Presionin e lartë të gjakut


Përshkrim
Presionin e lartë të gjakut (hipertension, hipertension) - presioni në arteriet që tejkalon normale (më shumë se 140/90 mm Hg.), E cila rrit rrezikun e kushteve të tilla si goditje, dështimi i zemrës, sulmi në zemër dhe dëmtime në veshka.

Shumë njerëz gabimisht besojnë se fjala "hipertension" do të thotë tension të tepërt, nervozizmi apo stresi. Megjithatë, "hipertension" do të thotë një gjendje në të cilën presioni i lartë i gjakut, pavarësisht nga arsyeja. (Megjithatë, në këtë kuptim, fjala "hipertensionit" është përdorur më shumë në jetë. Në rritje terminologjinë mjekësore në presionin e gjakut quhet hipertension). Hipertensionit u quajt "vrasës i heshtur", sepse ajo zakonisht asimptomatik për vite derisa organet e dëmtuara vitale. Forma më e zakonshme e hipertensionit është hipertensionit esencial apo hipertensioni kryesor. Ka hipertensionit të mesëm - një gjendje ku të rrisë presionin e shkaktuar nga çrregullime të trupit që rregullon atë.Në Rusi, tensioni i lartë i gjakut ndikon më shumë se 50 milionë njerëz. Përafërsisht 50% e këtyre njerëzve të marrin terapi të drogës, dhe vetëm rreth 10-15% e tyre trajtim adekuat.

Në përcaktimin Regjistrues presionin e gjakut dy vlera: të lartë, kur kontratat e zemrës (sistollë), në fund - me saj relaksuese mes rreh (diastole). Vlera e presionit të gjakut është shkruar si: presion systolic, plagë, presion diastolic, të tilla si 120/80 mmHg. Art. (milimetra të merkurit). Kjo hyrje lexohet: "120-80."


Presionin e lartë të gjakut është kur mesataret systolic vetëm 140 mm Hg. Art. ose diastolic më i madh i vetëm në mes - 90 mm Hg. Art. ose është rritja e të dy vlerave. Nëse tensioni i lartë i gjakut është rritur zakonisht dhe systolic dhe diastolic.

Në hipertension i izoluar systolic, presionit sistolik të gjakut - 140 mmHg. Art. ose më shumë por diastolic - më pak se 90 mm Hg presion diastolic që është në varg normale. Hipertension i izoluar sistolik është gjerësisht e përhapur në njerëz të moshuar. Pothuajse çdo person rrit presionin e gjakut me moshën, dhe presioni sistolik i gjakut vazhdon të rritet të paktën 80 vjet, dhe presion diastolic, në rritje me 55-60 vjet, pastaj stabilizuar apo edhe fillon të bjerë.


Malinje hipertensionit - një formë veçanërisht e rëndë e presionit të lartë të gjakut. Nëse sëmundja nuk trajtohet si duhet, kjo zakonisht çon në vdekje brenda 3-6 muaj. Kjo është një gjendje e rrallë që ndodh në afërsisht 1 në çdo 200 njerëzit me presionin e lartë të gjakut. Hipertensionit malinje është disa herë më shpesh në meshkujt se sa femrat dhe njerëzit që i përkasin shtresës së ulët socio-ekonomik.

Simptomat

Për shumicën e njerëzve, tensioni i lartë i gjakut nuk shkakton asnjë simptom; disa dhimbje koke të jetë e mundur, nosebleeds, marramendje, t'i shtyer në fytyrë dhe lodhje. Megjithatë, fenomene të tilla ndodhin në njerëzit me presion normal të gjakut.


