Shkaqet e goditja në jetën


Natyrisht, në rastin e pash dhe shkaqet e saj në jetën e njeriut duhet të jetë sa më shpejt që të jetë e mundur thirrjes "ambulancë", sepse kjo llogari fjalë për fjalë shkon në procesverbal, nëse jo sekonda! Dhe për sa kohë nuk e kam marrë kujdes të specializuar mjekësor, duhet menjëherë të fillojë të ofrojë ndihmën e parë për pacientin e parë. Menjëherë të lidhë një pacient me jastëkë të lartë, pidsunuvshy nën blades shpatullën e tij dhe kreu në mënyrë që ajo u ngrit mbi shtrat rreth 30 gradë. Pash - nuk është një ngjarje e një kohë, por një proces që zhvillohet në kohë dhe hapësirë ​​- nga ndryshime të vogla funksionale në dëme të pakthyeshme strukturore të trurit - nekrozë. Konsideroni shkaqet e ndryshme të pash në jetën e njeriut. Për fat të keq, në jetën moderne pothuajse askush nuk është i sigurt, jo vetëm nga goditjet e fatit, por "goditje e trurit" (domethënë i ashtuquajturi stroke kohë të mjaftueshme). E pra, nëse këtë çështje mund të marrë ato të mira shikuar shëndetin e tyre, dhe veçanërisht - sistemin e saj të enëve të gjakut. Goditje është një grup të sëmundjeve të shkaktuara nga patologji akute e enëve të gjakut e trurit karakterizuar nga zhdukja e papritur ose funksion cerebrovaskular që zgjat jo më shumë se 24 orë ose kryesor te vdekjes.


Jo të gjithë e di se goditje janë dy llojesh: hemmorrahycheskyy (.. V pes Stroke) kur sklerozyrovannыy ose diçka të dëmtuara breshëri anije të gjakut të trurit dhe në këtë mënyrë nuk është gjakderdhje në indet e trurit. Kjo më shpesh ndodh kur kriza hypertensive zhvillohet gradualisht dhe shpesh (edhe pse jo gjithmonë i ngadalshëm); ishemike (e njohur edhe si "e bardhë"), kur një enë gjaku i trurit vjen era tape (zakonisht - një mpiksje gjaku). Kjo zakonisht ndodh papritmas dhe zakonisht shoqërohet humbje të shpejtë të vetëdijes.


Me afrimin sinjale trurit katastrofë:
• ndjenja e intensitet dhe compressing luajtur në kokë, migratore, dhimbje koke të ngrirë.
• Ndezje "pamjet e para" para syve, luaj përkthimi i termave nga një objekt në tjetrin.
• Dobësi në muskujt e gjymtyrë dhe shkaqet e jetës së një personi (zakonisht një mënyrë), ndjenja "këmbët vatnosty '.
• Ndjenja zvarritje "dridhura" ose humbja e ndjenja (zakonisht në njërën anë të trupit).
• prona përkohshëm një këmbë (shpesh me dorën e tij në anën e njëjtë).

• Humbja e vizionit në një sy.
• Marramendje dhe arsyeja në jetë me një ndjenjë të pasigurisë dhe të pasigurisë duke ecur, errësuar të syve (shpesh duke i dhënë fund humbjen e vetëdijes).
• Të përzier ose të vjella.
• Konfuzion, gjuha vështirësi.
• fytyra sforcuar

• Është e nevojshme për të hapur dritaren, ose të paktën për të siguruar ajër të pastër. Përveç kësaj, një tifoz i mirë për të përfshirë, nëse është tifoz nevojshme të pacientit.
• Ju duhet të ndrequr këmishë jakë, rrip të shtrënguar ose rrip fasha për të hequr rrobat, hiqni protezat (nëse pacienti është në)

• Nëse tensioni i gjakut është mbi 140/90 duhet të japin pacientin drogës ul presionin e gjakut, e cila zakonisht merr një person (Enap, AISNE-lapryl, prestaryum, Adelfan).
• Nëse ndonjë përgatitjet e këtij lloji nuk ka "në dorë", pyet pacientin (natyrisht, në qoftë se mendja e tij nuk është prishur) dhe merrni frymë thellë sa të jetë e mundur për të mos marrë frymë - kjo metodë zakonisht ul presionin e gjakut.

• Vendoseni pacientin nën Gjuha 5-10 njëpasnjëshëm tableta glycine. Nëse vetëdija viktima nuk është prekur, ai duhet të marrë këtë drogë 5 tableta 3 herë në intervale prej 30 minutash. Ky amino acid dobëson sëmundje.

• Nëse pacienti është rritur sensibilitet për gjakderdhje apo contraindications tjera, duhet t'i japë atij një gjysmë tabletë e aspirina (025) -naykrasche në zgjidhje.
• ide e mirë për të vënë mbi kokën e pacientit të ftohtë (shishe me ujë të nxehtë të mbushur me akull apo ujë të ftohtë).
• Në shenjë e parë e të vjella fillon të rrotullohen kokën e pacientit në anën në mënyrë që të vjella nuk ka goditur rrugët e frymëmarrjes, dhe nën tabaka të ulët nofulla apo pjatë të thellë.