Arsyet ulur presionin në një moshë të re


Hipotension është rezultat i tonit të ulët vaskulare. Kjo është për shkak të dobësisë së enëve të gjakut, kur qarkullimi i gjakut është ngadalësuar në mënyrë të konsiderueshme në trup, duke çuar në mungesë të oksigjenit të gjitha sistemet e brendshme dhe organet, duke përfshirë të trurit. Presionit të ulët zbuluar në dhimbje koke, marramendje, të qenët i përgjumur, i dobët, djersitje dhe lodhje të vazhdueshme. E gjithë kjo ndikon negativisht në aftësinë fizike dhe psiqike të njeriut.
Në raste të rralla, hipotension nuk mund të shfaqet në të gjitha. Në gratë, presion gjaku i ulët korrespondon me parametrat e 90/60 mmHg dhe poshtë, dhe për burrat është shenjë kritike 100/65 mmHgShkaqet
Arsyet reduktuar presionin në një moshë të re mund të jetë shumë e ndryshme. Në disa raste, hipotension është rezultat i sëmundjeve të tilla si ulçerë stomakut, probleme të mëlçisë dhe sistemit endokrin, dhe tuberkulozi. Në mënyrë tipike, presionit të ulët mbizotëron në brezin e ri, më së shpeshti është diagnostikuar në një njeri i ri prej 35 vjetësh.
Ka edhe hipotension mosha, e cila ndodh në gratë e reja gjatë ditëve kritike apo shtatzënisë, si dhe të rinjtë dhe fëmijët. Shumë njerëz festojnë simptomat përkohshme presion të ulët, të cilat shpesh ndodhin kur ndryshimin e kushteve të motit, lodhje, infeksion, dhe si rezultat i stresit dhe mënyrën e jetesës i sëmurë.


Llojet e hipotension
Me kusht mund të dallojë hipotension akute dhe kronike. Forma akute e sëmundjes zhvillon papritmas dhe shpesh mjaft të rrezikshme për jetën e pacientit. Në raste të tilla kanë nevojë për kujdes të specializuar mjekësor. Shkakton hipotension të rënda mund të rri në arrhythmias rënda, infarkt miokardi, bllokadës intracardiac, emboli pulmonare, gjakderdhje, reaksioneve alergjike dhe gjëra të tjera. Në rast të një përkeqësim të mprehtë të shëndetit duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek dhe në çdo rast të mos angazhohen në vetë-trajtimin.


Reduktimin e presionit kronike ndodh në një moshë të re, zakonisht në dystonia vegjetative-vaskulare si rezultat i shkeljeve të endokrine dhe rregullimit nervor është vasodilation dhe ngadalësuar rrjedhjen e gjakut. Hipotension shkaktuar nga rrjedha dobësuar në indet e trurit të ushqyesve, duke shkaktuar dobësi, marramendje, vjellje dhe ndjenja e lodhjes. Gjithashtu duke kontribuar në formimin e sëmundjes stresit të shpeshta, mungesa e gjumit, lodhje e akumuluar dhe depresioni. Në raste të tilla, terapisti nevojë për ndihmë.


Lloji hipotension
Shenjat e presionit të ulët mund të ndryshojnë çdo herë, në varësi të llojit të sëmundjes. Çdo lloj i sëmundjes varet nga arsye të veçantë që kontribuon në hipotension.

Hipotension ortostatik
Ky lloj i sëmundjes është manifestuar në një njeri të mprehtë në rritje pas një pjekuri të gjatë. Kështu ka rrjedhjen e shpejtë të gjakut të gjymtyrëve, duke shkaktuar palpitations zemrës ndodhin. Në njerëz të prirur për hipotension, një kompensim kardiak nuk është vërejtur, e cila çon në errësirën e syve dhe marramendje. Arsyet për hipotension orthostatic përfshijnë dehidratimin, lodhje pas zgjatur pjesën tjetër krevat, temperaturë të lartë, shtatzëninë, sëmundjet e enëve të gjakut, venat me variçe, diabet dhe mosha e vjetër. Simptoma të tilla janë gjithashtu karakteristikë e disa sëmundjeve neurologjike.


Hipotension pas darkës
Ky lloj i sëmundjes është mjaft e rrallë dhe manifestohet si rezultat i kompensimit të muskulit të zemrës pas një vakt, kur gjaku është lokalizuar në sistemin e tretjes, duke injoruar trurin dhe zemrën.

Hipotension vegjetative-vaskulare
Sëmundja manifestohet në njerëz që vuajnë nga mosfunksionim vaskulare. Këmbë e zgjatur e një njeriu në një dhomë të zihet fryma, gjaku është i përqendruar në gjymtyrë të ulëta, duke ndërprerë funksionin kardiovaskulare.

Trajtimi i hipotension

Reduktuar presion në njerëz të shëndetshëm në një moshë të re me asimptomatike në trajtim nuk është e nevojshme. Por në çdo rast duhet të shqyrtohet, mjeku identifikuar shkakun e sëmundjes dhe nevojën për të emëruar trajtimin e duhur. Nëse hipotension shkaktuar duke marrë ilaçe, yyazytsirno duhet për të reduktuar dozën e tyre ose të ndaluar trajtimin krejt. Reduktohet presioni përfshin ushtrim i moderuar, por është mirë që të konsultoheni me një specialist.

Kur dehidratim është caktuar përdorimin e lëngjeve dhe elektroliteve, por është e këshillueshme për të trajtuar gjakderdhje lëngjeve intravenoze apo transfuzion gjaku. Në një gjendje shoku të shkaktuar nga infeksioni, duhet të jetë emërimi lëngjet infuzion intravenoz dhe antibiotikët. Shpesh gjatë trajtimit mund të zhvillojnë bradycardia, duke rezultuar zakonisht ndryshon mjekun apo tërësisht të ndaluar trajtimin. Me bllok zemrës apo sinus Online bradycardia dobët trajtohen kirurgjike.

Hipotension ortostatik trajtohen rritur konsumin e kripës dhe të ujit, dhe duke përdorur compression stockings cila compress venat e gjymtyrëve të ulët për të zvogëluar volumin e gjakut në to. Duhet të theksohet se marrja e tepruar kripë mund të shkaktojnë arrestimin kardiak, kështu që nuk do të fillojnë trajtimin pa u konsultuar me një mjek.

Parandalimi i hipotension
Për të shmangur presionin e ulët në një moshë të re duhet të lëvizë më shumë, pasi që aktiviteti fizik përmirëson rrjedhën e gjakut në tru dhe organeve të brendshme. Është gjithashtu e rekomanduar ushqim të shëndetshëm të lehta me sheqer të mjaftueshme, vitamina B dhe minerale esenciale. A nuk abuzojnë me kafe dhe pije alkoolike.