Sindromi arterie vertebrale


Qarkullimin e gjakut në tru është shkaktuar shpesh nga kushtet patologjike te qafes se mitres, njëri prej të cilëve - një sindromë arterieve vertebral. Problemi është shkaktuar nga një vrull ose compression të pleksus nervore ose compression të enëve të gjakut parandalon rrjedhjen normale të gjakut.

Shkaqet e sindromës së arteries vertebraleFaktorët më të shpeshta që çojnë në abuzim:

 • Kymmerly anomali;

 • vrull e muskujt e qafës fibrave zhdrejtë;

 • Osteoarthritis i ndryshimeve degjenerative të përbashkëta degjenerative në mes të 1 dhe 2 rruazë qafës së mitrës;

 • shkarkimi i arteries vertebral nga subclavian, zakonisht në anën e majtë;

 • lartë proces në formë të dhëmbëve pozita e dytë të qafës së mitrës (boshtor) rruazë.


 • Për më tepër, shkaku i sëmundjes mund të përsëritet stërvitje me twists të mprehta qafës, të tilla si palestër.

  Simptomet e sindromi i arteries vertebrale


  Në mënyrë tipike, ngjeshja e enëve të gjakut dëmton qarkullimi i gjakut në tru, e cila manifestohet si në vijim:

 • ngrirë dhimbje koke që është lokalizuar në zonën e parietal, të përkohshme dhe ballë;

 • përzier dhe të vjella;

 • ashpërsia e dëgjimit shkelje;

 • humbja e vetëdijes;

 • Pamja vello para syve;

 • tringëllimë në veshët;

 • marramendje josistematik;

 • dhimbje të syve;

 • ulje në mprehtësi vizuale;

 • angina;

 • Diplopia;

 • Shkelja e gjuhës;

 • presionin e paqëndrueshme të gjakut;

 • humbja e bilancit;

 • përkeqësimi i orientimit në hapësirë ​​dhe kontrollit të lëvizjeve.


 • Me kursin afatgjatë foto sëmundjes klinike shpesh ngjan shenjat e sulmit rastit ishemike apo goditje në tru mini.

  Diagnoza e sindromi i arteries vertebrale


  Në test në provim zbuloi ngurtësi muskujve pranë qafë, butësi proceset tërthor e rruaza të qafës së mitrës, siklet nëse është qoshja e nevojshme ose tilting kokën.
  Për të konfirmuar diagnozën, teknikat e mëposhtme:

 • Rrjedhjen e gjakut Doppler;

 • X-rrezet e shpinë qafës së mitrës;

 • Imazhe rezonancë magnetike e trurit dhe shkurt 1 rruaza.


 • Më shumë mund të kryhen teste laboratorike të gjakut dhe urinës teste për të zbuluar inflamacion të mundshme në rrënjët nervore pranë enëve të dëmtuara.

  Si për të trajtuar sindromi vertebral vertebral arterie?


  Terapia synon për të eliminuar sëmundjen si origjinën e saj dhe lehtësimin manifestimet klinike dhe dhimbje.
  Trajtimi i sindromi i arteries vertebrale është kompleks dhe përbëhet nga masat e mëposhtme:
  1. Veshja llogore jakë (posaçëm korse ortopedike qafë), e cila zvogëlon ngarkesën në rruaza dhe kufizojnë lëvizshmërinë e tyre.
  2. Përdorimi physioprocedures:

 • magnet;

 • akupunkturë;

 • phonophoresis;

 • electrophoresis;

 • ndikimi i rrymave dinamike.


 • 3. Masazh zonën e qafës.
  4. Zbatimi i vendosur të zgjedhur në mënyrë individuale e ushtrimeve.
  5. Pranimi i barnave analgjezik:

 • Baralgin;

 • Ketanov;

 • Ketorol.


 • 6. pritjes drogë anti-inflamator:

 • NIMESIL;

 • Movalis.


 • 7. Përdor mjetet që përmirësojnë qarkullimin e gjakut në tru:

 • Cinnarizine;

 • Cavinton.


 • Sindromi Operacioni arterie vertebrale është treguar në raste shumë të rralla kur trajtimi mjekësor konservator nuk punojnë për disa kurse të gjata. Kirurgjia përfshin decompression e enëve të ngjeshur dhe heqjen e kufizimeve rrënjët nervore pranë arterie. Operacioni zgjat rreth 30 minuta, është kryer duke përdorur anestezi të përgjithshme.