Problemet me presionin e gjakut tek njerëzit


Problemet me presionin e gjakut të njerëzve (hypo- dhe hipertensionit) janë, pothuajse aq shpesh sa SARS. Por më interesant, për të përcaktuar rritur apo ulur presionin pa aparat matës tensioni pamundur. Dhimbje koke, marramendje, vjellje dhe simptoma të tjera mund të shoqërojnë si hiper - dhe hipotension dhe nuk mund të jetë i lidhur në përgjithësi me presionin e gjakut. Pra, nuk nxitojnë për të marrë drogë, të paktën deri thjesht nuk do të dinë se çfarë lloj presioni ju. Nëse keni ndonjë masë aparat matës tensioni në shtëpi presionin në farmaci tuaj lokale.


Mjekët kanë kohë duke u përpjekur për të llogaritur problemin se ajo çon në hedhje në presionin e gjakut. Pse disa njerëz janë në rregull, të tjerët reagojnë ndaj motit, stresin dhe madje edhe disa periudhave të shkurtra të ushqimit e hipertensionit? Sot janë dy lloje të hipertensionit - fillor (esentsiynu) dhe të mesëm. Primar ndodh në vetvete, dhe gjeni arsyet e vërteta e pamundur.

Ata mund të jetë i lidhur me trashëgim dhe probleme të tjera dhe karakteristika strukturore të anijeve dhe të pajisjeve të sistemit nervor, si dhe stilin e jetës, dietë dhe faktorë të tjerë. Hipertensionit të mesëm në njerëzit mund të ndodhë në sfondin e çrregullime endokrine, dëmtim i trurit, me nivelet e rritura të kolesterolit, sëmundje të veshkave në gratë shtatzëna gjatë tremujorit të dytë (hyperthyroidism). Për gratë shtatzëna është shenjë shumë shqetësuese paralajmërues, kështu që është veçanërisht e rëndësishme për të monitoruar presionin e gjakut. Gjithashtu hipertensioni shpesh prek njerëzit të cilët janë mbipeshë dhe ata që abuzojnë me alkoolin dhe nikotinë.


Hipotension në njerëzit më shpesh ndodh në të rinjtë me një mbizotërim të sistemit parasympathetic nervor. Shumica e tyre janë diagnostikuar me "mosfunksionim autonom" dhe ndjekin trajtimin e rekomanduar. Kjo gjendje nuk është kërcënuese për jetën, por mund të reduktojnë ndjeshëm performancën, i shoqëruar nga marrje mendsh, dhimbje koke, ulur tonin e përgjithshëm dhe madje edhe i dobët. Gipotonikov shumë e rëndësishme për të shkuar në shtrat, mos kaloni ngrënies dhe mos abuzojnë pije kofeynosoderzhaschymy duhet lënë.


Por ka një numër të situatave emergjente dhe problemet që lidhen me një rënie të mprehtë në presion në njerëz të cilët kanë nevojë për kujdes emergjent. Rënie të mprehtë në presionin e gjakut me humbjen e vetëdijes mund të jetë një shenjë e gjakderdhje të brendshme (shpretkës ruptured, gjakderdhje zorrëve dhe stomakut). Identifikojnë shenjat e jashtme të asaj që ka ndodhur, e pamundur, pasi që gjaku është askund jashtë. Në këtë situatë sa më shpejt të jetë e mundur për të thirrur një ambulancë.

Nëse ju periodikisht rritet ose ul presionin e gjakut - është padyshim një arsye për të parë një mjek dhe të testuar. Shpesh mënyrë jetese të thjeshtë është e mjaftueshme për të zgjidhur problemin edhe pa mjekim. Refuzimi i shprehive të këqija, tetë orë gjumë, ushqim të rregullt, normalizimin e peshës dhe të kolesterolit në gjak nivelet - kjo është e gjitha që ju duhet të ndjeheni më mirë.


Nëse ju më parë nuk vuajnë hipertension dhe sulm ka ndodhur herë të parë, ajo është e mirë për të thirrur mjekun dhe nuk marrin ilaçet në këshillat e miqve apo të internetit. Kjo kështu ndodh që rrit presion dhe puls norma - është një kategori e drogës. Hipertensioni në të lartë pulsin - medikamente mjaft të ndryshme. Vetëm një mjek profesionist mund të përshkruajnë mjetet e nevojshme. Ajo mund të marrë ardhjen spazmolhon dhe Corvalol, pini një gotë me ujë të thjeshtë, shtrihem, të përpiqen për të qetësuar dhe relaksohuni.