Ulët impuls - çfarë duhet të bëjmë


Jo të gjithë e di se bradycardia - një rënie në zemër emrin mjekësore pulsin. Shumë e dinë në lidhje me problemin dhe kanë marrë për trajtim vetëm kur simptomat fillojnë shqetësim e saj të identifikuar në mënyrë të qartë dhe të sjellë. Deri në vetëm disa të reflektojë mbi faktin se një impuls të ulët duhet të bëjë diçka, duke e ditur se ajo mund të sinjalizojë probleme serioze shëndetësore.

Cilat janë arsyet për shkallën e ulët, dhe çfarë duhet të bëjmë me këtë problem?Pulse - Një nga treguesit më të rëndësishëm të sistemit kardiovaskular. Ka norma përgjithësisht normale vlera, e cila varion 60-100 rrahje në minutë. Nëse norma zemra jote nën ose mbi normë, atëherë, ka shumë të ngjarë, në trup ka ndonjë ndërprerje dhe kontakt më të mirë me mjekun.

Për më seriozisht mendoni se çka të bëjë me pulsin e ulët e kërkuar menjëherë pas simptomat e para të bradycardia. Simptomave të duket si vijon:

 • Duke ulur normën e zemrës një person ndjen dobët dhe apatike. Disa madje mund të humbasin vetëdijen për disa minuta.

 • Sulmi bradycardia mund të shoqërohet me dhimbje në zemër dhe marramendje të rënda.

 • Frymëmarrja bëhet e vështirë. Njeriu hedh në një djersë e ftohtë.

 • Në disa raste, pacienti është mendimi i hutuar, dhe një shikimi përkeqësuar.


 • Për të kuptuar se çfarë të bëjë me një normë rënie deri në 50 (dhe ndonjëherë edhe më pak) goditjeve, mbi të gjitha, duhet të kuptoni se pse ky fenomen është shkaktuar. Shkaqet më të mundshme të bradycardia janë si më poshtë:

 • Shumë shpesh zhvillon në aetiology e atherosclerosis apo infarkt miokardi.

 • Mungesa e oksigjenit - një nga shkaqet më të zakonshme të avari dhe normë të reduktuar.

 • Ndonjëherë impuls bie nga probleme tiroide ose sëmundje komplekse infektive, si hepatitit apo gripit.

 • Shkalla e reduktuar e zemrës dhe mbidozë e barnave të caktuara.


 • Trajtimi i shkallës së ulët


  Nëse ka një impuls të ulët që ju herë pas here, pastaj, sigurisht, problemi mund t'i atribuohet lodhjes. Një tjetër gjë, në qoftë se ju bradycardia - një dukuri e zakonshme, shpesh ndodhin. Në këtë rast, mundësisht sa më shpejt të jetë e mundur që të konsultoheni me një kardiolog i cili ju tregon se si për të përmirësuar një impuls të ulët dhe çfarë duhet të bëjmë për këtë problem është potryvozhyla nuk është më.
  Sot njohura disa trajtime themelore:


 • Trajtimi i drogës përfshin përdorimin e drogës sympathomimetic. Ata në mënyrë efektive të rritur normën e zemrës, por efekti nuk është gjithmonë e dobishme në sistemin kardiovaskular. Pra, të marrë ato pa receta specializuara pamundur.

 • Nëse bradycardia mori një formë running, trajtimi i saj është më komplekse dhe është për të krijuar një stimulues kardiak të veçantë. Frenat e fundit të ritmit të zemrës është tërësisht në duart e tyre dhe përcakton shpejtësinë e dëshiruar e tkurrje të muskujve.

 • Ne nuk mund sigurisht të injorojë shkallën e ulët të mjeteve juridike popullore trajtim. Për të përmirësuar shëndetin mund të pini çaj ose kafe të fortë.


 • Ato ndihmojnë për të rritur pulsin:

 • Guarana;

 • arra;

 • pemëve;

 • xhensen;

 • vaj peshku;

 • alga deti;

 • enët djegëse.


 • Dhe ndonjëherë, për të normalizuar normën e zemrës orë vetëm sa për t'u çlodhur plotësisht.
  Për impuls të mëtejshëm nuk bien nën normë, dhe nuk duhet të mendoni se çka të bëjë me bradycardia, pacienti duhet të përpiqet për të ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme. Për ta bërë këtë, vetëm diçka:

 • Caktojë kohë të mjaftueshme për gjumë.

 • Hani e drejtë.

 • Të heqë dorë zakone të këqija.

 • Rregullisht kalojnë kohë jashtë.