Në qoftë se një person ka presionin e gjakut të lartë në mënyrë të konsiderueshme, dhe performancën e saj të qëndrueshme, dhe ai nuk do të marrë trajtimin e duhur, ka dhimbje koke, lodhje, nauze, vjellje, gulçim, ankthi dhe vizionin e paqartë. Këto simptoma janë shkaktuar nga dëmtimi i trurit, sytë, zemrën dhe veshkat. Ndonjëherë me një rritje të konsiderueshme në presionin e gjakut në zhvillim marramendje dhe madje edhe gjendje kome të shkaktuar nga ënjtje të trurit. Kjo gjendje, i quajtur encefalopati hypertensive, kërkon trajtim urgjent.
Patrajtuar tensioni i lartë i gjakut rrit rrezikun e zhvillimit në moshë të re e sëmundjes së zemrës (p.sh., dështim të zemrës apo sulmi në zemër), dështimi i veshkave dhe goditje në tru. Presionin e lartë të gjakut - faktori më i rëndësishëm rreziku për goditje në tru, dhe një nga tre faktorët kryesorë të rrezikut të sulmit në zemër, të cilat mund të ndikojnë në njerëzit (dy të tjerë - pirja e duhanit dhe kolesterol të lartë). Trajtimi i tensionit të lartë redukton rrezikun e pash dhe dështimit të zemrës, si dhe (jo shumë) një sulm në zemër. Në hipertensionit malinj pa trajtim brenda një viti të mbijetojë me pak se 5% të pacientëve.

Të gjitha simptomat: përzier / të vjella, lodhje, të qenët i përgjumur, dhimbje koke, ankth, nervozizëm, nosebleeds

Shkaqet
Përafërsisht 90% e shkaku i presionit të lartë të gjakut është i panjohur. Kjo quhet hipertension esencial apo parësore. Kjo ndoshta ka disa shkaqe. Përkundrazi, ky kusht çon në një kombinim i ndryshimeve të shkaktuara gjenetikisht në zemrës dhe enëve të gjakut.

Presioni në arteriet rrit për arsye të ndryshme. Në një rast, reduktuar zemër më të fortë, duke hedhur më shumë gjak, përndryshe arteriet e mëdha humbasin elasticitetin e tyre normale dhe të bëhet i ngurtë dhe nuk mund të zgjerohet, kur zemra ejects gjak në to. Pra, gjaku me çdo rrahje zemre kalon më pak se normale, lumen e anijes dhe rritet presion. Kjo është parë shpesh në të moshuarit, sepse ata arterje thickened dhe të vështirë për shkak të zhvillimit të arteriosklerozës. Presioni i gjakut është rritur për të njëjtën arsye në vasoconstriction kur arteriet e vogla (arterioles) ngushtoj rezultojnë nga stimulimi i impulseve nervore apo nivelin e hormoneve. Shkaku i tretë i rritur presionin në arteriet - duke rritur sasinë e lëngjeve që qarkullon në gjak.


Kjo ndodh kur veshkat e dëmtuara nuk janë në gjendje për të hequr sasi të mjaftueshme të kripës dhe të ujit nga trupi. Vëllimi i gjakut në rritje të trupit, pra duke rritur presionin e gjakut. Në anën tjetër, në qoftë se funksioni reduktuar pompimit të zemrës, arteriet Dilated apo lëngjeve në sistemin e qarkullimit të gjakut presion mjaft pika. Këta faktorë varen nga ndryshimet në funksionin e veshkave dhe sistemit autonom nervor - nga ana e sistemit nervor, i cili automatikisht rregullon shumë funksione të trupit.

Sistemi nervor simpatik është pjesë e sistemit nervor autonom, përkohësisht rrit presionin e gjakut gjatë reagimit të "luftuar ose fluturimit" (reaksioneve fizike ndaj stresit). Sistemi nervor simpatik rrit frekuencën dhe fuqinë e kontraktimet zemrës. Ajo gjithashtu ngushton shumicën arterieve, por në disa inde, të tilla si muskujve skeletik, ku u rrit rrjedhjen e gjakut është e nevojshme, në të kundërtën, zgjeron ato. Përveç kësaj, sistemi nervor simpatik ul sekretim e kripës dhe të ujit nga veshkat, duke rritur volumin e gjakut në trup. Sistemi nervor simpatik gjithashtu jep një sinjal për lirimin e hormoneve epinephrine dhe norepinephrine, e cila stimulon zemrës dhe enëve të gjakut.


