Vasomotor rinitit - Trajtimi


Vasomotor rinitit ndodh kur përflakur vazhdimisht mukozën e hundës, nuk kullojnë hundët, zënë hundët këtë. Pas që ka sëmundje? Rinitit provokatorë vasomotor është e ftohtë, stresi emocional, R3r3r335. alkool, tymi i duhanit, dështimi hormoneve në trup, ajri shumë lagështi ose, erë shumë të mprehta anasjelltas thatë dhe pluhur, shpesh parfume, kimike shtëpiake, ushqim që përmban erëza nxehtë dhe erëz. Shpesh, kjo sëmundje prek pacientët me astmë.Llojet e vasomotor rinitit

1. idiopathic;


2. hormonale;


3. Ilaçet;


 

4. Reflex;


Simptomat e kësaj sëmundjeje janë holluar me ujë hundës karakter shkarkimit; teshtitjes, bllokimet e trafikut të vazhdueshme hundës, një person është shumë e vështirë për të marrë frymë.


Kush prirur të vasomotor rinitit?

1. Njerëzit të cilët shpesh përdorin vasoconstrictor bie më shumë se 10 ditë, ka rinitit drogës-nxiti. Nëse përdorimin e tyre të gjatë, pacienti bëhet i varur nga to, dhe pa to frymë hundë, ai është mbytës, kështu që ai duhet të vazhdojë dripping hundë. Gjithashtu, përveç pikat mund të shkaktojë sëmundje dhe këto barna - methyldopa, frenuesit, Reserpine, medikamente të ndryshme hormonale kontraceptive. Si ndikojnë ato në zgavrën e hundës? Ata rrisin gjak plotësimin e saj, sepse ajo zhvillon vasomotor rinitit.


2. Në adoleshentët dhe gratë shtatzëna duket rinitit hormonal.


3. Një nga rinitit idiopatike është e vështirë për shkak se faktorët e zhvillimit të saj jo e lidhur simptome.


4. Meshkujt mbi 40 të cilët janë të varur nga alkooli, sidomos birrë, nuk shikuar dietën e tyre kanë një rinitit refleks. Ajo gjithashtu ndodh në pothuajse të gjitha për shkak të të ftohtit.


Trajtimi i vasomotor rinitit

Trajtim efektiv mund të jetë një mjek, kështu që është e rëndësishme për të adresuar Ent. Ai mund të diagnostikojnë sëmundje pa një rritje në turbinate ulët hundës, të cilat janë reduktuar shumë keq. Gjithashtu, kur Mukoza vasomotor rinitit zbehtë, flushed, cyanotic.


Trajtimi i këtij lloji të rinitit është i nevojshëm për shkak se në qoftë se le gjëra rrëshqitje, personi do të ketë pasoja katastrofale - polyps në hundë, pezmatimi i veshit të mesëm, sinusit kronik. Polyps janë natyra mirë i arsimit, i cili në rritjen e saj plotësisht të bllokojë frymëmarrjen.


Trajtimi i vasomotor rinitit është i ndarë në kirurgjike dhe mjekësore. Trajtimi i drogës është pika Ent qëllimi mjeku alergji hundës, zgjidhje kripur, e cila është e nevojshme për të larë pasazhe të hundës (shpesh të ujit të detit), decongestants gojë, steroid në formën e pikave të hundës -. Fluticasone, beklometazoni, budesonidit, dhe kështu me radhë D. Ata janë përdorur më shpesh si sprays. Nëse rinitit është shumë e vështirë rrjedh durueshëm emëruar bllokada vnutrirakovinnye, të cilat përmbajnë prokainë, natyrisht, injeksione të barnave steroide. Gjithashtu lidhur me akupunkturë komplekse, fizioterapi (electrophoresis).


Metodat kirurgjikale përfshijnë kirurgji për të reduktuar fund turbinate, përmes pacienti i tij rimëkëmbet frymën e tij. Gjithashtu kohët e fundit të bëhet metoda të njohura të tilla si shpërbërjen tejzanor, photodestruction lazer, vnutrirakovinnaya radioelektrokoahulyatsiya, submucosa vazotomiya.


Mjetet juridike popullore për trajtimin e vasomotor rinitit

Sigurisht, ju mund të përdorni të holla, por ende mos harroni të kontrolloni me mjekun tuaj nëse ju aplikoni ato.


1. Excellent mjet hundës zgjidhje instalacioni i mjaltit - ju duhet të marrë një lugë çaji mjaltë. Shkrihet në një gotë me ujë të ngrohtë. Tërësisht përzierje dhe gërmoj një gjysmë pikatore në çdo vrimë hunde 3 - 4 herë në ditë.


2. Një mjet i shkëlqyer kundër baktereve është vaj bredhi, mund të përdoret për mbytje apo ndezjes naftës.


3. Bury hundën në lëng panxhar, ajo ndihmon për të reduktuar mukusit të tepërt.


4. Ajo është e mirë për të larë hundës kalendar zavarennoy tretësirë. Për ta bërë këtë, të marrë 1 lugë gjelle e Calendula, gjysmë litër ujë, vlim, të lënë dhe varrosur. Kjo do të ndihmojë në marrëveshje me inflamacion.


5. Hiq zgjidhje ënjtje e kripë deti dhe vaj eukalipt.


6. Rikthe hundë dhe paranasal aplikacionet sinuset ndihmë bazuar në balta e kuqe.


7. Mënyra më e mirë e njohur dhe të gjithë janë nuhatës mbi patate gatuar, inhalimi heq të gjitha simptomat e vasomotor rinitit.


Ju nuk duhet të harrojmë për masat parandaluese për këtë sëmundje potryvozhyly ju nuk keni nevojë që të përpiqen për të fus veten nga irritues që shkaktojnë vasomotor rinitit - tymi i duhanit, pluhur, erë të mprehtë. Shmangni përdorimin e vasoconstrictor pika. Ne kemi nevojë për sa më shumë sportive. Zahartuyutsya dhe vazhdimisht thithin ajër të freskët. Ju jo vetëm që do të forcojë sistemin imunitar, dhe të mbrojë sistemin nervor nga stresi.


Nëse keni sëmundje nuk duhet të vetë-mjekoj apo mendoni se ajo do të kalojë në vetvete, konsultohuni menjëherë me mjekun i cili do t'ju ndihmojë dhe të përshkruajë trajtimin e nevojshëm, bie shkurtër e kirurgjisë. Mos harroni, çdo operacion ndikon negativisht në shëndetin e njeriut. Prandaj është e rëndësishme për të trajtuar vasomotor kohë rinitit!