Sëmundje njerëzore faringjit kronike


Një ndjesi e thatë, ashpër dhe të dhimbshme në fyt, ndjenjë afrohet "gunga" - të gjitha simptomat tipike të faringjit që janë të njohura për shumicën prej nesh. Si dhe pse sëmundje njerëzore zhvillohet faringjiti kronike dhe janë mënyra efektive e trajtimit? Kjo do të mbulojë në këtë artikull.

Faringjit kronike është një inflamacion i përsëritur fyt dhe indet që e rrethojnë atë. Kjo formë e faringjit është inflamacion i plotë fytit e mukozës nasopharynx, laring, dhe në disa raste kanalet sinuses paranasal dhe tuba auditory.


Ekspertët identifikojnë disa forma të faringjit kronike: një atrofi të thjeshtë (të shoqëruar nga një "tharje" mukozën e faringut) dhe hypertrophic (ajo është e karakterizuar nga rritja e mukozën e fyt). Të gjitha këto forma të inflamacionit kronik janë të kombinuara shpesh.

Shkaqet e sëmundjes
Faringjit kronike shpesh zhvillohet si pasojë e sëmundjeve të përsëritura respiratore akute dhe faringjit akute. Për më tepër, kjo sëmundje e njeriut mund të jetë për shkak të aktiviteteve të tij profesionale. Faringjit kronike shpesh zhvillon në ata të cilët kanë shumë për të thënë, për shembull, mësuesit dhe lektorët.

Së fundi, rëndim i rasteve kronike faringjit ndodhin në ata që vuajnë nga sëmundje të traktit gastrointestinal, hundës frymë çrregullime, sëmundjet e infeksionet e hundës dhe sinus, sinusit. Me fjalë të tjera, mukozën e faringut murit posterior mund të goditur dhe më poshtë dhe nga lart, që mund të jenë të infektuar nga mikroorganizmave që janë në organet e sipërme apo të poshtme.
Sëmundja është shkaktuar nga njeriu dhe disa shkaqe të tjera themelore:
• sëmundjet metabolike;
• ndenjur në mukozën e traktin e sipërm respirator;

• predispozicion të sëmundjeve të traktit respirator sipërme;
• nuhatës substancave toksike në industri të rrezikshme;
• pirja e tepruar dhe pirja e duhanit.

Simptomat
Faringjit kronike është treguar nga simptomat e mëposhtme:
• hundës në majë të fytit;
• thatësi e fytit, e cila gjithmonë çon në hlotanyyam;
• fyt gërvisht dhe ndjenjë praninë e një trupi të huaj në të;
• Vota syplostyu;
• skuqje të mukozës sëmundjes në një fazë të hershme;
• siklet dhe dhimbje që rezulton nga thatësi e vazhdueshme e mukozës;

• ethe të lehtë;
• Shkarkimi i sekretimit trashë.

Si për të kuruar faringjiti kronike?
Për të kapërcyer këtë sëmundje, ju duhet të hiqni shkaqet acarim fyt. Për ta bërë këtë vidyazykatysya të kafeinë dhe alkoolit, pak flasin, të përpiqet të bëjë pauzë të detyruar mes tensione zërin kohë sa të jetë e mundur.
Metodat kryesore të trajtimit të faringjit kronike:
• mbytje;
• pije;
• fyt vajosje.

Gargarë mund shëllirë. Kjo procedurë i ndihmon për të lehtësuar disi gjendjen e pacientit. Për pije, dhe inhalimi mund të përdorin gjethet e kamomil, eukalipt, Calendula, i urtë. Për të përgatitur infuzion për shpëlarje apo inhalimi, është e nevojshme për të marrë 2 tbsp bimeve dhe birrë 200 ml ujë të valë. Gjatë ditës, gargling ose procedurë inhalimi duhet të përsëritet 5-7 herë, kohëzgjatja e tyre duhet të jetë 3-5 minuta. Si një nxitës që ndihmon të relaksoheni indeve ngjitur në fyt, mund të përdoret në kombinim speca dhe acide tannic.

Fushat përflakur e mukozës lyej 1-10 zgjidhje% e jodit ose argjendi nitrat.

Përveç kësaj, trajtimi i faringjit kronike përdorur antibacterials veprim lokal. Zgjidhni drogë në varësi të aktivitetit të spektrit antimicrobial dhe praninë e tyre alergjive të efektit toksik.
Në faringjit atrophic me shumë pacientë, duke u përshkruar crusts thithjen e enzimet proteolitike, zgjidhje acid nikotine, një zgjidhje të jodur kalium, vajrat bimore natriumi. Midis trajtimet rekomandohet Mukoza ujitur e faring apo ujë mineral sulfur. Në rajonin disa raste podchelyustnuyu bëjnë banja baltë.

Njerëzit që vuajnë nga faringjit kronike, ne rekomandojmë një trajtim spa në klimat të ngrohtë me lagështi.