Spider veins dhe rosacea në fytyrë


Pasi, duke kërkuar në pasqyrë, papritmas zbulojnë në fytyra e tij dukej e paqartë se ku rrjetë vaskulare. Ajo do të duket një defekt të vogël kozmetike, por nuk është disi në vetvete. Le të përpiqemi së bashku për të korrigjuar situatën. Si për të kuptuar se çfarë merimangë venat dhe rosacea në fytyrën e saj në artikull.
Që këto ia plas "venave" dhe "yjet" nuk janë të rrezikshme. Por nën ndikimin e diellit, ndryshimet e shpeshta në temperaturë (sauna, dhomë me diell, pako përdorimi akull dhe madje disa kozmetike alkooli që përmbajnë) anije të vogla gjithnjë e zgjeruar. Cosmetologist besojnë patologjinë rosacea enëve të gjakut, të cilat shpesh ndodh në fytyrë, sidomos ata me lëkurë të thatë ose capillaries janë afër lëkurës.Për më tepër, një herë u shfaq, ky yll vetë zhduket. Kur kapilarët intradermal humbasin ton e tyre, dhe pastaj ka spider veins. Dhe kjo mund të jetë disa arsye:
- Faktorë hormonal (kryesisht në gratë, veçanërisht gjatë shtatzënisë);
- predispozicion gjenetik;
- hipertension;
- sëmundje kronike të mëlçisë;
- Vizitoni banja të shpeshta, sauna;
- abuzimi me alkoolin;
- Puna e rëndë fizike.

Si patologji të tilla vaskulare në rosacea mund të jetë një manifestim i sëmundjes, ajo duhet të trajtohet seriozisht. Pra, prania e problemeve shëndetësore të fillojnë për të zgjidhur problemin e venat merimangë duhet të trajtojnë sëmundje, e cila i ka shkaktuar ato. Por në qoftë se ju të gjithë e shëndetit, kapilarët drejtë atëherë zgjeruar - kjo është e metë e zakonshme kozmetike që mund të dobësojë mënyra të ndryshme në shtëpi.


Metodat e heqjes venat merimangë dhe rosacea
Përjashton dëme në indet përreth dhe enët e gjakut të shëndetshme. Për më tepër, pasi aplikimi i kësaj lë mbresë teknikë mbetet.

Lazer
Metoda është efektive, por ajo ka të meta. Energjia e rreze lazer është zhytur jo vetëm anije zgjeruar, por lëkurë mbi të, dhe kjo mund të shkaktojë humbjen e saj. Lazer ka kuptim për të aplikuar për neto gjerë kapilar.

Electrocoagulation
Metoda e vjetëruar dhe traumatike. Kjo është pamja e plagët.


Zierje për trajtimin e lëkurës
Mix sasi të barabartë të urtë dhe Arnica. Krijoj 2 lugë Mbledhja e 2 gota ujë të valë dhe le të krijoj. Yndyrat naftës pluhur të lëkurës, të përziera me luledielli dhe misri. Pastaj të pastruar lëkurën me një shtupë pambuku zhytur në infusions bimor tendosura.

Locion për lëkurë me vaj
Tërësisht lëvizje vezë e bardhë dhe të përziejnë atë me 1/2 filxhan vodka dhe lëng i 1 limoni. Lahen locion në mëngjes.

Maskë e marule për plakjen e lëkurës
Hidh sallatë copëtuar pak ujë, vlim për 5 minuta. Vendos zier lë garzë dhe të aplikojnë në lëkurë në formë të nxehtësisë. Të lëngshme e mbetur mund të përdoret për të fshirë fytyrën dhe kompresa të tij. Mbani maskë për 20 minuta, pije me ujë të ftohtë. I përshtatshëm për çdo lëkurë.


Locion kozmetike për lëkurë të ndjeshme dhe të hollë
Brew 4 tsp Barishte të thatë filxhan urtë ujë të valë. Insistojnë 10 minuta, tendosje dhe shtoni një sasi të barabartë të qumështit. Kujdes lahet lëkurën tuaj në këtë mënyrë, lehtë vajos krem ​​yndyrë, dhe pas 20-30 minuta pije me qumësht mbetur.

Një kompresë të ftohtë për të gjitha llojet e lëkurës
Përgatitja infuzion e nenexhik barishte: pour 1 tbsp Materialet e papërpunuara filxhan ujë të vluar, të lënë për 30 minuta, tendosje. Njomet leckë në infuzion dhe atë të bashkëngjitni një fytyrë të pastër. Temperatura është jo më shumë se janar 05-18 ° C.


Maskë patate të lëkurës me vaj
Përpiluar 5-6 shtresa të garzë (leckë pambuku) me bollëk zhytem në lëng patate dhe të aplikoni në fytyrë për 30 minuta. Lahen me ujë në temperaturën e dhomës.

Mask nga një përzierje e bimëve medicinale për vasoconstriction
Mix 1 lugë gjelle kulpër copëtuar leh, herbs celandine dhe lëng aloe. Hidh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 30 minuta. Pastaj tendosje, thith një leckë në infuzion dhe të aplikojnë atë në fytyrë. Të mbajë për 15-20 minuta, pije me ujë të ngrohtë.

Zgjerimi i enëve të vogla është shumë i dobishëm për të ngrënë ushqime që janë të pasura me vitaminë P (taninet, bioflavonoids); ajo rrit rezistencën kapilar dhe eliminon pėrshkueshmėrisė e tyre në rritje. Pra, shpesh hani hikërror, domate dhe speca, të gjitha llojet e lakër, panxhar, karrota, patate, majdanoz dhe selino, limon, rrush pa fara e zezë dhe chokeberry, kumbulla dhe rrush. Rastësisht, hips çaj, sidomos jeshile dhe Rose përmbajnë vitaminë R. Megjithatë dobishme kjo vitaminë e rëndësishme është vetëm në kombinim me vitaminë C.


Për të eliminuar rrjeta kapilar
Pini 3-4 herë në ditë para ushqimit 50-100 ml lëng patate të freskët për 10-14 ditë.

Në Krasnaya lëkurën
Lë grimcuar brewed pije në vend të kulpër çaj. Pije ka një efekt pozitiv në lëkurë. Me përdorim të rregullt tërheqje të kuqe, dhe lëkura bëhet i pastër.