Sinuziti është një sëmundje e rrezikshme


Sinuziti është një sëmundje e rrezikshme dhe kjo është e karakterizuar nga pezmatimi i mukozës së sinuseve nofull si nofullës dhe ballore, të cilat janë të ndriçuara gjatë ftohjet masive dhe përhapjen e gripit, dhe fëmijët pas pësimit të fruthit, li e dhenve dhe ethe të kuqe flakë si sinusit është një sëmundje e rrezikshme .
Shumë shpesh infeksion inflamator sinusit fillon pas depërtimit nëpër hundë, gjakut apo pacientëve dhëmbë kur shkelur integritetin e submandibular nofullës zgavrën mur sinus. Kur reduktuar imunitetit tek njerëzit, ajo është e ekspozuar ndaj sëmundjes, duke rezultuar në inflamacion mukozën e zgavrën e hundës dhe daljeve të lëngjeve nga sinus nofullës është ndërprerë për shkak se bllokimi ndodh në hapje të nofullës sinus dhe fillon ndezjen e sinus nofullës.


Nëse periudha fillestare të mos shpenzojnë trajtim cilësor, forma akute e sinusit bëhet sinusit kronik dhe sëmundjet arsye të rrezikshme. Pra, të preken pjesë të tjera të pasazhe të hundës, veçanërisht ndezur shpejtë labirint slatted sinus themelore dhe frontale.
Pezmatimi i sinuseve nofullës janë të ndryshme dhe në varësi të manifestimet forma klinike të sinusit mund të dallojë exudative fytit ose purulent sinusit apo formë akute sinusit, por sinusit shpesh fshihet ndodh në formë, por, megjithatë, ajo është një sëmundje e rrezikshme.

Shumë shpesh, simptomat e sinusit akut mund të jenë dhimbje koke, të lokalizuara në pjesën ballore të kokës dhe dhimbje intensifikuar kur tilted kokën poshtë, si dhe kollitjes, teshtitjes.

Të gjitha simptomat e shoqëruar nga purulent shkarkimit nga hunda, ndërsa temperatura e trupit në 38.5 gradë, fillon gjendje e sëmurë, të shoqëruar me ënjtje në inde të buta dhe asimetri e sinuseve nofullës, e cila gjithashtu tregon praninë e ndryshimeve, dhe polyps, qelb në sinuseve, sinusit sëmundje aq të rrezikshme.

Pezmatimi i sinuseve nofullës në mungesë të provave se kalimi nxënësi fillon, ndjen dritë në sy në krahët anësore të prekur, kur raying kryhet prej sinuseve paranazale përdorur Lightbox hyrë në gojën time.
Kur inflamacion i sinus nofullës, ka një erë kalbur nga goja, ënjtje të qepallave të ulëta dhe ndjenjën reduktuara të nuhatjes. Nazale të frymëmarrjes, ndërsa thyer, dhe ka "ngjeshur" në zgavrën e hundës, sidomos në pozicionin e shtrirë në shpinë, dhe kjo mund të tregojë një lezione vazhdueshme sinus.

Në forma të ndryshme të sinusit kronik, ka shkarkimin ndryshme hundës, ato mund të jenë purulent dhe mucous membranave, dhe përzgjedhja zatekayuschye, mund të irritojë mukozën e fytit, duke çuar në ndjenja e natyrshme në Katar, ndërsa ka simptomat e iritim dhe gjendje e dhimbshme duket në gëlltitjes këto simptomat e sinusit nganjëherë janë themelore.

Nëse një person ka filluar sinusit dypalëshe apo formë polypoznaya, atëherë ajo mund të jetë hundë të thyer, dhe sinusit kryesisht asimptomatike, siç përcaktohet nga X-ray provim ose kur personi paraqitet acarimin.

Keq që sinusit nuk është vetëm sëmundje e pavarur, por shpesh shkaktohet nga ndërlikimet e organeve të brendshme, mëlçisë, veshkave, zemrës, dhe sinusit është një sëmundje e rrezikshme.
Sinusit kronik shkakton sëmundje të ndryshme të frymëmarrjes, dhe mund të jenë pneumonia, astma, sistemin nervor, por mund të jetë sëmundja më e keqe deri abscesit cerebrale, meningjiti, dhe thrombophlebitis i sinus shpella dhe gjatësor sipërme.
Nëse pacienti është përkeqësuar sinusit, ajo duhet të përputhet me pjesën tjetër krevat, dhe kur temperatura e trupit merr antipiretik, analgjezik, dhe të emërojë diazolin, suprastin, diphenhydramine dhe agjentët e tjerë desensitizing, si sinusit, është një sëmundje e rrezikshme.


Është e rëndësishme gjatë kësaj periudhe për të marrë antibiotikë dhe barna sulfanilamide për të vrarë microflora, e cila është zhvilluar shumë mirë në axils. Për të reduktuar ënjtje e hundës dhe të lejojë rrjedhjen e sinuseve, të zbatohet pika që i japin efekt lokal anestetik, të tilla si adrenalina, ephedrine, halazolin, naftizin dhe dripping bie pacientit në pozicionin e shtrirë në shpinë se zgjidhja e gjeti veten në kalimin e mesme hundës.
Përveç drogës në trajtimin e sinusit akut duke përdorur teknika fizioterapi, këtë sollyuksom ekspozimit, UHF - terapi, ngjyrë blu, por të jenë të vetëdijshëm se trajtimet e ngrohjes mund të përkeqësohet dhimbje koke për shkak të rrjedhjes së pamjaftueshme të lëngjeve nga sinuseve, të cilat çojnë në përkeqësimin proces inflamator.

Trajtimi i sinusit kronik është për të eliminuar përkeqësimin e procesit dhe për të eleminuar infeksioni në trup dhe trajtimit të hershëm të këtij lloji të sinusit fillon si trajtimin e formës akute e sinusit.
Për shkak të faktit se sinusit kronik zhvillohet si një Muco-purulent ose të përziera, ënjtje dhe fytit, purulent, alergjike, dhe kjo ndodh në formën e trajtimit të parakohshme e sinusit akut, veçanërisht në nofulla e sipërme dhe sinus ndodhë.

Zakonisht sinusit kronik është trajtuar me antibiotikë, dhe metoda të lajë hundës Polittseru lëvizë apo "krisur", përveç kësaj, të kryer suctioning mukusit, duke e bërë dush hundës, Ozonation, larja sinuset nofull ikjes përmes ndërsa injektuar drogë.

Nëse ju keni një shumë të mukusit në sinuseve, birë sinus bërë dhe administruar me drogë anti-inflamator.
Kur trajtimin e sinusit kronik mund të trajtohen në një mënyrë konservatore, ajo ofron zgjidhje kirurgjikale, dhe polyps hundës mund të hiqet nëse ata ndërhyjnë me pacientin për të marr frymë.