Veshkat kontroll presionin e gjakut në disa mënyra. Nëse tensioni i gjakut rritet, duke rritur sekretim e veshkave e kripës dhe të ujit, e cila zvogëlon sasinë e gjakut dhe normalizes presionin e gjakut. Në anën tjetër, në qoftë se presion të reduktuar të gjakut, sekretim reduktuar veshka e kripës dhe të ujit, është një rritje në vëllimin e gjakut dhe të kthimit të presionit të gjakut në normale. Veshkat mund të rrisë presionin e gjakut dhe duke e bërë një enzimë të quajtur reninë. Ajo stimulon angiotensin hormon, një hormon që shkakton lirimin e aldosteronit.


Sepse veshkat luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e presionit të gjakut, sëmundje shumë e veshkave mund të shkaktojë atij një të rritur. Për shembull, u rrit presioni mund të shkaktojë ngushtimin e arteries, e cila furnizon një nga veshkat (stenozë arterie renale). Inflamacion i veshkave dhe plagosjen e një ose të dy veshkat mund të bëhen faktorë të presionit të lartë të gjakut.

Rol të rëndësishëm në rregullimin e presionit të gjakut luan një pëlhurë që është lokal, sistemi reninë-angiotensin-aldosteronit, komponentet kryesore të cilat nuk janë prodhuar në veshka dhe në muret e enëve të gjakut dhe të muskulit të zemrës.


Cilado qoftë arsyeja nuk të çojnë në ndryshime në presionin e gjakut, të drejtuar mekanizma kompensuese që janë projektuar për të luftuar këtë dhe për të mbajtur presionin mbi nivelet normale. Për shembull, duke rritur sasinë e gjakut ejected zemrën, e cila çon në rritjen e tensionit të gjakut, shkakton përhapje të enëve të gjakut, dhe u rrit sekretim e kripës dhe të ujit përmes veshkave, e cila nga ana ndihmon për të reduktuar presionin e gjakut. Megjithatë, arteriosklerozës rënda bën arteriet dhe parandalon zgjerimin e enëve të gjakut, që ul presionin e gjakut dhe të normalizojë atë. Ndryshimet aterosklerotike veshkave mund të pengojnë aftësinë e tyre për të hequr kripë dhe ujë, e cila çon në presion në rritje.


Diagnoza e "hipertensionit të mesëm" vënë kur shkaku i njohur rritur presionin. Në 5-10% të rasteve të sëmundjes së veshkave. Në 1-2% të rasteve shkaku i një tjetër, të tilla si sëmundje endokrine ose përdorimi i barnave të caktuara, duke përfshirë kontraceptivët janë marrë me gojë. Ndonjëherë shkaku i presionit të lartë të gjakut kanë një tumor veshkave (pheochromocytoma) në të cilin hormonet adrenalina dhe noradrenaline.

Trashje, mënyrë jetese i ulur, stresi dhe alkooli i tepruar, ose kripës në dietë mund të luajë një rol në zhvillimin e tensionit të lartë në njerëz me predispozicion gjenetik.


Stresi mund të shkaktojë një rritje të përkohshme të presionit të gjakut, por ajo zakonisht kthehet në normale një herë situata stresues përfundon. Kjo shpjegon "reagim ndaj pallto të bardhë", kur tensioni kur vizitojnë zyrën e mjekut shkakton rritjen e presionit të gjakut dhe diagnoza "hipertensionit" vendosi në të njeriun, presion të cilit në rrethana normale normale. Në njerëzit e prekshëm të tilla ups afatshkurtra presion iyazytsirno të shkaktojë dëme të enëve të gjakut, e cila më pas çon në një presion të qëndrueshme të lartë të gjakut, pavarësisht nga fakti se nuk ka situatë stresues. Kjo teori, e cila lidh rritje të përkohshme të presionit nga rritjen e tij të qëndrueshme nuk është vërtetuar përfundimisht.


