Sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes dhe të ftohtë


Pra, ajo që sinjalizon trupin tonë? Dhimbje të ashpër dhe të fytit, rrufë, zakonisht i shoqëruar nga kollitjes lehtë. Nëse ky proces nuk ka drejtuar, dhe kohë për të ndërmarrë veprime, atëherë disa ditë, ajo do të zhduket, si simptome të tjera të ftohtë. Le të flasim për të gjitha llojet e sëmundjeve të frymëmarrjes dhe të ftohtë, pasi ajo është e vërtetë.
Konsultohuni me mjekun tuaj dhe të marrë anti-inflamator. Përkundër disponueshmërisë së një vaksinë kundër këtij infeksioni, kohët e fundit gjeti shumë raste. Tipar të saj më karakteristike - një sulm i papritur dhe të rënda të kollitjes, ndonjëherë të vjella, me ndaluar frymëmarrje afatshkurtër. Kjo buzët pak të kthehet blu kur të ftohtë. Trajtimet Heat ai vetëm rrit, dhe për të ndihmuar shëtitje të gjata në ajër të pastër.


Menjëherë të konsultoheni me një mjek për të parandaluar përhapjen e infeksionit. Fëmija papritmas zakashlyavsya? Kjo mund të jetë për shkak të faktit se në rrugët e frymëmarrjes ishte objekt. Në qoftë se ajo është mbërthyer në trake apo laring, kollë të shoqëruar nga gulçim, dështim të frymëmarrjes. Nëse bronke, sulmi ndërpritet shpejt dhe rifilloi vetëm pas 2-3 ditë, kur inflamacion zhvillohet. Nëse dyshoni se udhë ajrore është një trup i huaj, të bëjë X-rrezeve. Shënim: Disa objekte në foto mund të mos jenë të dukshme. Në këtë rast, duhet bronchoscopy.


Pneumoni
Kjo sëmundje tregon një të ftohtë nadsadnyy kollë e thatë, gjoks i përkushtuar i gëlbazë shkon keq. I shoqëruar nga gulçim, frymëmarrje të shpejtë. Kështu të tashmen dhe shenjat tipike të inflamacionit: ethe, të dridhura, djersitje, dobësi. Për diagnozën duhet të kalojnë një test të gjakut dhe x-rrezet për të bërë mushkëritë terapist emërimi.

Nëse helmet thithur ose sëmundjet respiratore kaustike, me një erë të pakëndshme vrullshëm kollë bronkial dhe fillon - një reagim mbrojtës i substancave të rrezikshme. Me helmimit të fortë ajo shoqërohet me marramendje, vjellje, ndjenja e compression gjoks. Ndihma e parë - një frymë e ajrit të freskët, kronike ose helmim të rëndë duhet të shkoni në spital.


Pothuajse 20% e njerëzve që marrin drogë për të reduktuar presionin, treguar efekte anësore të tilla si kollë e thatë. Në gratë, kjo ndodh më shpesh se meshkujt. Pas ndërprerjes së problemit të drogës zhduket. Konsultoni mjekun tuaj, ai mund të propozojë drogës alternative.

Ndjesi shpimi gjilpërash dhe gudulisje, kollë e thatë bezdisshëm tregojnë faringjiti. Nëse infeksioni "bie" poshtë tracheitis mund të zhvillojnë - në qoftë se ajo kumbues kollë, me dhimbje në gjoksin e tij. Ka inhalimi i ajrit të ftohtë ose me scents të mprehtë. Që nga ky kollë sëmundjeve infektive është e shoqëruar zakonisht me ethe. Diagnozë të saktë mund të pyesni terapist ose otolaringolog.


Astmë
Acarim sezonal i kollës, si dhe ekspozimi tek alergene - një karakteristikë e astmës. Dhimbshme, kronike, ajo është shoqëruar nga sulmet e frymarrje dhe lirimin e një sasi të vogël të gëlbazë qelqtë. Është e nevojshme për të trajtuar të mushkërive.

Inflamacion në nasopharynx
Nëse rinitit alergjik ose vasomotor dhe sinusit është një inflamacion kronik i traktin e sipërm respirator (hundë, nasopharynx, sinuseve paranasal). Si rezultat i lëngjeve nga hundës shkon poshtë e pasme të fytit në traheobronhyalnoe pemë që është vidkashlyatysya dëshira. Kërkoni Ent ose pulmonologist.