Otitis akute


Otitis akute ose medias akute otitis, në të cilën daulle është goditur, dhe ka dhimbje të rënda në veshit. Në praktikë mjekësore ka dy forma themelore të veshit të mesëm inflamacion, fytit dhe purulent. Së pari, fytit nganjëherë i përdorin termin "rrufë akute të veshit të mesëm." Mediat akute otitis shkaktuar nga gëlltitje të patogjen më shpesh florës coccal - Streptococcus në zgavrën tympanic ngacmuar në drejtim të reaktivitet imunologjike. Rruga më e shpeshtë e infeksionit përmes tub Eustachian. Mediat akute otitis në raste të shpeshta është fenomenet prania ostrovospalitelnyh në hundë dhe fyt, rinitit, rynofarynhyte, gripit, fruthit, difterisë, fruth i keq akute. Një nga pikat kryesore është proceseve të rrezikshme dhe kronike në hundë dhe fyt, rinitit kronike, dhe të tjera të shëndetit adenoidnye razraschenyya. Megjithatë, mediat akute otitis mund të shkaktojë dhe shkaqe të tjera, të cilat përfshijnë hundë tepërt defekt hundën, të pakujdesshëm shtyer hundë, tamponade hundë të gjatë me gjakderdhje spontane ose kirurgji.Mediat akute otitis ndodh në sapolindur kur daulle zgavrën bien lëngun amniotik gjatë punës dhe disponueshmërinë e saj myksoydnoy indet embrionale. Në fëmijët fazën miturake media akute otitis mund të frekuentojnë pozitën dhe vidryzhtsi shtrirë në shpinë ushqim.
Kur otitis, si në të rriturit dhe fëmijët, sëmundja manifestohet si inflamacion i mukozën e zgavrën tympanic. Në disa raste do të thoshte humbjen e shtresat e thella - periosteum dhe kockave mureve zgavër apo ossicles auditory tympanic. Në raste të jashtëzakonshme, ka nekrozë indeve.

Në etiologjinë e sëmundjes luan një rol të rëndësishëm mikrobet që hyjnë rrugë hematogjene. Kjo ndodh pas traumave ose veshit ish ende procesin e ekzemë. Në këto raste, infeksioni penetron përmes kanalit të jashtëm të veshit.

Simptomet e mediave akute otitis
Simptomat kryesore janë: një person i sëmurë ka dhimbje në vesh të një intensitet të veçantë, humbjen e dëgjimit, një ndjenjë e plotësi ose plotësinë në vesh. Temperatura e trupit fillon të rritet, ku ajo mund të jetë e ulët klasën, dhe të arrijnë kritike. Kur otitis mund të shfaqen simptoma të vogla: Ndjenja pulsimesh në vesh, tringëllimë në veshët, shpesh vërehet fenomeni i gjithë trupit dehjes.


Foshnjat me otitis akute vërejtur përkeqësim të gjendjes së përgjithshme, ndonjëherë ethe të rëndësishëm, britmën periodik e dhimbje në vesh, gjumë i shqetësuar, shkelje gjiri gjirit ose shishe qumësht. Shtypur tragus është britma e një fëmije duke rritur presionin e ajrit në kanalin e veshit.

Diagnoza e mediave akute otitis
Kur shihet në të rriturit dhe fëmijët, në periudhën fillestare të krijuar enët e injektimit të pranisë membranë tympanic dhe departamentit të kockave të kanalit të veshit. Më vonë u bashkuan ngjeshur. Kur grup në lëngun tympanic zgavër shpesh shënuar fryrë membranë tympanic, në këtë fazë të sëmundjes është reduktuar ethe dhe dhimbje shpesh kalon.


Kohëzgjatja e sëmundjes varet nga shkalla dhe neglizhimit, dhe mund të zgjasë nga disa ditë për disa javë. Parashikimi i favorshëm në shumicën e rasteve, por në raste të avancuara shpesh mund të ketë komplikacione - e mastoidit akut, labyryntyta otogenic sepsë dhe paraliza e fytyrës nervore.

Trajtimi i mediave akute otitis
Pacientët me këtë diagnozë është treguar në shtrat. Specialist, pas një diagnozë përfundimtare emëron terapi me antibiotikë, drogat sulfanilamide sipas rregullave të shëndetit publik. Ngrohjes rekomanduar për të veshit si një kompresë, rrezatim apo llambë SOLLUX Minin, rrezatimi ultravjollcë rryma terapi UHF. Përveç kësaj, pika anti-inflamator emëruar në kanalin e veshit të veshit.


Parandalimi i mediave akute otitis
Metoda kryesore e parandalimit është ndalimi smorkaniya fenomenet prania ostrovospalitelnyh në traktin e sipërm respirator dhe në përgjithësi të zakonshme në infeksionet akute. Eliminimi proceset kronike në hundë dhe fyt.

Së bashku me mjekësinë zyrtare, shumë pacientë me inflamacion akut të veshit të mesëm, përdorimin dhe trajtimin e mjeteve juridike popullore. Megjithatë, ia vlen të kujtohet se mediat akute otitis - është sëmundje mjaft e vështirë dhe serioze që duhet të trajtohet nën mbikëqyrjen e rreptë të një specialist dhe gjithmonë me përdorimin e terapisë me antibiotikë. Një ilaç popullore mund të përdoret vetëm si trajtim shtesë.


Trajtimi Folk i mediave akute otitis
Sallo ndihmon luftën purulent otitis. Është e rekomanduar për të përdorur njerëzit si një kompresë të ngrohjes. Prerë në shirita të hollë copë proshutë freskët pakripur dhe bashkëngjitni atë në anën e pasme të flokëve për veshin e pacientit. Më të mbuluar me polietileni, leshi dhe fix suva. Kjo paketë e yndyrë ndihmon për të hequr qafe të inflamacionit akut në veshit të mesëm.

Zhvishem qepë dhe prerë në feta. Një pjesë e vogël e qepë vënë në veshin e tij. Në asnjë rast nuk e shtyrë brenda, të lënë vetëm afër vrimë të veshit. Cover pjesë e lartë e leshi pambuku dhe të lënë për disa orë. Pas kësaj dhimbje procedurë përgjumje.


Brenda, otitis purulent rekomanduar për të marrë barëra anti-inflamator të tilla si lule Calendula, kamomil, tufë trifid. Ata mund të merren veç e veç, por ju mund të krijoj si tarifat mjekësore. Merrni një zierje nevojë për një gjysmë gotë 3-4 herë në ditë.