Diagnostics
Presioni i gjakut matet pasi një person me qetësi uleni ose shtriheni për 5 minuta. Presioni më pak se 140/90 mmHg konsiderohet i lartë, por diagnoza e hipertensionit nuk mund të jetë i bazuar në një matje të vetme. Ndonjëherë matjet e shumta nuk është e mjaftueshme për të bërë një diagnozë. Nëse një person ka regjistruar presionin e lartë të gjakut, ajo matet edhe një herë dhe pastaj dy herë në ditë për të paktën dy ditët e ardhshme. Kjo ju lejon për të siguruar që presioni i lartë i gjakut mbetet. Këto matje janë përdorur jo vetëm për diagnozën, por edhe për të përcaktuar peshën e sëmundjes.


Pasi të diagnostikuar me presionin e lartë të gjakut, të vlerësuar gjendjen e "organeve target", veçanërisht enët e gjakut, zemrës, trurit dhe veshkat. Retinë (membrana dritëndieshëm në anën e pasme e shikimet) - e vetmja zonë ku mjeku menjëherë mund të shihni ndikimin e presionit të lartë të gjakut në arteriolat. Supozohet se ndryshimet në të janë të ngjashme me ndryshime në enët e tjera të gjakut të trupit, të tilla si veshkat dhe trurit. Për të shqyrtuar retinë, mjeku përdor Ophthalmoscope (një instrument që ju lejon për të parë strukturat e brendshme të syrit). Në përcaktimin e shkallën e dëmtimit të retinës (retinopathy), mjeku juaj mund të klasifikojë peshën e hipertensionit.


Ndryshimet e zemrës, sidomos trashje të mureve të saj për shkak të rritjes së ngarkesës në presionin e lartë mund të zbulohet nga electrocardiography dhe gjoks X-ray. Në fazat e hershme të një ndryshimi të tillë është zbuluar më së miri nga ehokardiografi (një studim në të cilin imazhet e zemrës marrë duke përdorur valët ultratinguj).

Shenjat e para të dëmtimit të veshkave zbuluar për herë të parë në urinë studimit. Në dëmit të tillë mund të tregojnë, për shembull, prania e qelizave të gjakut dhe albuminës (një lloj i proteinave) në urinë.


Ekzaminimi pacientit, mjeku duket për shkak të presionit të lartë të gjakut, veçanërisht në të rinjtë, edhe pse ai mund të përcaktohet më pak se 10% të të gjitha rasteve.

Sa më i lartë tensioni i gjakut dhe i riu pacienti, testet më të gjera diagnostike janë të destinuara për të përcaktuar shkakun e presionit të lartë të gjakut. Shqyrtimi mund të përfshijnë X-ray dhe studime radionuklidit të veshkave, radiografi gjoks, dhe gjakut dhe urinës nivelet e hormoneve të caktuara.

Për të zbuluar sëmundje të veshkave, mjeku pyet pacientin e parë, duke specifikuar nëse ata ishin në sëmundje të veshkave kaluar. Pastaj, gjatë inspektimit të përgjithshëm kontrollon për butësi mbi rajonin e mesit e veshkave. Stetoskop dëgjon murit të barkut për të zbuluar zhurmë (tingëllojë shkaktuar nga kalimi i gjakut me anë të ngushtimit të arteries që furnizon veshkën). Pacienti duhet të kalojnë një test urina, dhe, nëse është e nevojshme, të kryejë atë radiologjike apo me ultratinguj e anijeve veshkave dhe studime të tjera të veshkave.


Nëse shkaku është pheochromocytoma presion, urina rritur numri i produkteve metabolike hormonet pranishëm adrenalin dhe noradrenalin. Zakonisht, rritjen e numrit të këtyre hormoneve shkakton dhimbje koke, ankth, norma e shpejtë ose të parregullt të zemrës (palpitations), djersitje e tepruar, zbehje dhe të dridhura.

Disa shkaqe të rralla rritur presionin e gjakut zbuluar nga testet standarde. Për shembull, matja e nivelit të kaliumit në gjak mund të ndihmojnë në zbulimin e hiperaldosteronizëm dhe matjen e presionit mbi krahët dhe këmbët - coarctation të aortës.

