Formimi i arteriosklerozës tek njerëzit


Atherosclerosis fillon të zhvillohet në trupin tonë në formë të ndryshimeve në membranën e brendshme të arterieve dhe anije të tjera.
Para së gjithash, në muret e enëve të gjakut që rrjedhin depozitat rralla të kolesterolit dhe lipideve dhe yndyra ata ngjajnë njolla të vogla dhe më pas, shumë më vonë, në këto vende është formimi i pllakave aterosklerotike. Kur ngjit pllakë për fibrinë dhe të fillojnë të grumbulluar kalcium, duke ngushtuar lumen e enëve të gjakut, dhe nganjëherë të mbyllura plotësisht, kjo ndodh në zhdukje, në këtë rast ne mund të supozojmë se fillon formimin e arteriosklerozës të njerëzve.


Kur akumuluar kalcium dhe lipide, është shkelje e qarkullimit të gjakut në enët, por në të njëjtën kohë prishen pllakë dhe të vdekur, si crumbs vdekura bien në lumenin e enëve të gjakut, dhe pastaj të hyjnë në gjak në arteriet më të ulët.

Copë e pllakatë mund të ndahen të mëdha të mjaftueshme për të shkaktuar arterie bllokim, por më shumë pllaka mund të kufizojnë rrjedhën e gjakut që i jep furnizim të oksigjenit.
Kur ka një tendosje fizike në muskuj që nuk marrin oksigjen të mjaftueshëm, ajo shkakton dhimbje në muskuj që refuzojnë të punojnë, dhe lëvizshmëria njerëzore është mjaft i kufizuar.

Më e rrezikshme, për shkak të formimit të atherosclerosis, fillon të furnizimit të kufizuar me oksigjen të trurit, duke çuar në goditje.
Kur është formimi i arteriosklerozës, dhe të fillojnë të dhemb arterie arteriosklerozës dhe të rrezikshme, siç kemi thënë infarkti trurit atherosclerosis dhe aterosklerotike, por prekur shpesh nga atherosclerosis, gjymtyrët më të ulët.

Sidomos pasoja të rrezikshme ndodhin kur arteriet janë të prekur në shumë pjesë të trupit, sidomos kur zhvillimin e arteriosklerozës e gjymtyrë të ulët, në këtë rast, mund të preken zemrën dhe trurin, dhe arteriosklerozës të tillë të rrezikshme të zhvillimit të tij i pamëshirshëm.

Shumë e zakonshme është cerebrale, kur skeleti i prekur e brendshme e trurit, muret e tyre janë depozituar kalcium dhe pllakë aterosklerotike që shkakton ngushtimin e enëve të gjakut, deri në mbylljen e plotë apo zhdukje.
Nëse zhvillimin arteriosklerozës cerebrale, performanca fillon të bjerë, duke rritur lodhje, kujtesës dhe gjumi përkeqësohet, edhe pse u rrit sleepiness ditës.
Me atherosclerosis progresiv cerebrale shfaqen efekte të mëdha negative dhimbje koke, tringëllimë në veshët dhe simptoma të tjera, me furnizim të pamjaftueshëm të gjakut.

Natyra e pacientit me atherosclerosis cerebrale po ndryshon në drejtim të kundërt, nëse ai ishte koprac, ajo bëhet e kota, krenaria e tij rritet në vetë-përqëndrimi.

Nëse një person me këtë diagnozë do të fillojë për të zhvilluar hipertension, hemorragji mund të ndodhë, duke rezultuar në paralizë ose vdekje do të vijnë.
Formimi i arteriosklerozës e enëve koronare karakterizohet nga dhimbje gjoksi, të shqetësuar ritëm dhe shtrëngohet funksioni i zemrës është dobësuar.
Manifestime të shpeshta të dhimbshme e pamjaftueshmërisë koronare shkaktuar, atherosclerosis zemra vaskulare dhe për të përcaktuar gjëra të tilla është me anë të një elektrokardiogramë, por në mungesë të indikacioneve ACS nuk do të thotë se nuk ka sëmundje të zemrës.

Nëse zhvilluar arteriosklerozës e gjymtyrë të ulët, dhimbje të ndodhë shumë shpejt, ndërsa pacienti nuk mund të kalojë dhe 10 m, dhe është i detyruar të ulen dhe të presin derisa dhimbja zgjidh.
Nuk është e rekomanduar për t'u ulur me dhimbje, por vetëm të ngadalësojë dhe të përshpejtojnë hapin në fshehjen dhimbje ushtrimin e mëposhtme mund të çojë në shërim.
Atherosclerosis nuk zgjedhin njerëzit nga mosha, është se të rinjtë tashmë kanë atherosclerosis, dhe në të moshuarit atje, dhe për faktin se rritja e gjakut yndyrë-si substancë në formën e lipoproteins, është yndyrë plus proteina, depërtojnë në muret e arterieve ka grumbulluar, duke e kthyer në pllaka aterosklerotike.


Shkaku i arteriosklerozës është stres ose stresi nervor, predispozicion gjenetik, duke ngrën tepër, sidomos ushqimet yndyrore dhe ushqime të pasura me kolesterol, është gjalpë, mëlçi, vezë dhe ushqime të tjera që përmbajnë kolesterol.
Duhet të hani ushqime që përmbajnë kalium, jod dhe elemente të tjera gjurmë të përfshira në patate të pjekura, peshk deti, lakër, kallamar, molusqe, banane, kajsi, kumbulla të thara, fiq, currants zi, kopër, majdanoz, qepë të gjelbër dhe të tjera frutat dhe perimet.

Përzjerë zhvillimin e atherosclerosis pirja e duhanit, pirja e alkoolit, kështu që nëse një person i ri është mënyrë jetese të sëmurë, pirja e duhanit, pirja, pini shumë ushqimeve yndyrore, plus fakti se është një predispozitë gjenetike, ajo do të marrë atherosclerosis në një moshë shumë të re.

Për të shmangur zhvillimin e arteriosklerozës duhet lënë zakone të këqija, të humbasin peshë, hani ushqime më pak të yndyrshëm dhe holesterynosoderzhaschye të tjera dhe hani ushqime bimore, fruta, perime, qumështit, produkte të ulët-yndyrë dhe pastaj ju do të jetojnë një kohë të gjatë pa sëmundje.

Ajo duhet të përdoret droga statin është që të kontribuojë në eliminimin pllakë nga muret e anijes, kështu rrit qarkullimin e gjakut, normalizes presionin e gjakut, dhimbje dhe të shkojnë.
Këto barna përfshijnë simvastatin, fluvastatin, Lovastatin, Lovastatin, formë të zgjeruar, pravastatin ose rosuvastatin, një prej këtyre barnave gjithmonë duhet të marrë çdo person i cili është formimi i arteriosklerozës.