E cila çon në formimin e clots gjakut dhe emboli


Tromboembolise trombozë ndryshon nga ajo në rastin e parë - ajo është një proces, dhe i dytë - një fakti të kryer. Kur trombozë është formimi i një mpiksje gjaku, e cila është aktivizuar gjatë mureve kimike, mekanike ose bakteriale dëme anijes. Thromboembolism karakterizohet nga bllokimi i lumen të enëve të gjakut janë formuar arsimin tromboznыm.
Trombozë është e mprehtë dhe e thjeshtë. Forma akute e sëmundjes zhvillon në mënyrë të shpejtë që nganjëherë mjekët nuk kanë kohë për të marrë hapat përkatëse adekuate. Për të shmangur pasoja të rënda, është e nevojshme për të gjetur se çfarë çon në formimin e clots gjakut dhe thromboembolism.Shkaqet e trombozë
Shkaku më i zakonshëm i sëmundjes është formimi krupnoochahovoho infarkt miokardi, në të cilën nuk është shkatërrimi dhe humbja e shumë qelizave të zemrës eventualisht zëvendësuar nga ind lidhës. Megjithatë, këto pëlhura vetëm afër defektin rezulton, ata nuk marrin pjesë në funksionin kontraktil e muskulit të zemrës, si dhe palakueshëm. Zakonisht në vende të tilla nuk është një ngadalësimin e fluksit të gjakut, e cila çon në formimin e një mpiksje gjaku.

Një tjetër shkak i trombozës akute është operacioni në zemër dhe enët e mëdha. Duhet të theksohet se çdo operacion i tillë ka rreziqe të caktuara dhe ndërlikimet që mund të jetë fatale. Përveç kësaj, të shkaktojë një trombozë akute mund të helmimit kimike të lëngshme, ndikimi i infeksioneve virale dhe bakteriale, si dhe çrregullime të ndryshme gjenetike që papritmas të marrë një formë akute të kursit.

Trombozë zakonshëm shpesh i paraprin venat me variçe e gjymtyrë të ulët. Ky model lejon për të zbuluar sëmundje dhe të bëjë atë të shmangur pasoja të padëshirueshme.

Shkaqet e clots në enët e gjakut:
- dëmtimi i enëve të gjakut, si pasojë e traumave mekanike, inflamacion ose infiltrimit te bakteret, viruset dhe toksina;
- koagulimit të gjakut për shkak të anomalive kongjenitale apo ekspozimit të qelizave të gjakut të agjentëve bakteriale dhe virale, dhe medikamente nganjëherë të caktuara;

- abuzimi dhe ngadalësuar rrjedhjen e gjakut për shkak të compression të arteriet dhe venat e variçe dhe dështimit ndenjur zemrës dhe rritjen e viskozitetit të gjakut.
Clots mund të krijojnë jo vetëm në arteriet dhe venat, por edhe në zgavrën kardiak.

Shkaqet e clots gjakut në arteriet
Shkaku kryesor i sëmundjes është atherosclerosis, ku arteriet janë depozituar në muret përfshijnë lipidet dhe kolesterol, gjë që çon në formimin e pllakës aterosklerotike. Sipërfaqja e pllakave të tilla të fillojnë për të sulmuar mpiksjen fibrinoze dhe trombocitet, duke formuar një mpiksje, të cilat më vonë kthehet në orhanyzovavshuyusya strukturë të dendur.


Clots gjakut në enët e
Clots kryesore shkaku gjakut në venat është e dëmtimit të enëve të gjakut që të çon për trombozë dhe phlebemphraxis. Kur thrombophlebitis ndodh formimin trombo në mur përflakur anije, të ndihmuar nga infeksion viral dhe bakterial, të blera apo kongjenitale defektet e zhvillimit, venat me variçe, sulm kimik dhe faktorë të tjerë. Phlebemphraxis është formuar pa shenja inflamatore.

Clots gjakut në zgavrën e zemrës
Shkaku kryesor i sëmundjes është ngadalësuar rrjedhjen e gjakut në infarkt miokardi pas operacionit në zemër dhe instalimin e valvulave artificiale. Shpesh, clots gjakut në zgavrën e zemrës ndodh për shkak të valvulave të lindura apo të fituara të zemrës, proceset aterosklerotike dhe toksike dhe infektuese infarkt lezione.


Faktorët e rrezikut për trombozë:
- atherosclerosis;
- venat me variçe;
- diabeti me lezione vaskulare;
- thrombophilia;
- obliterating endarteritis;
- ethe reumatike akute;
- dridhje atrial.

Pasojat e clots gjakut dhe emboli
Rreziku i trombozës është një mpiksje gjaku që e ka formuar mund të bllokojë plotësisht lumen. Për më tepër, një bllokim i tillë mund të ndodhë jo vetëm në vendin e origjinës së saj, por edhe në çdo organe të tjera të largëta. Kjo është për shkak të vrullshëm mpiksje që udhëton nëpër enët me gjak për aq kohë sa nuk ka pastrimin refuzo të gjitha anijet e tjera që çojnë në zhvillimin e thromboembolism.


Pasojat e thromboembolism:
- përçarje e trupit ose gjymtyrë, shpesh duke përfunduar me gangrenë;
- embolizëm pulmonar, i cili mund të rezultojë me vdekje;
- infarkt miokardi;
- Infarkt të trurit;
- bllokim i arterieve që furnizojnë me gjak organet.

Trajtimi i clots gjakut dhe emboli
Trombozë akute zakonisht kërkon trajtim kirurgjik si thromboembolism, pasi këto sëmundje janë një kërcënim i madh për jetën e njeriut, dhe për këtë arsye duhet të eliminojnë ato shpejt. Kur simptomat e thromboembolism të tilla si dhimbje në gjymtyrë, mpirje dhe lëkurë të zbehtë duhet të thërrasë një ambulancë.

Ndërsa duke pritur për mjekun, ju mund të marrë drogë analgjezik, pentalhin tillë, ose paracetamol Analgin dhe antispasmodics - trymedat, papaverine apo pa-spa. Për gjymtyrë e prekur është e rekomanduar për të aplikuar akull.

Operacion të hequr një mpiksje gjaku mund të jenë edhe të hapur dhe endoskopik, ky i fundit është kryer duke përdorur pajisje të veçantë që është injektuar përmes kateterit në sistemin e qarkullimit. Në mënyrë për të parandaluar formimin e mpiksjen e gjakut dhe tromboembolike mbajtur pritjen e barnave, të cilat kanë për qëllim zvogëlimin e koagulimit të gjakut. Është gjithashtu koha e këshillueshme për të eliminuar këta faktorë çojnë në sëmundje të tilla si venat me variçe.