Lista e metodave diagnostike: urina biokimi, Ultrasonografi veshkave (ultratinguj e veshkave), urinalysis përgjithësi, scintigraphy veshkave (nefrostsyntyhrafyya), angiografi, electrocardiography (EKG), çdo ditë / 24 chasovoemonytoryrovanye matje tensioni i gjakut e presionit të gjakut nga Korotkov), anhioskanuvannya ultratinguj , analiza hormonale të gjakut dhe urinës teste, gjoks X-ray inspektimit

Trajtim
Hipertensionit esencial (hipertensioni primar) nuk mund të shërohet plotësisht, por ajo mund të kontrollohet për të parandaluar komplikimet. Sepse në vetvete tensioni i lartë i gjakut zakonisht nuk shkakton asnjë simptom, mjekët nuk kanë tendencë të përdorë për trajtim të cilat do të kishin përkeqësuar shëndetin ose shkelin stilin e jetës tuaj. Do të caktohet para se ndonjë ilaç, provoni metoda unmedical (dietë, refuzimi i shprehive të këqija).


Njerëzit me mbipeshë në presionin e lartë të gjakut janë të këshilluar për të humbur peshë ideale. Ndryshimet në dietë, diabeti rekomanduara dhe trashje, si dhe pacientët të cilët kanë nivele të larta të kolesterolit, janë gjithashtu të rëndësishme për funksionin normal të sistemit kardiovaskular. Reduktimi i konsumit të natriumit për 2.3 gram (ose 6 g kripë në ditë), futje të mjaftueshme të kalciumit, magnez dhe kalium dhe për të zvogëluar konsumin e përditshëm të alkoolit në 0.5 litra birrë, verë ose 200-250 gram 50 gram vodka mund të bëjë terapi të panevojshme të drogës . Ushtrim i dobishëm moderuar. Pacientët me hipertension esencial nuk duhet të kufizojnë aktivitet fizik nëse tensioni i gjakut nuk është i kontrolluar. Duhanpirësit duhet të ndaluar pirjen e duhanit.


Shumica e mjekëve rekomandojnë që njerëzit që vuajnë nga hipertensioni, matur presionin rregullisht në shtëpi. Pacientët që presioni vetë-gjakut të monitoruar, më saktë të ndjekin rekomandimet mjekësore për trajtim.

Terapia e barnave

Në fakt, dikush me presionin e lartë të gjakut mund ta kontrollojnë atë, ndërsa në shumëllojshmëri të gjerë të barnave që janë tani në dispozicion. Megjithatë, trajtimi duhet të zgjidhet në mënyrë individuale. Kjo është më efektive kur pacienti dhe mjeku janë në kontakt të vazhdueshëm dhe të punojnë së bashku në një program të trajtimit.


Qëllimi i trajtimit është rritur presionin jo vetëm për të reduktuar gamën e saj normale, por edhe mbrojtja e "organeve të synuar". Ilaçet janë zgjedhur në mënyrë që ata nuk negativisht ndikojnë në karakteristikat metabolike të pacientit.

Kur zgjedh një mjek mjekim merr në konsideratë faktorë të tillë si mosha e pacientit, seksin, shkalla e presionit të lartë të gjakut; prania e sëmundjeve të tjera si diabeti ose niveleve të kolesterolit të lartë të gjakut; efektet e mundshme anësore të barnave; kostoja e barnave dhe testet e nevojshme për të monitoruar sigurinë e barnave.


Shumica e pacientëve të tolerojë trajtimin e propozuar pa komplikime. Por çdo antihipertensiv (ul presionin e gjakut) agjent mund të shkaktojë efekte anësore. Prandaj, në qoftë se ata të zhvillojnë, duhet të informojë mjekun i cili mund të përshtatet doza ose të emërojë një tjetër të drogës.

Diuretics janë shpesh para se droga të përshkruara për trajtimin e presionit të lartë të gjakut. Diuretics ndihmojë veshkat hequr kripë dhe ujë, duke ulur sasinë e lëngjeve në trup dhe kështu uljen e presionit të gjakut, zgjerohet enët e gjakut. Si diuretics të shkaktojë humbjen e kaliumit në urinë, ju duhet të marrë drogë apo kalium-pakët diuretics. Diuretics janë veçanërisht efektive për të ndihmuar të moshuarit, i trashë dhe me zemër apo dështimi i veshkave.


