Rinitit Vasomotor ose inflamacion i mukozës nazale


Rhinitis Vasomotor ose inflamacion i mukozës nazale që ndodhin në pacientët me çrregullime të sistemit nervor autonom.
Për shkak të faktit se sistemi autonom nervor është përgjegjës për organet e brendshme, duke përfshirë limfatike dhe enët e gjakut të dhe në prishjen e sistemit nervor autonom, ka rinitit vasomotor, karakterizuar nga kongjestion nazal papritur, për shkak të zgjerimit të enëve të gjakut.
Rinitit Vasomotor ose inflamacion i mukozës hundës që ndodhin në një ftohtësi të mprehtë, dhe ajo redukton sistemin imunitar, duke çuar në pranimin e infeksionit, dhe procesi merr një natyrë kronike. Kështu, duhet të theksohet se vasomotor rinitit është i ndarë në akute dhe kronike, ndërsa rinitit akut është ftohtë e zakonshme, e cila ka pësuar çdo person.


Kronike e karakterizuar nga shkarkimi i bollshëm hundës, akumulimin e mukusit në nasopharynx dhe nuk ka acarim i cik e sipërme, krahë hundë, një njeri vë hundën e tij dhe ai fillon të gërhij gjatë gjumit dhe i durueshëm ditën teshtin, ndjenja lodhur dhe i përgjumur.
Vasomotor rinitit ka dy forma, është alergjik dhe neurovegetative, me rinitit alergjik mund të zhvillohet nga droga, bakteret, polen e bimëve lulëzuar, pupla, flokët, pluhuri shtëpiake dhe produkteve të tjera të mbeturinave.


Rinitit neurovegetative, siç kemi vërejtur, varet nga sistemi nervor dhe mund të shfaqet si përçarje e sistemit endokrin. Prandaj, shtohet hundës mukozën, dhe ka ndryshime të caktuara që karakterizohen lirimin e mukusit dhe simptoma të tjera, sytë e përlotur, mukusit, kongjestion i hundës, dhimbje koke, dhe karakteristikë tjetër e sëmundjes, simptomat.
Shumë shpesh, rinitit vasomotor, ose inflamacion i mukozën e hundës mund të marrë formën e alergjik kombinuar me çrregullime bronkial, astma ose bronkit.

Rhinitis alergjik ndodh në sëmundjet e dhëmbëve, tëmthit fshikëz, sinusin dhe ndryshimeve patologjike në të tjera të pacientit. Në lidhje me këtë përpara se të filloni trajtimin, ju duhet të kaloj nëpër një inspektim të plotë dhe të identifikojnë arsyet që shkaktojnë vasomotor rinitit, një allergist është gjetje veçanërisht e rëndësishme, si ajo do të mbajë një hyposensyvylyzatsyyu të veçantë, e cila do të lejojë trajtim të shpejtë dhe të saktë.
Lajm i keq është se rinitit vasomotor është hypertrophy e mesme e predha, në këtë rast, kirurgji, dezintegrimit ultratinguj, kryodystruktsyya, halvanokaustyka dhe veprime të tjera terapeutike.


Në rinitit vazhdueshëm vasomotor mund të përdorë për të operacioneve që lidhen me mur ndarës hundës, të cilat rrisin do të krijohet rrjedhje e mukusit dhe frymëmarrjes hundës.
Në rast të rinitit shumë kanë filluar të përdorin vasoconstrictor ndryshme bie, i quajtur lloji, nazol, halazolin, naftizin dhe të tjerët që kontribuojnë zbritnin orenditë e zgavrën e hundës, e cila lejon më shumë frymëmarrje të lirë përmes hundës.
Duhet të theksohet se droga që ngushtojë enët e gjakut në mukozës së zgavrën e hundës, mund të sjellë lehtësim në mënyrë të drejtë të shpejtë, por efekti terapeutik është i shpejtë dhe inflamacion përsëri fillon të mundojnë njeriun, edhe më shumë se sa në përdorimin e këtyre barnave.

Ky proces quhet "reagim", dhe në këtë mënyrë, më shumë njerëz përdorin këto vasoconstrictor, më keq bëhet.
Sidomos telash i madh mund të sjellë një nafazolyn rënie ose naftizin dhe shkencëtarët vërejnë se përdorimi i pikave të tilla për një javë të çon në varësisë, dhe një herë një person pushon për të përdorur këto pika, procesi i mukusit fillon me një zhurmë.
Kjo varësi është e rregulluar nga truri kur përdorimi i drogës çon në ndryshime funksionale dhe strukturore në tru që mund të sjellë dëme të pariparueshme për shëndetin.


Përdorimi i naftizina shpeshta dhe si pikat çon në faktin se njerëzit vazhdimisht në këmbë me një hundë të zihet fryma.
Rinitit Vasomotor dhe të tjera në zhvillim në temperaturë të ulët të ambientit, kur të ekspozuar ndaj stimujve kimike, edhe kur merrni ilaçe që ndikojnë në ecurinë e sistemit autonom nervor, duke përfshirë dystonia vegjetative-vaskulare.
Prandaj, trajtimi i rinitit përfshin duke u shpëtoj prej ënjtje mukozën e hundës dhe për të eleminuar problemet që çojnë në zhvillimin e këtyre patologjive.

Për të eliminuar puffiness mund të përdoren electrophoresis, terapi lazer, ultratinguj dhe metoda të tjera.
Efekti i të gjitha këtyre trajtimeve, pothuajse të njëjta, për shkak të faktit se trajtimi i vasomotor rinitit është ndikimi në të gjitha pjesët e procesit patologjike. Ky proces është që të forcojë enët e gjakut të mukozën e hundës, korrigjimin e mur ndarës hundës në dhe rrjedhjen e lëngjeve nga zgavrën e hundës dhe qarkullimin normal të gjakut në mukozën e hundës.

Për të forcuar muret e enëve të gjakut që ndodhen në mukozën e hundës injektuar drogës që forcojnë futjen e këtyre barnave në mënyrë të sigurtë dhe të prodhuara më shpejt se electrophoresis, dhe pastaj ne të kryer terapi lazer.

Kjo metodë është një metodë efektive lejon të rrezatoj sipërfaqen e mukozës, të nevojshme në trajtimin e vasomotor rinitit, dhe kështu pacienti mund të gëzojnë drogë vasoconstrictor dhe mjek mund të monitorojnë progresin e sëmundjes, frekuencën e pikave të përdorimit.
Pra mjeku për të marrë trajtim dhe për të përshtatur nëse është e nevojshme të zëvendësuar apo për të rritur dozën e rrezatim lazer, kështu që kur kjo formë e trajtimit është vërejtur rivendosur frymë hundës në shumicën e pacientëve.