Stenting arterie koronare


Me rritje simptomat e sëmundjes koronare të zemrës dhe manifestimeve tjera të aterosklerozës është stenting justifikuar e arterieve koronare. Kjo është një procedurë e zakonshme që, së bashku me unazës jep një rezultat të mirë.

Indikacionet për stenting e arterieve koronarePasi mjekët kanë mundësi për të kryer X-rrezet e arterieve me futjen e mesme kontrast që u lejon atyre për të shqyrtuar mur brenda, hulumtuesit veten se si ju mund të përdorni procedurën me efekt maksimal. Në rast të pllakave aterosklerotike, dhe ngushtimin e enëve të gjakut, ata mund të zgjasë direkt gjatë angiography koronare. Ahyoplastyka dhe stenting e arterieve koronare është pjesa e fundit e procedurës - vendin vasoconstriction themeluar me anë të X-rrezeve, sjell një kateter të posaçëm me një tullumbace. Duke përdorur kontrasti tullumbace material është pllaka të fryra dhe prypechatuye e kolesterolit në muret e enëve të gjakut, duke zgjeruar lumen. Efekti i këtij trajtimi nuk është e gjatë. Por nëse ahyoplastyku vendosje të plotë stent me çelik mjekësore të veçantë me një anije humanitare mbajtur gjerësi normale për vite me rradhë. Indikacionet për stenting shfaqen faktorët e mëposhtëm:


 • sëmundje koronare të zemrës;

 • angina;

 • atherosclerosis;

 • infarkt miokardi.


 • Trajtimi dhe rehabilitimi pas stenting e enëve koronare


  Që nga stent është pa hapjen e gjoks, një kateteri me një tullumbace dhe një unazë metalike të depërtojnë nëpër hapësirë ​​hapjes ngushtimi në dorë ose në zonën ijë, në arteriet e mëdha pas operacionit është e nevojshme për të minimizuar gjakderdhje nga zona e shkrimit. Kjo humbje e gjakut është shkaku më i zakonshëm i komplikime menjëherë pas procedurës. Në lidhje me këtë, ajo është e rekomanduar për të plotësisht të bllokoj e birë pacientit një ditë dhe për të mbajtur pjesën tjetër shtrat për një javë pas operacionit. Stenting përgjithshëm i arterieve koronare shkaktojnë komplikime të tilla si:


 • infarkt miokardi në fazën akute;

 • pash;

 • Reagimi alergjik ndaj kontrast bojë;

 • gjakderdhje nga faqja shpim, arteria aneurysm përmes të cilit ka pasur një pasazh i kateterit;

 • Rritje përbrenda stent në indet dhe rishfaqja e atherosclerosis;

 • bllokimi i enëve të gjakut, trombozë.


 • Megjithatë, numri i pacientëve të cilët janë ballafaquar me këto probleme, i papërfillshëm - më pak se 2% të të gjitha transaksioneve përfundoi pasoja negative. Pothuajse gjithmonë komplikime pas stenting koronare mund të parandalohen me një trajtim të veçantë dhe rehabilitimin e duhur.

  Pacienti duhet të marrë drogë që hedh lëng gjak, anticoagulants, nitrateve dhe droga të tjera. Themelore përfshijnë droga e mëposhtme:

 • Aspirinë për të parandaluar densitetin e tepruar dhe viskozitet të gjakut.

 • Plavyks, Klopylet, klopidogrel dhe të ngjashme drogat që shkaktojnë vasodilation vazhdueshme dhe lehtësimin vrull.

 • Lovastatin, Pravostatyn, simvastatin ose statin tjera, rregullimin e kolesterolit në gjak. Është një domosdoshmëri për pacientët me diabet, trashje, miokardit.

 • Bisoprolol, Karvoprolol dhe blockers tjera për të zvogëluar gjasat e sulmit në zemër.

 • Medikamente tuaj të zakonshme që të normalizojë presionin e gjakut.


 • Jeta pas stenting arterie koronare


  Pas stenting ju do të duhet të ndryshojë në mënyrë drastike stilin e jetës tuaj. Para së gjithash, një muaj pas operacionit duhet të kujdeset për rritjen e aktivitetit fizik dhe rregullimin e peshës trupore. Ushtrime gjimnastikore dhe dietë për të kolesterol më të ulët është e nevojshme. Është gjithashtu e rekomanduar për të ndaluar pirjen e duhanit, alkoolit dhe ushqim të shpejtë. Kjo - një garanci që të lëvizë operacion do të japë fryt. Nga rruga, Kundërindikimet për arteries koronare stenting shumë pak:


 • zonë shumë e madhe nga ngushtimi i arterieve;

 • brishtësia e mureve të enëve;

 • frymëmarrjes rënda dhe dështimi i veshkave;

 • alergjik ndaj jod.


 • Kjo e bën procesin të kuptueshme për pothuajse të gjithë.