Blockers - një grup i drogës që përfshin alfa-bllokuesit, beta-blockers dhe alfa-beta blocker labetalol. Ata bllokojnë veprimin e sistemit nervor simpatik - pjesën e sistemit nervor që i përgjigjet shpejt të theksuar duke rritur presionit të gjakut. Blockers më të përdorura - Blockers Beta - veçanërisht në mënyrë efektive të ndihmuar pacientët e rinj dhe njerëzit të cilët kanë pasur një sulm në zemër ose takikardia, angina (dhimbje gjoksi) ose dhimbje koke tipit migrenë.

Angiotensin-konvertimin frenuesit enzimë presionin e ulët të gjakut, dilates arteriet. Ata janë treguar veçanërisht për pacientët me dështim të zemrës, sëmundje kronike të veshkave ose sëmundje të veshkave diabetik, dhe njerëzit të cilët zhvillojnë dobësi si një efekt anësor të marrë ilaçe të tjera.


Blockers e angiotensin II receptorin reduktojë presionin e gjakut. Mekanizmi i veprimit të ngjashme me atë në të cilën "punojnë" angiotensin-konvertimin enzimë. Blockers e angiotensin II receptorin shkaktojnë më pak efekte anësore.

Kundërshtarët Kalciumi channel nxisin zgjerimin e enëve të gjakut në një mekanizëm krejtësisht të ndryshme. Ata janë të rekomanduara për të moshuarit; pectoris (dhimbje gjoksi), disa lloje të shkeljeve të përshpejtuar shkalla e zemrës dhe dhimbje koke sipas llojit të migrenë.


Ymydazolynovыh receptor agonist presionin e ulët të gjakut, duke i dhënë një ndikim të drejtpërdrejtë në strukturën rregullator në tru. Ato japin një efekt të mirë në të gjitha llojet e pacientëve.
Kushtet hypertensive emergjente, apo kriza hypertensive kërkojnë uljen e shpejtë të presionit të gjakut. Disa ilaçe mund të bëjë atë të shpejtë; shumica e tyre administruar intravenoz. Këto barna përfshijnë diazoksid, nitroprusside natriumi, nitroglycerin dhe labetalol. Nifedipin - antagonist kalcium, ka një efekt shumë të shpejtë dhe kjo mund të merret me gojë, por ajo është në gjendje për të zvogëluar presionin, në mënyrë që pacienti duhet të respektohen me kujdes.


Trajtimi i hipertensionit të mesëm

Trajtimi i hipertensionit të mesëm varet nga shkaku themelor i presionit të lartë të gjakut. Trajtimi i sëmundjes së veshkave herë normalizes presionit të gjakut, ose të paktën reduktuar atë mënyrë që terapi medikament është më efektive. Arterie që çon në veshka, mund të zgjerohet në vendin e ngushtuar futjes dhe goditje tullumbace kateter. Nuk është një metodë e operacionit që ju lejon të anashkalojë pjesën ngushtuar të arteries që furnizon veshkën. Shpesh operacion i tillë rezulton në normalizimin e presionit të gjakut. Tumoret që shkaktojnë tension të lartë, të tilla si pheochromocytoma zakonisht hequr kirurgjike.

Metodat e trajtimit: kirurgji, terapi të drogës

Kur të shihni një mjek:

Kur dhimbje koke, nosebleeds, marramendje, t'i shtyer fytyrës, lodhje.
Në rast të zbulimit aksidental në presionin e lartë të gjakut.
Çdo pritja në terapist duhet të shoqërohet me matjen e presionit të gjakut.

Kur të thirrur një ambulancë:

Kur presioni diastolic sipër 110-120 mmHg, i shoqëruar nga dhimbje koke, gulçim, të vjella, dhimbje gjoksi, konfiskimet, vetëdije të dëmtuar, si ajo tregon për një krizë hypertensive.


Ekspertët: kardiolog, mjek