Metodat për të vendosur qarkullimin në trup


Gjaku - është bartës kryesor i ushqyesve dhe oksigjenit në trup. Shkelja e qarkullimit mund të shkaktojë procese të pakthyeshme në trupin tonë, në mënyrë që ata janë të mbushur me enët e gjakut. Në cilat zona nuk do të rrezikohet qarkullimin në trup, ajo sigurisht që shkakton një rënie në frymëmarrje qelizore dhe të ushqyerit. Për shkak të kësaj uria oksigjenit e qelizave mund të vdesë, dhe disa prej tyre do të kryejë më funksionet e saj themelore. Si rezultat - i tërë trupi vuan.
Çrregullime të qarkullimit të gjakut në trup mund të jetë lokal (probleme me enët e gjakut në fusha të caktuara) dhe totale (ndryshimet në organin qendror - zemra). Për të ndihmuar trupin shpëtoj nga uria oksigjenit, duhet të dini se ka disa mënyra për të rregulluar qarkullimin e gjakut në trup.


Në një gjendje të uria oksigjenit të trurit vuan kujtesës, rritjen e lodhje, të menduarit shqetësuar, mund të ndodhë dhimbje koke dhe marramendje.
Ka disa mënyra për të zhvilluar rrjedhjen e trurit e gjakut në trup.

Sepse është më mirë, duhet të shpenzojnë më shumë kohë në ajër të pastër, i ngopur me oksigjen. Është e rëndësishme që të përfshijë në të përditshmen dietë dietë të saktë dhe të ndryshme: më shumë perime dhe fruta, sidomos mollë dhe karrota. Mos harroni arra që rrisin aktivitetin e trurit dhe enët e pastra nga dehja e kolesterolit. Gjithashtu provuar efektin pozitiv të cilësisë verë të kuqe në qelizat e trurit vetëm në sasi të vogla. Është gjithashtu e rëndësishme që kjo çështje u mbajt nën mbikëqyrjen e një mjeku për të parandaluar trurin pash.

Nuk është një metodë e njohur për përmirësimin e qarkullimit të gjakut në tru, marrë aspirinë në një dozë të 75-100 mg, e cila thins gjakut, duke e lejuar atë të lehtë të kalojë nëpër lumen ngushtuar të enëve të gjakut me pllakë aterosklerotike. Ka edhe barnat që përmirësojnë rrjedhën e gjakut cerebrale (nootropics), e cila jo vetëm që përmirësojnë kujtesën dhe aktivitetin mendor, por edhe të rritur rezistencën ndaj stresit.

Arsyet më të zakonshme pse e gjakut të keq shkon në tru
1. tensioni i gjakut i lartë (hipertension). Nëse tensioni i gjakut më i madh se 130/90 mmHg, atëherë, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një kardiolog me qëllim të caktimit të trajtimit adekuat. Në fund të fundit, gjendja e presionit në tru çon në stanjacion në enët e gjakut në bllokimin e rrjetit të vogla të enëve të gjakut në dëmtim të kujtesës.

2. osteokondroza qafës gjithashtu ngadalëson rrjedhjen e gjakut në tru. Jo të gjithë e di se nëpërmjet qafës kthehen dy arteriet vertebrale që janë ngjeshur në osteokondroza që i jep kurrizit shumë pushtet. Për të konfirmuar diagnozën X-ray është e nevojshme, pastaj të caktojë një masazh ose të veshur një jakë të veçantë të shtrihet rruaza të qafës së mitrës.

Ka mënyra të reja për të zhvilluar rrjedhjen e gjakut cerebrale. Reagime të mira marrë infuzion i dyoskorey Kaukazit, tërfili i kuq dhe vzdutoplodnyka siberian. Një përzierje e proporcione të barabarta të këtyre bimëve infused vodka në një vend të freskët për 2 javë. Merrni 1 lugë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit 4 javë larg. Ajo është përdorur edhe një zierje e mëtrik lë dhe murriz.

Një problem serioz është edhe qarkullimi i varfër në organet pelvike.
Në kushtet e personit të jetës moderne shpenzon shumë kohë në kompjuter në pozicion ulur, kushton pak vëmendje për sport dhe aktivitet fizik. Si rezultat, ka stagnimit në legenit rajon dhe gjakut qarkullim. Kjo mund të çojë në sëmundje që ka organet e brendshme: mitrës, mosveprim mitrës inflamacion në epididymis, të prostatës tek burrat dhe të tjerët.

Për të parandaluar stanjacion në legen, është e nevojshme për të rritur aktivitetin fizik, e përditshme në mëngjes të ngrohtë-up, vraponte për sport në ajër të pastër, pishinë.

Çdo specialist mjekësor për të përshtatur metodat e tyre dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në zonën e legenit. Por kjo rekomandojmë ushtrime të veçanta. Për shembull, duke qëndruar alternuar heqë hips përpara aq i lartë sa të jetë e mundur, ndërsa bending në gjunjë të jetë e mundur. Ose squats me polupryseda mban një pozicion për 15 sekonda. Ju gjithashtu mund të ngrejë shtrirë pellgu, pa hequr këmbët dhe duart në dysheme, pastaj tjerr timon, shtrirë në dysheme. Nëse ju bëni ushtrimet bashku, kjo jo vetëm që do të përshpejtojë gjakut nëpër enët e legenit, por edhe forcimin e glutes dhe muskujt këmbë, duke qëndruar në formë të madhe.

Çështja më e rëndësishme është për shumë qarkullim të dobët në këmbë. Si këmbët marrin një peshë të madhe çdo ditë, në fund të ditës ndjeva dhimbje dhe trishtim në to. Shkaku dhimbje, venat me variçe dhe venat merimangë pamja është dëmtuar qarkullimin e gjakut në këmbë. Për shkak të ngarkesës tepruar apo të qëndrojnë në një pozicion për një kohë të gjatë, ka ndryshime në gjak gjymtyrë të ulët. Zakone të këqija (pirja e duhanit dhe alkoolit) të çojë në lezioneve vaskulare, duke zvogëluar forcën dhe elasticitetin e tyre.

Për të shmangur probleme serioze këmbë, stërvitje urehulyruyte. Nëse puna ulur në mënyrë periodike të ngrihen, të ecin ose të heqë këmbët e tij deri. Ka një grup të veçantë të ushtrimeve, rrit rrjedhjen e gjakut në këmbë. Ushtrimi "Birch", "biçikleta", squats, këmbët mahi dhe vrapoi jashtë. Përdorur gjerësisht venotoniky - drogë për të përmirësuar murin e enëve të gjakut, forcimin e atë dhe përmirësimin e elasticitetit.

Në mjekësinë popullore, nuk është metoda më poshtë përmirësuar qarkullimi në këmbë, të marrë një zierje Adonis moçal apo kënetë. Merrni një lugë gjelle e bimëve në gotë me ujë dhe vlim për 5 minuta. Insistojnë dhe derdh 200 ml ujë të valë. Merrni para ngrënies për 3 javë për 1 tbsp