Atherosclerosis e gjymtyrë të ulët


Ateroskleroza - nje lezioni i arterieve në trup. Sëmundja ndodh sepse metabolizmin e yndyrave në trup dhe, rrjedhimisht, në sipërfaqen e brendshme të enëve të gjakut të formuara nga depozitimi i pllakave aterosklerotike, nga e cila nuk ka prishje - bllokimin e arterieve. Ajo atherosclerosis është lloji më i zakonshëm. Është vërejtur kryesisht në gjymtyrë të ulëta.
Faktorët e rrezikut.
Mjekët telefononi disa faktorë në të cilat mund të arteriosklerozës zhvillimin e gjymtyrëve të ulët, të tilla si:


- kolesterolit të lartë;
- hipertension;
- pirja e duhanit;
- diabeti;
- trashje;
- mënyrë jetese i ulur;
- për meshkujt;
- trashëgim.

Një nga shkaqet e rëndësishme të lezioneve aterosklerotike konsiderohen të ushqyerit e dobët. Nga ushqime që përmbajnë shumë kolesterol dhe yndyrna të tjera me origjinë shtazore që konsumojnë, ne e quajmë metabolizmin lipidet, të cilat fillojnë të rriten pllakë në muret e enëve të gjakut. Dhe njerëzit që pinë duhan dhe pinë alkool, ky proces është disa herë më të shpejtë.

Përveç këtyre faktorëve ende të ndikojë në përshpejtimin e ndryshimeve aterosklerotike në sëmundjet e arterieve të tilla si tuberkulozi dhe reumatizma. Por hipertensionit është veshin të shpejtë të anijeve dhe, për këtë arsye, të kontribuojë në rritjen e përshpejtuar e pllakatë.

Si funksionon arteriosklerozës e gjymtyrë të ulët?
Kur obliterans atherosclerosis e gjymtyrëve të ulëta pllaka kolesterolit në muret e arterieve të rritet këmbët dhe pastaj është bllokim i tyre. Pastaj ka të gjitha simptomat e sëmundjes.

Atherosclerosis është një sëmundje kronike për shkak se simptomat mund të mos shfaqen, dhe duket më vonë. Atherosclerosis submit ndjeu këmbët zyabkostyu dhe mungesën e pulsin në arteriet e këmbëve. Tipari më i rëndësishëm i këtij lloji të arteriosklerozës konsiderohet claudication përhershme. Ky fenomen është një dhimbje të mprehtë në këmbë muskujt pas kalimit një distancë të caktuar.

Përcaktoni katër fazat e sëmundjes, në varësi të distancës, e cila është në gjendje të kalojë njerëzit.
Në fazën e parë të lezioneve aterosklerotike mund të sigurtë të kalojë një distancë prej një kilometër apo më shumë në shfaqjen e dhimbjes. Një dhimbje në këmbë janë nga aktivitet të rëndë fizik.

Faza e dytë e sëmundjes përbëhet nga dy podstadyy. Para - kur dhimbje ndodh në distancë 250-1000 m, e dyta - një distancë prej 50 deri 250 m.
Faza e tretë është quajtur atherosclerosis e gjymtyrë të ulët fazë kritike ishemi - është kur një njeri nuk mund të kapërcejë distancë prej 50 m Ajo vuan nga dhimbje, sidomos gjatë natës.. Për të lehtësuar situatën, ju keni nevojë për të ulur këmbët e krevatit. Kështu, rrjedhjen e gjakut në indet e këmbëve është përmirësuar dhe dhimbja bëhet e qetë.
Në fazën e katërt ka nekrozë e lëkurës, duke filluar me pesë gishtat, dhe pastaj të gjithë gjymtyrë. Rezultati mund të zhvillojë gangrenë.


Metodat për diagnostikimin atherosclerosis.
Përdorimi i metodave moderne të diagnostikimit, ekspertët e vënë diagnozë të saktë dhe për të përcaktuar shtrirjen e lezioneve vaskulare. Për të diagnostikuar lezione aterosklerotike e gjymtyrë të ulët duke përdorur ultratinguj, angiografi rezonancë magnetike, X-ray angiografi.

Trajtimi i sëmundjes.
Filloni arteriosklerozës trajtojnë e gjymtyrë të ulët duhet sa më shpejt të jetë e mundur, dhe trajtimi i saj mund të jetë e gjatë dhe e ndërlikuar.
Së pari ne kemi nevojë për të gjetur një dietë të përshtatshme dhe vidyazykatys e ushqimit që përmban sasi të mëdha të yndyrave shtazore. Deri në ushqime të tilla përfshijnë proshutë, mish yndyror, veshkave, vezë, gjalpë, krem, djathi me një përqindje të lartë të yndyrës. Ajo duhet të rrisë përdorimin e vajit të lulediellit dhe misri, pasi ato përmbajnë sasi të larta të acideve yndyrore polyunsaturated. Është e dobishme për të shtuar në peshk tuaj dietë holodnovodnuyu për shkak të naftës së saj janë acidet eicosapentaenoic dhe të tjera thelbësore që zvogëlojnë kolesterolin në trup.


Për uljen e kolesterolit në trup përveç dietë përdorur drogë. Për përdorim të rregullt allykor emëruar ose statin. Për vasodilation përshkruar verapamil, dhe për të rritur rrjedhshmëri e gjakut dhe të përshkruajnë aspirina reopolyglukine.
Trajtimi kirurgjik është përdorur në rastet më të rënda. Për pasoja të rënda përfshijnë dhimbje të vazhdueshme në këmbë, gangrenë fillon. Nëse trajtimet e tjera nuk kanë dhënë rezultate pozitive, ndërsa të njëjtën turistik në kirurgji.


Për të parandaluar zhvillimin e arteriosklerozës duhet të marrë masa parandaluese. Ju duhet të i kushtoj vëmendje për dietën tuaj, për të shmangur stresin, të mbajë një mënyrë jetese të shëndetshme.