimet e sëmundjes Gaucher - trombociteve të gjakut të ulët numërimin vërejtur. Kur ky kusht ndodh në trup mungon hlyukotserebrozidazy enzimë, duke rezultuar në deformim të eshtrave ndërprerë në veshka, shpretkë, mushkëritë, veshkat ose tru.


Trajtimi i Thrombocytopenia

Në shumicën e rasteve, numërimin e ulët trombociteve nuk duket. Por disa shenja të sëmundjes mund të jenë të dyshuar. Në veçanti:

menstruacioneve të rënda - të jetë i sigurt për të shkuar në një gjinekolog, i cili do të përcaktojë shkakun e sëmundjes, një mujore anemi madhe humbja e gjakut kërcënuese,
hematoma, atje edhe pas një goditje të vogël,
Shkurtimet aksidentale nuk mund të ndalet gjaku,
nosebleeds.


Asnjë nga ne nuk është i imunizuar nga Thrombocytopenia. Prandaj, është e rëndësishme për të parandaluar këtë sëmundje. Para së gjithash, të bëjë forcimin e imunitetit. Numërimin e ulët trombociteve, zakonisht gjendet në analizën e gjakut të pacientit. Në qoftë se u bë e njohur në lidhje me sëmundjen në një fazë të hershme, ajo mund të tejkalohen vetëm, pa mjekim. Niveli i trombocitet mund të zvogëlohet duke marrë ushqime që janë të pasura me vitamina B dhe A. Kjo spinaq, karrota, patate, u rrit, kikirikë, bajame, bell peppers. Kurë ndihmë trombocitopenia dhe ushqime që përmbajnë hekur - mollë, panxhar, produkteve të mishit, hikërror. Rreptësisht e ndaluar të përdorin marinades, alkool, erëza e nxehtë.


Nëse niveli i ulët i trombocitet në gjak për shkak të pranisë në trupin e HIV, trajtimi është i rekomanduar gama globulin anti-D globulin prednisolon. Në raste të rralla, pacientët hequr shpretkë. Ky organ shkatërron trombocitet në uyazyka të gjakut që ka autoantibodies specifike.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore trombocitopenia

Metodat tradicionale të lejojë për të normalizuar nivelin e trombocitet në gjak duke përdorur recetave. Një nga mjetet më efektive - hithër. Një nga recetave të përfshirë duke e përdorur atë me qumësht. Të dy përbërësit duhet të jenë të përziera tërësisht dhe pini tri herë në ditë para ushqimit. Gjithashtu tretësirë ​​dobishme të nettles. Për këtë barishte të thata lë derdh ujë të valë dhe kuzhinier për tre minuta, atëherë insistojnë në një termos.


Vaj susam të rrisë numrin e trombocitet në gjak. I gjithë trajtimi do të marrë dy litra e tij. Gjalpë pije përpara se të hahet një lugë e gjysmë ore. Nëse ju likuyetesya farat e susamit, mundësisht vidyazykatysya nga të gjitha droga të tjera.

Nezsidannya gjakut - një kusht shumë të rrezikshme për jetën e njeriut. Nëse ju shikoni në shenjat paralajmëruese, menjëherë shkoni te mjeku. Ajo do të përcaktojë shkakun e saktë të sëmundjeve dhe të përshkruajnë trajtim të duhur.