Inflamacion i mukozën e hundës pasmë


Në disa raste hundë i lëngshëm zakonshme në trajtimin e gabuar ose neglizhenca çon në komplikime. Kjo është sëmundja Etmoyidyt - inflamacion i mukozës hundës pasmë membrana, sëmundja është natyra bakteriale dhe virale. Shkaqet e sëmundjes janë shprehur shpesh nga sëmundje të ndryshme kronike të tilla si rinitit, inflamacion kronik i sinuseve ballore dhe nofullës. Ose sëmundje të tjera të shkaktuara nga bakteret streptokokeve dhe staphylococci, adenovirus dhe viruseve të gripit.


Faktorët e rrezikut për sëmundje etmoyidyt, rritje në sfondin e sëmundjeve infektive, ul imunitetin, e zhvillimit të rinitit alergjike, trauma fytyrës. Simptomet kryesore të inflamacion të mukozën e hundës pasmë është dhimbje koke e rregullta, dhimbje në bazat e syve dhe rrënja e hundës. Gjithashtu, shkarkimi i mundshëm nga hunda e llojeve të ndryshme - i lëngshëm ose purulent, reduktuar ndjeshmëri për erë, dobësi, lodhje, ethe dhe kongjestion nazal. Kur inflamacion i pjesëve të brendshme të grilë labirint ndodh dhimbje në qoshet e syve.


Etmoyidyt eshte akute dhe kronike. Etmoyidyt akute zhvillohet kryesisht në njerëzit shpesh janë të prirur për të zhvilluar rinitit ose gripit. Më shpesh, pezmatimi i zgavrën e hundës, shkaku i lezione dytësore. Inflamacion ka një funksion të shpejt të depërtojnë thellë në mukozën. Kjo mund të jetë një ënjtje e mukozës, ënjtje, duke komplikuar procesin e pastrimit labirint dhe të cilësisë trajtim. Komplikime të rënda etmoyidytu që është akute, është shkatërrimi i pjesëve të mureve të kockave grilë labirint, dhe ka komplikime të intrakraniale dhe intraokulare karakter - meningjitit.


Etmoyidyt kronik ka një formë akute e sëmundjes. Inflamacion përsëritur e hundës prapmë, mes funksionit të ulët mbrojtës të organizmit - imuniteti, si dhe trajtim të pahijshme, joefektiv apo jo të plotë. Gjatë rëndim të kronike etmoyidytu paturit e dhimbje koke, dhemb dhimbje në hundë, shkarkimin nazale me një erë të veçantë. Kur komplikimet e qelizave të sëmundjeve kronike në grilë brendshme labirint ndarja formuar mund të grumbullohen në nasopharynx dhe do të shkaktojë komplikime otharkyvanyem. Nuk është çrregullim i nasopharynx funksion nuhatjes.


Diagnostikimin e sëmundjes mbart otolaringolog, konfirmimin ose sëmundje është X-ray të imazhit, inspektimit dhe gjetjet e analizës së. Etmoyidytu Trajtimi bazuar në numrin e procedurave dhe përdorimit të drogës. Para se të përdorni barna duhet të shtyer pas përdorimit të pika hundës, përdorimi i barnave antibiotik, fizioterapi. Forma e vështirë dhe e komplikuar e sëmundjes shpesh kërkojnë kirurgji.
Pahijshme ose mungesa e trajtimit të çon në vështirësi të llojeve të ndryshme. Kafaz labirint vendosur në afërsi të trurit, sepse pasojat mund të nxisë zhvillimin e komplikimeve që synojnë trurit (meningjit, encefalit).


Shpesh sëmundja ndodh në fëmijët e vegjël, duke përfshirë foshnjat dhe zbuluar disa orë pas lindjes. Deri në tre vjeç sëmundja është izoluar në natyrë, si sinus frontal formohet vetëm pas kësaj moshe. Simptomet kryesore në fëmijë - një të ftohtë të theksuar, përkeqësimi vërejtur ënjtje të qepallave sipërme, e cila kontribuon në mbylljen totale ose të pjesshme të syve, zhvendosjes së syrit. Prekje zbuluar dhimbje në nofulla e sipërme dhe hundës, shpesh të shoqëruara me simptoma vizuale e të vjella, diarre.

Në fëmijët, më të rriturit simptomat e foshnjave dhe fëmijëve të vegjël zvogëlohet. Nuk ka ënjtje të qepallave, hundë, humbja e erë. Diagnoza Etmoyidyt në fëmijët e trajtuar në bazë të radiografi dhe rinoskopii.