Trashëgim i keq dhe rrezikun e pash


Përveç shkaqet e pash, ndryshimi nënshtruar, të tilla si tensioni i gjakut të lartë, pirja e duhanit apo mbipeshë, ka histori familjare të sëmundjes. Kjo është konfirmuar nga studimet afatgjata të një grupi të shkencëtarëve amerikanë të cilët argumentojnë se trashëgim keq dhe rrezikun e pash të lidhura.
Ekspertët kanë zbuluar se nëse nëna apo babai e njeriut në moshën 65 vjeçare iu nënshtrua këtë sëmundje, pash yyazytsirnist fëmija i tyre është rritur katërfish.
Çështja e rolit të luajtur nga trashëgim të keqe në sensibilitet ndaj sëmundjeve kardiovaskulare, studiuar seriozisht nga shkencëtarët nga disa institucione akademike në të gjithë SHBA dhe Evropë. Kështu, ekspertët në Universitetin e Edinburgut gjetur gjenet që janë përgjegjës për koagulimit të gjakut dhe formimin e mpiksjen e gjakut. Hulumtuesit besojnë se zbulimi i tyre do të zbulojë shkakun e venat me variçe, sulmet në zemër, tru dhe hemoragjite.


Të dhëna të rëndësishme rreth asaj se si trashëgim keqe ndikon në rrezikun e pash, priti një grup i shkencëtarëve në Universitetin e Bostonit. Ata studiuan rreth tre dhe një gjysmë mijë njerëz prindërit e të cilëve kanë marrë pjesë më parë në një studim të ngjashëm. Në mesin e prindërve të pash 106. Për 40 vjet, të njëjtën sëmundje vëzhgimet kapur 128 fëmijë.
Duke marrë parasysh faktorë të tjerë që rrisin rrezikun e pash, studiuesit në përfundimin se fëmijët u transferua në 65 yyazytsirnist pash fillimin e sëmundjes rritet dy herë, dhe nga mosha 65 vjeç - katër herë.


Përveç kësaj, studiuesit në përfundimin se mundësia e një goditje të trashëguar nga nëna tek vajza është shumë më e lartë se sa nga i ati tek i biri. Në mesin e disa lloje të ishemike dhe hemorragjike pash, prindërit dhe fëmijët e tyre shpesh ka ndodhur goditje ishemike. Sipas shkencëtarëve, rreziku i pash dhe trashëgimisë keqe padyshim ndërlidhura.
Këto studime kanë çuar komunitetin mjekësor për të paguar vëmendjen për rolin kritik që luan histori familjare të sëmundjes të rrezikut për shëndetin e njeriut. Ky njeri e dinte se prindërit e tij apo të afërmit e ngushtë kishte një goditje duhet të kontrollojnë presionin e gjakut, luftuar varëshme, stërvitje dhe hani e drejtë. Kjo në masë të madhe zvogëlon rrezikun e pash.

Duke folur e ushqimit, ia vlen të përmendet se një mjet i mirë në luftën kundër goditje të lartë yyazytsirnistyu është çokollatë e errët. Ky është përfundimi, hulumtuesit nga Instituti gjerman për ushqimin. Si rezultat i kësaj, vëzhgimet tetë-vjeçare, e cila u ndoq nga 19.000 njerëz gjetën se njerëzit që konsumuar çokollatë e errët në moderim, jo ​​më shumë se 100 gram në javë, presion normal të gjakut, zvogëlon rrezikun e goditje dhe sulm në zemër 39%.

Sipas ekspertëve, efekti pozitiv është për shkak të flavonoids përfshira në fasule kakao. Që prej më shumë se ata janë në çokollatë e errët se sa qumështi, përfitimet e çokollatë e errët e mësipërme.

Përdorimi i çokollatë kërkon masa të pajtueshmërisë. Nëse ju keni një paund të saj për të parandaluar rrezikun e pash, përfitimet shëndetësore do të jetë. Efekti pozitiv mund të arrihet vetëm nëse nuk ka rritje në numrin e kalorive në dietën e njeriut.
Nutritionists besojnë se, në mënyrë ideale, çokollatë e errët mund të zëvendësohet me ushqime të tjera të lartë kalori, të tilla si sanduiç që njerëzit hanë në mesditë.

Faktorë të tjerë që rrisin rrezikun e pash
Rreziku i pash varet sëmundjeve që lidhen me qarkullimin e gjakut, anemi, thrombophlebitis dhe të tjerët. Zakonisht në fazat e hershme mund të trajtohen me medikamente. Në çdo rast, një droge të veçantë duhet të emërojë një mjek. Nëse problemet e shëndetit janë më serioze dhe dëshmi e qartë e qarkullimit të gjakut për të hequr pengesat dhe për të eleminuar rrezikun e pash, ka nevojë për kirurgji.


Stroke shpesh shoqëron diabetin si ajo është një shkelje e metabolizmit, e cila nga ana ndikojë negativisht në gjendjen e enëve.
Një faktor tjetër që provokon goditje sulm - klima. Ndryshime të menjëhershme në presion atmosferik, ndryshimet në motit, ndryshimi i klimës - të cilat rrisin rrezikun e sëmundjeve. Prandaj, ata të cilët janë duke planifikuar për të udhëtuar, ju duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm.
Si për faktorë të tillë si pirja e duhanit, konsumit të tepërt të alkoolit, pasiviteti fizik, trashje, dietë të varfër, ata janë parakushte të qarta për fillimin e pash. Ndonjë nga këto mund të rezultojë në vrull zgjatur e trurit me pasoja të tilla tragjike si goditje.