Produktet për të sistemit qarkullues


Sot le të flasim për ushqim për sistemin e qarkullimit të gjakut. Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s vend shpalli një "dietë mesdhetare". Pse? Sepse për shkak të numrit të madh të perimeve, frutave dhe vaj ulliri natyral në vendet e Mesdheut regjistruar incidencën më të ulët të sistemit kardio-vaskulare. Rol të rëndësishëm në përmirësimin e kombeve detare luajnë rrezet e diellit dhe detin, por faktorë të tillë nuk janë në dispozicion. Pra, le të flasim për antyholesterynovoyi duhur dietë.
Atherosclerosis - një sëmundje në të cilën pllaka kolesterolit vaskulare janë depozituar, ky telash me sa duket i vogël mund të shkaktojë fatkeqësi globale të tilla si sulmi në zemër dhe infarkti. Clogging e sistemit të qarkullimit të gjakut janë vdekjeprurëse, kështu që është më mirë për të shmangur. Si? Me malosochetaemыh produkteve të tilla si hudhër, limon dhe vaj ulliri.Çfarë hudhër si një produkt pastron enët, Roman dinte edhe mjekët. Por prova zyrtar u shfaq kohët e fundit. Shkencëtarët japonezë kanë treguar se hudhra të hahet çdo ditë për tre muaj të reduktuar formimin pllakatë me 12-20%. Një gjë edhe pse: hudhër nuk mund të trajtojë të nxehtit, ose 70% të ushqyesve të shkatërruara. Idealisht, hudhër duhet të përdoret brenda 15 minutave të rëndë - pas ajrore ushqyesve aktive për të mirën e sistemit të qarkullimit të gjakut.

Një legjendë thotë shërbëtor i cili ra nga favor të pronarit, kishte për të zgjedhur një produkt, i cili do të ushqehet në burg. Shërbëtori zgjodhi limon dhe shpjegohet në këtë mënyrë: ". Mishi ajo të jetë e mi ushqim, lëng - pije, kokrra dhe lëkura do të përfitojnë zemrën time, dhe aroma e këndshme do të argëtojë mendimet e mia" Lemons të përmbajë një larmi të madhe të ushqyesve - acide organike, carotene dhe sheqer në hekur, bakër, kalcium, silic, fosfor, mangan, etj vetë përditshme përdorim limon i mirë për sistemin e qarkullimit të gjakut në ushqim mbron enët prej formimit të mëtejshëm pllakë.


Shkencëtarët në Institutin Mjekësor të Harvardit, pasi produktet e shumta kërkimore në përfundimin yndyrna të ndryshme që më fitimprurëse e ekzistuese të naftës - ullirit. Është e rekomanduar si një burim përditshme të yndyrna të shëndetshme të mirë për sistemin e qarkullimit të gjakut. Ajo acid oleik që përmban vaj ulliri ul kolesterolit "të keq", i cili në rastin e parë depozituar në muret e arterieve dhe rrit "të mirë", kështu që është e nevojshme për trupin tonë. Të gjitha produktet janë të shënuara nga ne, duke shkaktuar trupit të konsiderueshme shumë të mirë, e cila është për shkak të kombinimit të këtyre produkteve, jo vetëm aktivizon metabolizmin, por edhe është i mirë për cilësinë e sistemit të qarkullimit të gjakut.