Bronkit Simptomat trajtimit Bronkit dhe parandalimi brohyta


Bronkit Simptomat TrajtimiNëse pini duhan, unë dua për t'ju tërhequr vërejtjen se ju keni një rrezik në rritje për bronkit.
Sëmundja E manifestohet nga pezmatimi i mukozës mureve të tubave bronkial, e cila është një rrjet të gjerë e tubave të ndryshme me diametër që kryejnë ajrin që është thithur në dritë. Firë e infeksionit dhe inflamacion në bronke, fillon shkelur qarkullimin e ajrit përmes edemë bronkial dhe departamentit të mukusit të mëdha. Shumica bronkit zhvillohet pas infeksioneve respiratore akute apo ftohjet.

Në manifestimet e para të ftohjet Unë personalisht pi pije xhenxhefil, një gjë e çuditshme mirë dhe sa shpejt kuruar një të ftohtë.

Bronkit si një sëmundje në zhvillim në njerëz kategorinë e moshës prej 20 deri 39 vjet dhe arrin kulmin e saj, mesatarisht, për 69 vjet. Faktorët që kontribuojnë jo vetëm mund por tymi pluhur, gazra toksike, alkool, hipotermi dhe, kaq të çuditshme të mjaftueshme - acid klorhidrik. Kjo e fundit mund të irritojë mukozën bronkiale në një gjendje të tillë si zbaticë gastroesophageal. Kjo është kur acid klorhidrik merr përsëri nga stomaku në fyt dhe ezofag.

Bronkit, kundër rrjedhës së procesit është bronkit akut dhe bronkit kronik. Ekspertët kronike bronkit besojnë se në qoftë se një person ankohet për kollë për më shumë se 3 muaj për dy ose më shumë vite të njëpasnjëshme.

Simptomet e bronkit


Mbani në mend se kollë - një funksion natyror mbrojtës i trupit tonë. Dhe si pjesë e kollitjes - për të pastruar rrugët e frymëmarrjes, "e dobishme" është një kollë lagësht. Herët në kollë e sëmundjes është e thatë dhe e dhimbshme, sidomos në periudhën e natës. Nëse ju otkashlyvaete verdhë-gri ose edhe pështymë gjelbër, ju simptomë e parë e bronkit. Në rastet më të rënda, pështymë mund të jetë papastërti gjak.

Edhe pse të qartë ose të bardhë kollë mukozë, si dëshmi e bronkit, por nuk ka shenja të infeksionit bakterial. Përveç të kollë me gëlbazë, simptomat e bronkit do spazma dhe dhimbje në fyt, ngjirurit e zërit në gjoks dhe gulçim. Gjithashtu, rrit temperaturën e trupit, por jo numra të larta dhe, natyrisht, e përgjithshme do të jetë më e mirë. Një person i cili është i sëmurë me bronkit, ndihet i thyer, i dobët, i lodhur shpejt, jo vetëm në punë, por edhe në shtëpi të relaksuar fundjavë.

Trajtimi i bronkit


Bronkit Trajtimi ka për qëllim heqjen si shkaqet e sëmundjes dhe simptomat që shqetësojë njeri. Për të lehtësuar thatë kollë përshkruajnë fonde protykashlevыe, ndërsa kollë me lagështi - drogës që përmirësojnë një pështymë shkarkimit. Për të eliminuar vrull e bronke caktojë agjentë që rrisin bronke (ephedrine, aminophylline, etj). Një lozenges thjeshtë kollë të hequr dhimbjen dhe fyt gërvisht.
Ju gjithashtu duhet të pini shumë lëngje të ngrohta dhe të hani ushqim që është i pasur me proteina, vitamina dhe elementët gjurmë. Nëse ju keni mundësinë për të blerë një humidifier, ajo do të ndikojë pozitivisht në gjendjen e ajrore tuaj. E pra, në qoftë se kjo nuk është e mundur - mund të vihet në afërsi të pajisjeve për ngrohje shishe të ujit ose të njomet një leckë të zhduket gradualisht lagështi. Vidyazykavshys duhanit, caffeine dhe ushqime që irritojë fytin tuaj, ju do të përmirësojë gjendjen tuaj dhe të përshpejtojë procesin e shërimit.

Nëse është e nevojshme, kur bashkuar nga nje infeksion bakterial, nje specialist mund të nxjerrë terapi antibiotik. Mjeku do të monitorojë efektivitetin e këtij trajtimi, sepse shpesh ndodh që bronkit patrajtuar është tokë për zhvillimin e astmës.
Ju me siguri mund të përdorni ilaçe tradicionale. Siç rekomandohet nga pijshëm tepruar 3-4 gota supë nga këto barëra janë djersitës shkëlqyer thotë: nenexhik, i urtë, gjethe delli, xhenxhefil me mjaltë, çel bli. Efekt expectorant ka lëng të qepë apo lakër. Për të përgatitur një expectorant duhet të marrë 5 lugë gruri rrënjë bari dhe 3 lugë karamele mente. Hidh gjitha tre gota ujë dhe çiban, pastaj le të qëndrojë dhe tendosje. Merrni një zierje duan të 1/3 filxhan tri herë në ditë para ushqimit.

Një shijshme interesante dhe është ilaç braziliane popullore për bronkit. Ai përbëhet nga banane për të lëvizur në qull me miell misri dhe i hedh ujë të nxehtë, duke shtuar sheqer. Hani këtë qull duhet gjithmonë të ngrohtë. Gjithashtu mendoj se të gjithë të paktën një herë në jetën e tyre përjetuar inhalimi i patateve, të cilat mund të modifikohet duke e shtuar disa pika vaj pishe.

Bronkit Parandalimi


Bronkit Parandalimi është pjesa tjetër e duhur, kalitje të trupit, stërvitje (për të mbështetur veprimtarinë e sistemit imunitar), ndërprerja e duhanit (e përfshirë pasive) dhe alkoolit. Një komponent i rëndësishëm i parandalimit do të luftojnë me pluhur, tymi, tymi dhe lagështia. Me shtrembërimin e mur ndarës hundës, apo prania e polyps, duhet të adresojë këto çështje për të përmirësuar frymëmarrjen hundës dhe ventilim të plotë.

Dhe, sigurisht, higjienës personale dhe përdorimin e frutave të freskëta dhe perime në sasi të mëdha, për të përmirësuar rezistencën e trupit tuaj ndaj mikroorganizmave të ndryshme të dëmshme. Në fëmijët, parandalimi primar është trajtimi në kohë i rinitit zgjatur kronike dhe sëmundjeve inflamatore të rrugëve të frymëmarrjes.
Nëse keni provuar të gjitha metodat e trajtimit të bronkit përfshirë recetave popullore dhe bronkit nuk është, unë ju rekomandojmë që të provoni terapive alternative të përdorimit të tilla trajtime orientale, domethënë të kalojë një trajtim gjithëpërfshirës, ​​i cili duhet të përfshijë të gjithë acupressure trupit dhe akupunkturë, E pra, asnjë të keqe do të mirëpresë ilaçe tibetian.


Sigurisht, shumë këshillat dhe mund të vëzhgojnë ato në shpresën e përmirësimit të sëmundjes. Por, ende duhet të shihni një specialist që e di se cilat droga do të jetë efektive me rastin tuaj të veçantë se masat parandaluese duhet të ndiqen për të parandaluar shpërthimet e përsëritura. Prandaj, të kujdeset për veten dhe të qëndrojnë të shëndetshme!