Shkaqet e hemoglobinës ulët


Duke zvogëluar hemoglobina mund të jenë simptoma të pranishëm të tilla si dobësi të rëndë të përgjithshme, lodhje, të qenët i përgjumur shpejtë, marramendje, palpitations vëren gjithashtu shkelje, dhimbje koke e mundshme presionin e gjakut Shkelja. Kur rënie hemoglobina është rezultat i mungesës së hekurit në trup, atëherë personi shënuar simptomat degjeneruese është lëkurë të thatë, të çara në anët e gojës, flokët dhe thonjtë janë shumë të brishtë, atëherë bien shumë ngadalë rriten.
Një tjetër mund të jetë një shkelje e shije dhe erë.Një hemoglobinë të ulët mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje të caktuar, kjo gjakderdhje, kronike anemi mangësi hekuri, mangësi hekuri anemi pas operacionit, patologjisë malinje të gjakut, lezionet inflamatore të zorrëve, hedh lëng i mukozën e stomakut, goiter, lezionet malinje tumor, sidomos lezionet e gastrointestinale, sëmundje autoimune Kjo është artriti reumatoid, lupus, glomerulonefriti, sëmundje të zgjatur infektive është tuberkulozi, hepatiti, pneumonia, hastroenetrokolity, pezmatimi i veshkave dhe të tjerët.


Përcaktimi i hemoglobinës

Jo shumë njerëz e dinë se hemoglobina është lidhja shumë kompleks i proteinave dhe hekurit. Hemoglobinë gjendet në qelizat e kuqe të gjakut, pra qelizat e gjakut. Në përgjithësi hemoglobinë kryen një rol shumë të rëndësishëm në trup - është duke molekulave të oksigjenit direkt në të gjitha indet dhe organet, të cilat mbart oksigjen nga mushkëritë dhe pastaj oksidimi i saj mëvonshëm ndodh, dhe nuk është më tej transferuar atë në strukturat e nevojshme. Çdo organ i kërkon oksigjen për të siguruar funksionimin e organizmit që kryer shkëmbimin dhe reagimet e energjisë dhe reduktimin e kryer. Për hemoglobinë prodhuar në trup, ajo duhet të hani hekur-ngrënie.


Shumë njerëz janë të interesuar në pyetjen se pse duke marrë hekur brenda, njeriu nuk mund të arrijë rezultate pozitive. Shumica e barnave që mbushin hekurin në trup, kanë formën e hekurit ferric. Por për fat të keq kjo formë e shumë trudnousvoyaemyh shkak të yyazytsirnistyu madh mund të shkaktojë kapsllëk, shurdhim në stomak. Trupi i njeriut absorbon vetëm hekur divalent, por ky i drogës është shumë e vështirë për të gjetur.
Arsyeja e dytë për thithjen e ulët të hekurit është kazeinë. Pas të gjitha produktet e qumështit përmbajnë një proteine ​​të veçantë - kazeinë, e cila është e ngjit me hekur, dhe pastaj e bën atë të fituar si rezultat ajo është excreted thjesht.


Kjo është arsyeja pse edhe gjendja shumë e rëndësishme është që çdo produktet e qumështit, dmth djathë, qumësht, kos, salcë kosi, i thartuar pjekur qumësht, krem, është e nevojshme për të përjashtuar nga dietën tuaj, por në një majë që ju nuk mund të përdorni qumësht për 5 orë më parë dhe pas marrjes së hekurit që barnave farmaceutike. Dhe në qoftë se një person është ulur aciditetin e stomakut, hekuri fillon asimiluan shumë keq. Si do të ulë aciditetin, efekti do të jetë më keq nga ajo. Dhe ka gjë më të rëndësishme nën hekur reduktuar, për shembull në rastin e hekurit do të grumbullohen gradualisht në mëlçi, dhe pastaj të duket në gjak, e cila është arsyeja pse shtojcave hekuri duhet të marrë 1-2 muaj apo më shumë, madje edhe deri në 6 muaj.


Shkaqet kryesore të hemoglobinës ulët

Çdo trup mund të humbni hemoglobinës arsye të ndryshme. Në shumicën e rasteve, kjo ndodh kur një person fillon gjakderdhje të fshehur apo të dukshme. Për shembull, ka humbje të dukshme të gjakut gjatë menstruacioneve gjatë dhe të pasur të grave, hemorroide, plagosje, lëndime të ndryshme, operacionet. Por gjakderdhje të fshehura janë të mundshme në sëmundje të caktuara gastrointestinale, te patologjive te sistemit riprodhues të femrës është fibroids mitrës, cysts ovarian dhe të tjerët. Për të zvogëluar hemoglobina dhe jetën e shkurtër e qelizave të kuqe të gjakut që mund të çojnë në zhvillimin e sëmundjeve autoimune, infeksionet apo zhvillimin e sëmundjeve të trashëguara. Dhe hemoglobinë të ulët në dhuruesit e gjakut festohet, por në fëmijët, madje hemoglobinë të ulët mund të jetë për shkak të një dietë të paekuilibruar, dhe i varfër me minerale esenciale dhe vitamina trupi.


Si për të rritur hemoglobinë

Shumë prej tyre kanë dëgjuar se havjar mund të rrisë hemoglobinës, dhe ajo mund të vërtetë një ditë të rritur hemoglobinë për vlerësime të larta, por jo të gjithë mund të blej një kavanoz e havjar, për më tepër, në shumë qytete shitja e tij është e ndaluar. Përveç kësaj, ka mjete më në dispozicion. Për shembull, fruta të thata gjithsej sasia e hekurit është shumë më e lartë sesa në fruta të freskëta, pikërisht për shkak të tyre në shtëpi mund të prodhojë koncentrohen. Për të përgatitur për përzierje kajsi të thata apo kajsi të thata, arra, rrush, mjaltë, limon. E gjithë kjo është e nevojshme për të bluaj në procesor ushqim ose mulli për të marrë një përzierje homogjene. Kjo përzierje është marrë një lugë çaji tri herë në ditë para ushqimit. Përveç kësaj, ju mund të pini në vend të çajit jo infuzion të fortë e hips u rrit, e cila përmban shumë hekur, dhe një sasi të madhe të vitaminës C. Përveç kësaj vitaminë rrit thithjen e hekurit.