Ftohtë-sëmundje dhe receta popullore


Me fillimin e dimrit, ne shpesh zastudzhuyemosya, pirë e të ngrënë sëmundjet respiratore akute - bronkit, pneumoni. Një mjet i mirë në trajtimin e përgjithshëm mund të jetë i bimeve. Kërkohet vetëm durim dhe këmbëngulje në zbatimin e mjekësisë bimore. Le të flasim për ftohjet dhe recetave kombëtare.
Në bronkit, pezmatim i fytit, tracheitis me trudnootdelyaemoy gëlbazë tarifë expectorant ndihmë. Mix 2 tbsp Althea grimcuar rrënjët e thara, lë nënën dhe njerka dhe 1 tbsp herbs rigon. 1 tbsp Mbledhja pour 1 tbsp. ujë të vluar, vlim në banjë me ujë për 15 minuta, të lënë për 45 minuta, kullimin, shtrydh të lëndëve të para. Supë të derdh ujë të zier të vëllimit origjinal. Shitore në një vend të ftohtë jo më shumë se 2 ditë.Pije infuzion counter kombëtare 1 lugë gjelle 3 herë në ditë. Sigurisht - 2 javë. Kjo supë mund gargarë me anginë. Në bronkit akut dhe kronik, pneumoni, emfizemë, përzierje pjesë të barabarta të rrënjës pluhur alte dhe jamball zhveshur, lë nënën dhe njerka, fruta kopër. 1 tbsp Mbledhja pour 1 tbsp. ujë të vluar, të mbajtur banjë me ujë për gjysmë ore, të lënë për 45 minuta, tendosje, derdh ujë të zier të vëllimit origjinal. Pini ngrohtë 1 lugë gjelle 5 herë në ditë.

Me të gjitha ftohjet dhe traktit respirator mjet i mrekullueshëm - infuzion e bimëve Lungwort. Droga e saj janë përdorur edhe gjatë pneumoni të ngadaltë. 1 tbsp herbs të thata copëtuar pour 1 tbsp. ujë të vluar, vlim në banjë me ujë 15 minuta, të lënë për gjysmë ore, thahet. Supë bilanci Shtrydh derdh ujë të zier të vëllimit origjinal. Pini 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë midis ngrënies. Kursi i trajtimit - 2 javë. Kur grykët dhe faringjit shpesh ngjirurit e zërit të zërit, dhe madje edhe humbjen e tij. 1 tbsp fara Anise derdh 05 litra ujë të vluar, vlim për 3 minuta, pije 1/4 filxhan 3-4 herë në ditë dhe gargarë.


Në grykët fytit, pezmatim i fytit, tracheitis, grykët për pije mbledhje efektive e ardhshëm. Mix 2 tbsp gjethe urtë dhe rrënjët konfuze, 1 tbsp lë eukalipt dhe buds e pisha, lule kamomil, Peppermint bari dhe trumzë. 1 tbsp Mbledhja pour 1 tbsp. ujë të vluar, të lënë, përfundoi, 45 minuta. Përdorni infuzion për mbytje dhe gargling fyt. 2 tbsp lë eukalipt, 15 lugë lule kumak dhe gjethe urtë, 1 tbsp lule kamomil, rrënjët dhe shoots mire e mashtrim. 1 tbsp Mbledhja pour 1 tbsp. ujë të vluar, të lënë, përfundoi, 45 minuta. Gargarë 4-5 herë në ditë.

Mix 2 tbsp gjethe urtë, Wort barishte Shën Gjonit, lule të zeza elderberry dhe lisi leh. 1 tbsp Mbledhja pour 1 tbsp. ujë të vluar, të mbajtur banjë me ujë për 15 minuta. Ngrohtë gargarë përbërjen.

Pini një gjysmë gotë e infuzion të ngrohtë 3-4 herë në ditë në mes të ngrënies. Sigurisht - 1-3 javë në varësi nga shkalla e sëmundjes. Në bronkit, tracheitis, inflamacion të mushkërive (pneumonia), kollës së mirë të përziera me 2 tbsp thatë herbs copëtuar të trumzë, rigon, Wort Shën Gjonit; rrënjë jamball lakuriq, të humbur; gjethe delli, nëna dhe njerka. 1 tbsp Mbledhja pour 1 tbsp. ujë të vluar, të mbajtur banjë me ujë për gjysmë ore, të lënë për 45 minuta, tendosje, derdh ujë të zier të vëllimit origjinal. Pije të ngrohtë në 1/3 c. çdo 3 orë në mes të ngrënies. Kursi - një javë. Mix 2 lugë lule kamomil, 1 tbsp lule kumak, lë Betula pendula, karamele mente, rrënjë jamball.


Përgatitja infuzion e counter kombëtar lart mënyrën e përshkruar. 05 filxhan pije 3 herë në ditë. Ftohjet, ethe, pneumonia, tuberkulozi pulmonar ndihmon leh e Aspen apo shelg bardhë, ka antimicrobial, veprim bën të dalë djersë dhe anti-inflamator. 1 tbsp Lëndë e parë të thatë copëtuar pour 2 tbsp. ujë të vluar, vlim për 5 minuta për ngrohje të ulët për 15 minuta apo të mbajë në një banjë me ujë, mbush gjysmë ore, thahet. Top me ujë të zier të vëllimit origjinal.