Arsyet për përkeqësimin e presionit të gjakut


Nëse ju e dini të presionit, vetëm se ajo është normale, të lartë dhe të ulët, dhe aparat matës tensioni parë vetëm në duart e mjekut gjatë ekzaminimeve parandaluese mjekësore, mund të supozojmë se me enët tuaja në rregull. Por në qoftë se ju shpesh shqetësojnë dhimbje koke, ju mendoni përpara ndryshimeve të motit shpejt lodhem, nuk obmezhuysya duke marrë pilula dhimbje. Zbuloni se çfarë ju duhet të presionit. Për këtë qëllim, ajo është e mirë për të shkuar në një terapist ose kardiolog për të marrë këshilla dora e parë. Cilat janë shkaqet e përkeqësimit të presionit të gjakut?


Nëse ju gjeni se presioni është ngritur, ulur ose të paqëndrueshme (ajo pastaj hedhje, bie), ju duhet të paguani më shumë vëmendje për veten e tyre, dhe më e rëndësishmja - ju duhet të ndryshojë qasjet e zakonshme të jetesës, të ushqyerit, mode motorike. Detyra juaj - për të përcaktuar shkaqet e presionit të lartë të gjakut dhe për të arritur treguesit shtrirjes aparat matës tensioni për të parandaluar përkeqësimin dhe për të shmangur rreziqet e mundshme.

Rritja e presionit dhe përkeqësim të promovuar trashje, pirja e duhanit, mungesa e ushtrimit, futje e tepruar kripë, prania e stresit kronik. Ndonjëherë shkaku mund të jetë marrja e kontrollit të lindjes pilula, painkillers dhe drogë. Presioni më i gjakut treguan sëmundje të veshkave, enët e gjakut, sistemin nervor, gjëndrat endokrine. Zhvillimi më yyazytsirno e hipertensionit në njerëzit nervor, ankth, provokuese. Rol të rëndësishëm ka luajtur nga faktorë të trashëguar.


Rritje e vazhdueshme e tensionit të gjakut për herë të parë mund të ndodhë në çdo moshë.
Por në qoftë se 20-30-vjeçarëve tregon aparat matës tensioni u rrit numrat në çdo dhjetë, pas 40-50 vitesh tashmë një në pesë, dhe në mesin e njerëzve mbi 65 vjeç kanë tension të lartë janë dy nga tre. Kjo e djemve vuajnë nga hipertensioni më shpesh për shkak se ata janë tradicionalisht më shumë faktorë të rrezikut (pirja e duhanit, alkoolit, pasiviteti fizik, trashje). Përveç kësaj, meshkujt janë shumë më pak se gratë që merren me shëndetin e tyre. Por pasojat më të rënda të hipertensionit - një sulm në zemër dhe goditje në tru.


Duke menduar se presionin e rëndë të ulët të gjakut është më pak e rrezikshme për shëndetin se sa e ngritur, është e diskutueshme. Intrigës hipotension se me kalimin e kohës ajo mund të shkojë në hipertension. Dhe në qoftë se ju, për shembull, e përdorur për të jetuar me presionin e 100/60 mm Hg. Art. mirë dhe e di se si për të ndihmuar veten në qoftë se ajo është reduktuar disi, pastaj ngritjen e performancës edhe "klasik" 70 120 do të jetë për ju mjaft të konsiderueshme, dhe për të rritur një tjetër dhjetë njësi të afta të gjatë hedh në tokë. " Nëse ju shkoni në kohën kur presioni fillon të "kërcejnë", dhe nuk do të ndërmarrë veprime urgjente, transformimin në hypotensive hypertensive pothuajse e pashmangshme. Fakti që pllaka edhe pas 35 vjet aterosklerotike fillojnë të grumbulluar në muret e enëve të gjakut. Si rezultat, enët e gjakut ngushtuar gradualisht të bëhet i brishtë dhe nuk mund të përballen me detyrën, duke rezultuar në rritjen e presionit. Shpesh shenja e parë e hipertensionit - një presion të ndryshme në të djathtë dhe të majtë.


Indekset hendeku tregojnë se juaj enët vuajnë nga atherosclerosis.
Sigurisht, kur diagnoza "hipertension" ngulitur fort në dosjen tuaj mjekësore, ju duhet të ndjekin rekomandimet e mjekut tuaj. Por në qoftë se presioni është vetëm pak "nuk është ajo" dhe më keq, ju mund të marrë hapa për të kontrolluar situatën dhe nuk e le sëmundja zhvillohet. "Më shumë trafik!" - Ky slogan mund të shkruajë me shkronja të mëdha dhe vendin në pamje të thjeshtë. Sidomos për zbatimin e tij nuk kërkon investime të mëdha të kohës dhe parave. Në mëngjes, derisa rrugët janë makina të vogla, dhe në mbrëmje para se të shkojnë në shtrat, e ushtrojnë jashtë. Dërgo dashur për veten e tyre 60 minuta në ditë: Beat disa ndalesa në këmbë ose prohulyaysya në një park aty pranë. Brenda një jave ju do të ndjeni rezultatet, do të jetë më pak gjasa të prishë dhimbje koke dhe presioni është stabilizuar. Anijet Excellent mbështetje - vaj vegjetal.