Sëmundjet Ftohtë-inflamator dhe njeriut


Konsideroni ftohjet dhe inflamacion të njeriut. Të gjitha ftohjet në mjekësi tradicionale orientale janë "të ftohtë". Njerëz veçanërisht të ndjeshëm, ata era (hollë, nervor, nervoz) dhe njerëz-mukusit (lirshme, të qetë, i ngadaltë). Kjo vlen për të dy fëmijët dhe të rriturit. Hipotermia, ngrënë ushqime me pronat e "ftohtë" dhe stresi - një rrugë të drejtpërdrejtë jo "dal" nga të ftohtit.

Inflamacion të ftohtë dhe të ndryshme komplekse e sinuseve paranazale, dhimbje të fytit, faringjit dhe bronkit, si dhe surpriza të tjera zyyazykah evitohen mjaft lehtë.


• Në qoftë se dikush në familje ka qenë i sëmurë, e vënë në vende të ndryshme apartamente saucers me hudhër copëtuar apo presion. Një recetë e thjeshtë por efektive: Vendos hudhër copëtuar në ibrik çaji zhveshur parë pa ujë për 5-10 minuta dhe të marrë frymë avull nëpërmjet "hundëz".
• Në shtëpi rekomanduar hundës profilaktik shpëlarje me ujë me kripë deti (për 1-1 / 2 teaspoons në 1 gotë me ujë të valë), çajit të gjelbër ekstrakt ose mumje (1 g holluar në 05 litra ujë të valë) . Si dhe zgjidhje efektive gargling e kripë deti, Calendula ekstrakt dhe bimëve të tjera.

• Në qoftë se ju kap një të ftohtë, nuk e përzënë thellë në drogë zhul vasoconstrictor! Ose përhapja propolis nastrohayte, përzierje me mjaltit trashë (1 lugë secili), të vënë tortë në formën e nofullës sinusin dhe mbuluar me gëlqere.

• nofull Rajoni-ngrohje ose ballore sinus dhe këmbët e ngrohjes e thatë. Ajo mund të jetë çanta të mëdha të rrokut nxehtë ose kripë deti, vezë të ziera fort. Kohëzgjatja e ngrohje - 15 minuta për fëmijët deri në 30 - të rriturit, 1-3 herë në ditë.

• Efekti i mirë jep acupressure në krahët e hundës në mes të folds nasolabial, përgjatë hundës, nën sytë në mes të faqes. Tërësisht masazh dhe pëllëmbët, këmbët, veshët, duke i dhënë energji të mirë të ushqyerit e trupit. Masazh me sëmundje të njeriut do të jetë më efektive nëse përdoret Vietnamese Balsam "yll".
• Në kolle fortë ftohjes ndihmën ëmbël njerëzor (bimë ka anti-inflamator, antiallergic dhe vetitë antitoksik). Si një expectorant përdorur dhe rrush të thatë.


Një grusht rrush të thatë duhet të valoj deri supë merr ngjyrën e çajit të zi. Ju duhet të ndalet e konsumit të qumështit dhe produkteve të qumështit. Qumësht - një produkt që i jep mukusit trupit të njeriut. Hot lamskyy supë, sëmundja lufta xhenxhefil erëza ngrohjes pije ndihmë, për të mbushur trupin me ngrohje dhe energji. Por me agrume dhe fruta të tjera me vlerë të prisni. Ata janë "të ftohtë" në natyrë, dhe përmbajtja e lartë e vitaminës C ndihmon sistemin ngacmim nervor dhe në masë të madhe pengon shërim. Në qoftë se brenda 5-7 ditësh të trajtimit jo përmirësimin e vetë dhe procesi i kërcënon për të shkuar në kronike, e rekomanduar për të parë një mjek të mjekësisë tibetian.