Zgjidhje efektive për gargling


Shumë njerëz, disa janë më shumë të ngjarë të përballet me probleme të tilla si ngjirurit e zërit, fyt gërvisht, dhimbje dhe skuqje. Shkaqet e këtyre simptomave mund të jenë disa - dridhura, infeksion, ankth dhe të tjerët. Por, pavarësisht nga arsyeja, mund dhe duhet të përdorin zgjidhje të efektshme për gargling. Zgjidhje për gargling në gjendje për të lehtësuar gjendjen e dhimbshme apo edhe tërësisht të kuruar një dhimbje të fytit. Me këtë metodë drejtuar shumë njerëz, dhe për arsye të mirë, sepse zgjidhje për gargling me të vërtetë të ndihmojë.


Pse duhet gargarë? Fyt mbron trupin nga patogjene rënie. Roli i madh merr bajame, duke qenë imuniteti tonë. Është mukozën e fytit grumbulluar bakteret dhe viruset. Gjatë luftuar këto baktere patogjene dhe viruse bajamet rritet në madhësi, nuk ka dhimbje dhe rrallë acarohet. Në rast të infeksionit të rëndë ose bakteret e dobëta imune dhe viruset që lëvizin në, duke shkaktuar sëmundje të tilla si - pezmatim i fytit, faringjit, bronkit tracheitis, dhe madje edhe pneumoni. Shpesh në zonën e rrezikut të marrë fëmijët dhe gratë shtatzëna. Dhe që kjo popullatë nuk mund të marrë antibiotikët apo droga të tjera të fuqishëm, mund të vijnë në zgjidhjen e shpëtimit për gargling. Në procesin e shpëlarje pastrohen akumuluar aty bakteret patogjene dhe krijon terren të pafavorshëm për qëndrimin e tyre të mëtejshëm.


Koha-testuar zgjidhje për gargarë - një sode, kripë dhe ujë. Edhe pse ka qenë i njohur për një kohë të gjatë, por është ende mjaft efektive. Për më tepër, kjo zgjidhje nuk kërkon asnjë kosto materiale, kripë, sode dhe ujë në shtëpi është gjithmonë atje. Që erdhi dhe poemë pak. Për ta bërë këtë, ju keni nevojë për 1 filxhan të ngrohtë zier ujë, shtoni 1 lugë sode, 1 lugë kripë, llokoçis çdo gjë. Efekti i kësaj zgjidhjeje është se ajo ndryshon mjedisin pH, dhe në këtë mjedis, bakteret dhe viruset vdesin. Gjithashtu sode-kripur zbut dhe soothes acarim fyt. Kjo nuk është aspak e këndshme për shije, por kur është fjala për shëndetin, preferencat e tyre duhet të shkojë në anën. Në qoftë se ne jemi në fazat e hershme të sëmundjes Kjo zgjidhje për pije në fyt, ajo mund të parandalojë zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes. Kjo zgjidhje mund të pije në çdo arsye të jetë ajo viral infeksion, bakteriale, ose pengimin e zëri normale.


Pak njerëz e dinë se çfarë duhet të gargarë chlorophyllipt infuzion alkoolit. Për të bërë këtë zgjidhje duhet të marrë 100 ml të ngrohtë zier me ujë dhe shtoni 1 lugë hlorofylypta. Zgjidhja do të vijë ngjyrë të gjelbër. Chlorophyllipt ka veti të forta antibacterial. Chlorophyllipt këtë ilaç natyror në bazë të eukalipt, të cilat mund edhe të përdoret për të trajtuar fëmijët. Nëse zgjidhja pije merr brenda, asgjë e tmerrshme do të ndodhë. Chlorophyllipt të përdoret si një trajtim për të jashtëm dhe të brendshëm. Udhëzimet për hlorofyllyptu shkruar se para përdorimit të parë, mjet duhet të kontrolloni për alergji. Zgjidhja Efektiviteti chlorophyllipt shihet edhe në mes të një sëmundje të ftohtë apo virale.


Propolisi është gjithashtu një trajtim efektiv për fyti. Propolis ka analgjezik, anti-inflamator, veprim antimikrobik. Për të përgatitur zgjidhjen e bazuar në Propolisi duhet të marrë 100 ml të ngrohtë zier me ujë dhe shtoni 5-6 pika e Propolisi tretësirë. Tretësirë ​​Propolisi në dispozicion mbi counter.
Zgjidhja për shpëlarje në bazë të vajrave thelbësore të pemë çaji. Ky vaj duhet të jetë në çdo shtëpi, dhe e përdorin atë për ndihmën e parë. Era e këtij vaji është mjaft i fortë dhe i mprehtë, por terapeutik. Vajra esenciale nuk përzierje me ujë, kështu që së pari ju duhet për të dalë 4-6 pika në një lugë sode buke ose kripë, dhe pastaj shtoni ujë. 100-150 ml ujë të nevojshme, si të ngrohtë zier. Pemë çaji vaj vret viruset, bakteret dhe madje edhe kërpudhave. Efekti i kësaj zgjidhjeje është analgjezik shkak, antiseptik dhe pronat zbutjen. Sigurisht, këto prona kanë tani Essential Oil pemë çaji, jo të rreme.


Zgjidhje chlorhexidine. Të rriturit mund të përdorin një zgjidhje të gatshme, i cili është shitur në një farmaci, dhe nuk e holluar me ujë. Uji mund të jetë i holluar, nëse gargarë do të jenë fëmijët. Atëherë duhet të jetë i holluar 1: 2 ose 30 ml ujë dhe 15 ml chlorhexidine. Për herë të mjaftueshme për të përdorur 10-15 ml pije. Zgjidhja mund të përdoren vetëm për trajtimin e të jashtme, dhe për të shmangur marrjen në trup. Nëse kjo ndodh papritmas, atëherë pse jo vetëm të pini shumë ujë dhe pije sorbent. Si sorbent mund të përdorni ushqim argjile të bardhë apo të aktivizuar karbonit.


Zgjidhje bimor për gargling. Në mesin e bimëve janë edhe ato që kanë veprim antibacterial dhe anti-inflamator. Këto prona - eukalipt, borzilok, Wort Shën Gjonit, fletë butë, Calendula, i urtë, kamomil. Për zgjidhje mund të përdoret si një kompleks të bimëve dhe të ndryshme. Kompleksi do të japë efektin më të mirë, pasi herbs mund të rritur veprimin e njëri-tjetrit. Për të përgatitur zgjidhjen duhet të derdh 200 ml ujë të vluar 1 tbsp kamomil, i urtë dhe Calendula. Le të qëndrojë 20 minuta nën kapak të mbyllur. Kur zgjidhja ka ftohur në një temperaturë të rehatshme mund të thahet dhe pije. Për versione të thjeshtuara në dispozicion mbi counter tinctures gatshme alkoolit të Hypericum, kamomil dhe Calendula. Në këtë rast, 100 ml të ujit për të shtuar 1 lugë ky infuzion.


Shpëlaj me mjaltë. Për të përgatitur një zgjidhje e tillë duhet të jetë në 100-150 ml ujë të valë shpërndajë 1 lugë mjaltë. Për këto rinses do të përshtaten vetëm mjaltë natyrore, mjaltë artificial, sepse ajo ka veti antiseptike.
Gargarë shpesh e nevojshme, pas shpëlarje nuk duhet të pini dhe hani.